Ana Sayfa

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Modern sağlık hizmeti anlayışı ile hastalarına hizmet veren Magnet Grubu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde en ileri ve modern cihazları ile hizmetlerini sürdürmektedir. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemizde hedeflediğimiz misyon; hastanın ağrılı süreci atlatıp, rahat bir şekilde günlük hayatını sürdürmesini sağlamaktır. Ayrıca hastalığın kronikleşmesini engellemek için hasta bilgilendirilmekte ve hastaya çeşitli egzersiz uygulamaları yaptırılmaktadır. Fizyoterapist tarafından uygulanan özel tedavi teknikleriyle de başarılı bir tedavinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.


Bu grupta hemipleji, parapleji, kuadriparezi, ms, parkinson, cp (serebral palsi) ortopedik hastalığı olan hastalar tedaviye alınmakta; hastaların maksimum bağımsızlığa ulaşması amaç edinilerek, günlük yaşamlarında daha rahat bir hayat sürdürmeleri çalışılmaktadır. Tedavide cihaz yardımına da başvurulup hastalığın iyileşmesi için çaba sarf edilmektedir. 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon); kas-iskelet sistemi problemleri, nörolojik hastalıklar, kronik ağrı ve kansere bağlı engelli kalma gibi akut ve kronik problemlere bütünsel olarak yaklaşan, tüm yaş gruplarında iskelet ve kas problemlerine yol açan tıbbi durumların önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgilenen bir tıp dalıdır.


Ankara Magnet Hastanesi olarak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon tıbbi birimimizde; kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisini analiz etmek, kişilerin fonksiyonel kapasitelerini ve günlük aktivite performanslarını üst düzeye çıkararak yaşam kalitelerini artırmak ve bu doğrultuda tüm sistemlere yönelik kapsamlı bir rehabilitasyon programıyla hastaların gereksinimlerini karşılamak amacıyla hizmet vermekteyiz.


Rehabilitasyon işlemlerinde amaç; bireyin fonksiyonel kapasitesini artırmak, engelli durumu önlemek ve iyileştirmek, bireyin günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlayarak yaşam kalitesini artırmaktır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fiziksel Tıp Rehabilitasyon Uzmanı Kimdir?

FTR Uzmanı, Kas -iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların tanısını koyar ve tedavi programını planlar. amacı; hastanın ağrısını azaltmak, fonksiyonel sorunlarını (kas gücü kaybı, eklem hareketi kısıtlılığı, yürüyüş bozukluğu, denge bozukluğu gibi) düzeltmek ve performansı iyileştirmek, hastalık ve yaralanma sonrası gelişen engelliliği tedavi etmektir. 


Sağlık alanındaki çalışmalar koruyucu, tedavi edici (medikal ve cerrahi) ve rehabilitatif olarak üçe ayrılır. Sağlığın bozulmasını önlemeye yönelik tüm çalışmalar koruyucudur. FTR uzmanı kas iskelet sisteminde oluşabilecek problemlerin önlenmesine yönelik çalışmalarda bulunur.

Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapist, FTR uzman hekiminin planladığı fizik tedavi ve rehabilitasyon programını uygulayarak hastanın fonksiyonel yetersizliklerini düzeltmeye yardımcı olur. Fizyoterapistler, egzersiz yapmasında sakınca bulunmadığı hekim tarafından kontrol edilmiş sağlıklı kişilerin, uygun egzersiz programlarıyla genel kas ve iskelet kalitesini artırır ve sakatlanmaları önlemeye çalışır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yataklı Fizik Tedavi 

Nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu için gerekli yataklı fizik tedavi hizmeti, Ankara hastaneleri arasında yer alan Ankara Magnet Hastanesi'nde verilmektedir. 


Omurilik felci, beyin hasarı ve inme gibi sinir sistemindeki zedelenmelere bağlı vücut işlevlerinde kısıtlanma oluşan hastaların tedavisinde, hayati tehlike atlatıldıktan sonra, yataklı fizik tedavi hizmeti tavsiye edilmektedir. 


Beyin kanamasına bağlı gelişen felç veya beyin damar tıkanıklığı olan hastaların iyileşme sürecinin ilk 3 ayında yataklı fizik tedavi hizmeti alması gerekir. Günde en az 3 saat, hastanın aktif katılımıyla sürdürülecek tedavi, beynin yeniden eğitilmesinde ve felcin iyileşmesinde çok etkilidir. 


