Ana Sayfa

Nöroloji

Nöroloji polikliniğine başvuran hastaların çoğunluğunda baş ağrısı, beyin kanaması ya da damar tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkan felçler, epilepsi (sara), kas hastalıkları, uyku bozuklukları, alzheimer, parkinson, dengesizlik, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan baş dönmeleri ve şikayetler görülmektedir.

Bu rahatsızlıkların teşhisinde önemli bir yere sahip olan Elektroensefalografi cihazı (EEG) ve Elektromiyografi (EMG) – Uyarılmış potansiyel cihazı mevcuttur. EEG cihazı ile beyin çalışması sırasında ortaya çıkan elektriksel aktivite ile başta epilepsi olmak üzere birçok nörolojik hastalıklar üzerine tanı ve tedavisi yapılmaktadır. 


EMG cihazı ise, vücudumuzdaki sinir ve kasların elektriksel yöntemlerle incelenmesini sağlar. Harabiyetleri ya da iltihaplanması ve kas hastalıklarının teşhis ve tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır.


Nöroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Sinir sistemi, beyin ve kas sistemi bozuklukları ile ilgilenen tıp bilim dalına nöroloji denir. 


Nöroloji; beyin, omurilik, beyincik, omurilik soğanı ile bu organların, başka organlar ile iletişimini sağlayan, sinir ağlarındaki işleyiş ve kaslarla birlikte koordineli olarak çalışıp çalışmadığını anlamaya çalışan daldır. 


Bu yerlerde ortaya çıkan rahatsızlıklar, nöroloji dalının ilgilendiği asıl konulardır. Sinir sistemi; uyaranları beyin aracılığıyla organlara, organlardan beyne ileten tellerle ve bunların oluşturmuş olduğu ağlar şeklinde tarif edilmektedir.


Nörolojik hastalıklar; genel belirtileri aynı olduğu için, tanı koymak ilk aşamada mümkün olmayabilir. 

Nörolojik hastalıklar, psikoloji bölümünü de yakından ilgilendirdiği için, nöroloji, psikoloji ile iç içe olan bir daldır. 


Nörolojik hastalıklar, genel neden olarak genetiktir. Ailede olan bir hastalık, genellikle diğer aile üyelerine aktarılır. Nöroloji hastalıkları tedavisinde, erken teşhis hayati önem taşır. Nörolojik hastalığın bulgularını fark ederseniz, vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız. 


Sinir sistemi, motor sistemin çalışması için en önemli sistemdir. Sinir sistemi, çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Nörolojik hastalıklar, tüm vücudu etkileyebilirken, bazı durumlarda sadece vücudun belirli bir bölümünü etkileyebilir.


Nöroloji bölümü, eğer hasta, sinir sistemi ya da beyinle bağlantılı olarak belirtileri yaşıyor ise, bir nörolog incelemesine tabi tutulmalıdır. Örnek olarak; kafa travması, kafa karışıklığı, baş ağrısı, nöbet, duygu farklılıkları, kas ve koordinasyon problemleri sonucunda ilk önce bir nörolog tarafından inceleme altına alınması gerekmektedir. 

Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Nöroloji, beyin ve sinir sistemi hastalıklarının tamamı ile ilgilenir. Beyin ve sinir sistemi aniden hasara uğratarak, vücudun motor sisteminin düzenli çalışmasını etkiler. Nörolojik hastalıkları sıralayacak olursak;

 • Ani gelişen hafıza kaybı ve ekstremitelerde uyuşukluk

 • Multipl skleroz ve ALS Hastalığı

 • Zamanla ellerde titreme ve parkinson hastalığı

 • Unutkanlık

 • Şiddetli baş ağrıları ve geçmeyen baş dönmeleri

 • Yüzde meydana gelen ağrı ve uyuşukluk

 • Vücudun herhangi bir bölümünde his kaybı

 • Denge bozuklukları

 • Sara ve epilepsi gibi hastalıklar

 • Vücut seğirmeleri ve psikolojik bozukluklar

 • Vücut kasılmaları

 • Omurilik hasarları

Nörolojik hastalıklar, genelde genetik nedenlere bağlı gelişen hastalıklardır. Farklı sebeplerden dolayı sinir sisteminin hasara uğraması ile oluşabilirler. Erken teşhis ve tedavi, hayat kurtarıcı olduğu için şüphelendiğiniz durumlarda vakit kaybetmeden bir nörolog desteği alarak, gerekli tetikleri yaptırmalısınız.

Beyin Damar Hastalıkları

Beyin damar hastalıkları, beyin kanamaları ve beyin damar tıkanıklıkları yer alır. İnme, halk arasında felç olarak adlandırılır, beyin damarlarından birinin tıkanması ve beynin o bölgesinin beslenememesi ile oluşur ve çeşitli nörolojik tablolar şeklinde ortaya çıkarılabilir.


Epilepsi

Sara krizi ya da halk arasında nöbet geçirme olarak bilinen epilepsi, nöroloji birimi tarafından takip edilen hastalıklar arasındadır. Beyinde kısa ve şiddetli elektriksel enerji patlamalarıyla oluşur. 


En sık rastlanan epilepsi nöbet tipi kısmi nöbettir. Kısmi nöbet, beynin bir kısmında oluştuğunda; kollarda ve bacaklarda istemsiz hareketler, şuur kaybı, ağızdan köpük gelmesi, idrar kaçırma ile ortaya çıkan nöbetlerdir. 


Bu nöbetler tüm beyinde oluştuğunda ise jeneralize nöbet denir. Bu nöbetler tüm vücutta belirtilere yol açar.


Epilepsi takip ve tedavisinde öncelikli olarak kullanılan tetkik yöntemi EEG’dir.


Bunama (Demans) 

Genç yaşlarda görülen unutkanlık şikâyetinin en sık rastlanan sebebi depresyon olmakla birlikte, unutkanlık ile başlayan şikâyetler, bilişsel aktivitelerde azalma, düşünce bozuklukları, günlük aktiviteleri yapmakta zorluk, yemek yemeyi reddetme, içine kapanma gibi şikâyetlerle ilerler. Tedavisi nörolog uzmanlar tarafından yapılır. 


Kas Hastalıkları

Göz kapağında düşme, göz kaslarında zayıflığa bağlı görme bozuklukları ve çift görme, çiğneme ve yutma güçlüğü ve ileri dönemlerde kol ve bacak kaslarında güçsüzlük izlenir.


Demiyelinizan Hastalıklar

Miyelin, kılıf sinir hücrelerini kaplayan ve sinir sisteminin fonksiyonunu, devam ettirebilmesi için şart olan yalıtkan bir maddedir. Bu maddenin kaybına bağlı olarak, kaybın geliştiği sinir hücrelerinin fonksiyonlarına göre çeşitli nörolojik bulgular ortaya çıkar. En sık görülen demiyelinizan hastalık Multiple Skleroz (MS) hastalığıdır. MS ataklar halinde seyreder. Ataklardan sonra şikâyetler azalabilir, kaybolabilir ya da kalıcı hasarlar gelişebilir. 


Nöroloji Bölümünde Tedavi Edilen Hastalıklar

 • Baş ağrıları (migren, strese bağlı gerilim tipi baş ağrıları v.b)

 • Hafıza kaybı, unutkanlık (Alzheimer hastalığı)

 • Felç, beyin damar hastalıkları

 • Konuşma bozuklukları

 • Yüz felci, yüz ağrıları, çift görme

 • Epilepsi (Sara), bayılma

 • Hareket bozuklukları

 • Parkinson Hastalığı

 • İstemsiz Hareketler

 • Vücutta seyirme

 • Kasılma, kramp

 • Ellerde titreme

 • Denge bozuklukları

 • Baş dönmesi (vertigo)

 • Parmak uçlarında uyuşma

 • Vücudun sağ ya da sol tarafında uyuşma hissi, karıncalanma

 • Kas hastalıkları, kas güçsüzlüğü, kas ağrısı

 • Elektrofizyoloji laboratuvarında tanı koymak için yardımcı testler EEG, EMG yapılmaktadır


Nörolog (Nöroloji Doktoru)

Pek çok insan hastalandığı zaman, doktora gitmek adına ilk önce hastalığına hangi bölümün baktığını merak eder. Nörolog, sinir sistemi rahatsızlıklarına bakan ve bu konuda uzmanlaşan tıp doktorlarıdır. Nöroloji sahasında çalışan bütün doktorlara nörolog ismi verilir. Nörologlar, yukarıda bahsi geçen bütün hastalıklara bakan kişilerdir. Bu yüzden yukarıdaki belirtilerin olması halinde, kişinin gitmesi gereken birim nörologlardır. 

Nöroloji Bölümünde Yapılan Tetkikler Nelerdir?