Tedavi öncesinde, esnasında ve sonrasında hastada meydana gelen değişim ve iyileşme süreci, hastaya özel olarak titizlikle değerlendirilir. Böylece, sunulan tedavinin ne ölçüde başarılı olduğu saptanabilir. Yani, tedaviye olumlu yanıt vermeyen hastalarda tedavi planında değişikliğe gidilir.

Neden Yataklı Fizik Tedavi Hizmeti Alınır?

Beyin hasarına bağlı gelişen felç, genellikle hasta ve hasta yakınlarını hazırlıksız yakalar. Kısa süre öncesine kadar üretken bir yaşam süren kişiler, beyin hasarı sonucunda bir anda fizyolojik yeteneklerini kaybedebilir ve yakınlarına bağımlı hale gelebilir. 


Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleriyle, hastaları mümkün olan en kısa sürede bağımsız hale getirmek hedeflemektedir. Yataklı fizik tedavi hizmeti ise, özellikle beyin hasarı, inme ve omurilik felci durumu olan hastaların yoğun bir biçimde tedaviden yararlanabileceği şekilde geliştirilmiştir.

1. Tıbbi Gözetim Altında Olmak İçin 

Bir kez beyin hasarı alan kişilerin ikinci kez felç geçirme ihtimali az değildir. Bu yüzden, hastayı 7/24 tıbbi gözetim altında tutularak muhtemel komplikasyonların oluşmadan önlemek önemlidir. Günlük fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı vizitleri ve tüm gün hemşire gözetiminde olmak, hastanın klinik durumunun yakından takibi için ve tedavi planına sadık kalınması için gereklidir.

2. Transfer Zorluğunu Elimine Etmek İçin

Ağır felç geçiren hastaların ayağa kalkmada çektiği zorluk yüzünden, günlük fizik tedaviye gelmeleri oldukça zor olmaktadır. Bu durumdaki pek çok hastaya, yaşadıkları transfer zorluklarının en aza indirgenmesi için yataklı fizik tedavi hizmeti önerilmektedir.

3. Birden Fazla Fizik Tedavi Gereksinimi Olması

Hareket kabiliyeti azalan hastalarda; tansiyon problemleri, konuşma ve yutmada güçlük, denge sorunları, mesane ve bağırsak sorunları gibi birçok rahatsızlık eş zamanlı görülebilir. Ayrıca, hastanın elektrik stimülasyon tedavisi alması, fizyoterepistle manuel egzersiz yapması, konuşma terapisine girmesi, robotik teknolojiyle tedavi uygulanması gibi pek çok fizik tedavi uygulamasına girmesi gerekebilir. Ayaktan fizik tedavi planlamalarında bu tedavilerin alınması zor ve yorucudur.

4. Tedavi Odaklı Yaklaşım Sağlamak İçin

Erken dönem nörolojik rehabilitasyonda, hastaların günde en az 3 saat fizik tedavi uygulamasına tabii tutulması gerekmektedir. Ancak, ayaktan fizik tedavi planlarının çoğunda bu süre 45 dakika ile 1,5 saat arasında sınırlıdır. Ek olarak, etrafında dikkat dağıtıcı unsurlar bulunmadan rehabilitasyon hizmeti alan hastaların, tedaviye çok daha kısa sürede olumlu cevap verdiği gözlemlenmiştir. 


Ankara Magnet Hastanesi yataklı fizik tedavi birimimizde, rehabilitasyon ekibimiz, fizyoterapist tarafından belirlenen hedeflere ulaşmak için büyük bir titizlikle ve son teknolojik tıbbi cihazlarla çalışmalarını yapılandırmaktadır.

Fizik Tedavi Yöntemleri

 • Matrix

 • Fluidoterapi

 • Manyetik tedavi

 • Elektroterapi

 • Kısa dalga

 • Eklem içi uygulama

 • Kuru iğneleme

 • Traksiyon

 • Sıcak soğuk uygulama

 • İnfraruj

 • Vakum terapi

 • Micro plus tedavisi

 • Lazer

 • Lcc terapi

 • Manüel terapi 

 • Kupa tedavisi 

 • Kinezyo  bantlama

 • Egzersiz  programları

 • ESWT

 • USG

 • Hatback 

 • Coldback Uygulamaları

Sıcak Tedavisi

Yüzeyel ısıtıcılar olarak; hotpackler, ısıtıcı yastıklar ve parafin uygulanabilir. Hotpack silika jel ile doldurulmuş kumaş torbadır. Silika jeli su çekerek 60-70°C ye kadar ısıtıldıktan sonra bir havluya sarılarak 20 ile 30 dakika arasında ısısını kaybetmeden uygulanabilir. Uygulama alanına göre 1-4 cm’lik doku derinliğinde 1,1-3.3°C’lık ısı artışı sağlayabilirler.