Nöroloji doktorları, sinir sisteminin tüm bölümlerini; sinir ve kas hastalıklarını ilgilendiren, oldukça geniş bir hastalık grubunun, teşhisi, takibi ve tedavisi ile ilgilenirler. Bu hastalıkların teşhisinde ve takibinde sinirsel iletileri ölçen tetkiklere ve görüntüleme yöntemlerine başvurulur. 


Hastanelerimizdeki nöroloji kliniklerinde uygulanan tetkiklerden bazıları şunlardır:


Polisomnografi (Uyku Tetkiki)

Uyku bozukluklarının tanısında kullanılan polisomnografi testi yani uyku testi uygulanır.


EEG (Uyku - Uyanıklık)

Epilepsi ve bazı diğer hastalıkların teşhisinde ve takibinde kullanılan EEG testi çocuk ve erişkinlerde uygulanabilir.


EMG (Çocuk-Büyük)

Sinir-sinir, sinir-kas arasındaki bağlantılar elektriksel iletimle gerçekleşir. ‌Elektromyelografi (‌EMG) testi, sinir ve ‌sinir-kas arasındaki bağlantı bozukluklarını ölçmeye yarayan bir ‌elektrofizyolojik test olup, nörolog uzmanlar tarafından uygulanır. 


En sık kullanıldığı alanlar, ‌Karpal Tünel Sendromu gibi tuzak ‌nöropatiler, bel, boyun fıtıklarında sinir hasarının gösterilmesi, kas hastalıklarında ‌sinir-kas iletimindeki bozuklukların gösterilmesi, yüz felci, ‌diayebete bağlı ‌polinöropati, ‌ALS veya ‌Guillain ‌Barre gibi nöron hastalıklarının tanı ve tedavisidir. Oldukça karmaşık bir test olan EMG'yi uygulamak için uzun süreli eğitimden geçmek gerekir. ‌‌


Uyarılmış Potansiyeller

Bazı hastalıkların tanısında kullanılan SSEP (Somatosensoriyel Uyarılmış Potansiyel), VEP (Vizüel Uyarılmış Potansiyel), BERA (İşitsel Uyarılmış Potansiyel) gibi testler belli bölgelerden verilen elektrik akımına, sinir sisteminin yanıtı ölçülerek yapılır. 

İlgili Makalelerimiz

Nöroloji

SMA Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle bebeklik dönemlerinde belirti göstermeye başlayan SMA hastalığı, bebek ölümlerinde en sık...

Yazıyı Oku
Nöroloji

Menenjit ve Ensefalit Nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Menenjit beyni ve omuriliği saran üç zarın yani meninksin iltihaplanmasıdır. Ensefalit beynin iltiha...

Yazıyı Oku

Sıkça Sorulan Sorular

Nöroloji beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceler. Teşhis ve cerrahi dışındaki diğer tedavi çeşitlerini içeren tıp bilimi dalıdır.

Nöroloji, beyin ve sinir sistemi hastalıklarının tamamı ile ilgilenir. Beyin ve sinir sistemi aniden hasara uğratarak, vücudun motor sisteminin düzenli çalışmasını etkiler. Ani gelişen hafıza kaybı ve ekstremitelerde uyuşukluk, multipl skleroz ve ALS Hastalığı, zamanla ellerde titreme ve parkinson hastalığı. Unutkanlık, şiddetli baş ağrıları ve geçmeyen baş dönmeleri gibi pek çok hastalığa nöroloji bakar.

Sara krizi ya da halk arasında nöbet geçirme olarak bilinen epilepsi, nöroloji birimi tarafından takip edilen hastalıklar arasındadır. Beyinde kısa ve şiddetli elektriksel enerji patlamalarıyla oluşur. En sık rastlanan epilepsi nöbet tipi kısmi nöbettir. Kısmi nöbet, beynin bir kısmında oluştuğunda; kollarda ve bacaklarda istemsiz hareketler, şuur kaybı, ağızdan köpük gelmesi, idrar kaçırma ile ortaya çıkan nöbetlerdir.

Genç yaşlarda görülen unutkanlık şikâyetinin en sık rastlanan sebebi depresyon olmakla birlikte, unutkanlık ile başlayan şikâyetler, bilişsel aktivitelerde azalma, düşünce bozuklukları, günlük aktiviteleri yapmakta zorluk, yemek yemeyi reddetme, içine kapanma gibi şikâyetlerle ilerler. Tedavisi nörolog uzmanlar tarafından yapılır.

özel hastane ankara

özel hastane ankara iş ilanları

özel hastane fiyatları ankara

özel hastane ankara doğum ücretleri

özel hastane ankara kızılay
özel hastane ankara covid testi