Sıcak tedavisi; 

 • Kan akımını artırır.

 • Sinir iletim hızını artırır.

 • Tendon ve kollajenin uzama kabiliyetini artırır

 • Eklem sertliğini azaltır.

 • Genel relaksasyon sağlar.

 • Ağrıyı azaltır.


Hidroterapi

Bir motorla sağlanan su hareketi ile hidrostatik basınç, suyun viskozitesi ve kaldırma kuvvetinden faydalanırken aynı zamanda sıcak suyun ısıtıcı etkisi ile egzersiz için uygun hidroterapi ortamı oluşturulur. Whirlpool banyoları ödem tedavisi ve egzersiz için kullanılmaktadır.


Soğuk Tedavisi

Soğuk tedavisinde coldpack uygulanır. Soğuk tedavisi: ödemi, ağrıyı, kas tonusunu azaltır ve kas spazmını çözer. Evde fizik tedavi yöntemleri arasında da görülebilir. 


Ultrason İle Tedavi

Cilt ve cilt altı yağ dokusu yerine, derin dokularda (kas, tendon, ligament ve kemikte) ısınmaya yol açan bir yöntemdir. Ultrason yüksek frekanslı ses dalgası olduğu için doku tarafından emilen ses dalgası; ısı enerjisine dönüşür. Kas ve kemik gibi derin dokuları ısıtmada kullanılır.

Ultrasonun dokulardaki sıvının hareketini sağlayan mikro masaj etkisi de vardır; ödemli dokularda bu etkiden yararlanılır, yara iyileşmesini hızlandırılır.


Lazer İle Tedavi

Fizik tedavi içinde düşük yoğunluklu, ısıtıcı etkisi olmayan laser kullanılır. Dolaşımı, biyolojik aktiviteyi artırır, hücreler arası ilişkiyi düzenler, kollajen sentezini artırır ve doku iyileşmesini hızlandırır. FTR düşük yoğunluklu lazerin temel olarak iki kullanım amacı vardır: akupunktur benzeri etki gösteren stimülasyon tedavisi ve özellikle tenisçi dirseği, topuk dikeninde kullanılan bölgesel ağrılı sendromlarda bölgesel ışınlardır.


Aralıklı Pnömatik Kompresyon Tedavisi

Aralıklı basınç uygulayarak toplardamarlar ve lenf damarlarındaki sıvının kol veya bacaktan kalbe doğru pompalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Ödem ve lenfödem tedavisinde uygulanır.


Elektrik Stimülasyonu

TENS deri üzerine yerleştirilen yüzeyel elektrotlar aracılığıyla uygulanan ağrı kesici elektrik akımıdır. Elektrik akımlarıyla ağrının omurilik seviyesinde iletimini baskılar.


FTR Alanında Elektrik Akımlarının Kullanım Amaçları:

 • Ağrıyı azaltmak

 • Sağlıklı kası güçlendirmek

 • Zayıf kası güçlendirmek

 • Kas spazmını çözmek

 • Ödem tedavisi


Devamlı Pasif Hareket Cihazı (Continuous Passive Motion - CPM)

CPM cihazı, sıklıkla diz cerrahisi sonrasında ortopedik rehabilitasyon programında eklem kıkırdağının beslenmesini artırmak, eklem hareketini sağlamak ve efüzyonu önlemek için kullanılır.


Traksiyon

Traksiyon, çekme kuvvetiyle yumuşak dokuları germeye ve eklem yüzeyleri ve kemik yapıları birbirinden ayırmaya yarayan bir tekniktir. Manuel, mekanik, motorize veya hidrolik olabilir.


Traksiyonun omurgadaki etkileri:

 • Omurlar arasındaki aralığı genişletir.

 • Omurga çevresindeki kasların gerilmesini ve kas spazmının çözülmesini sağlar.

 • Omurgadaki arka eklem aralıklarını genişletir.

 • Disk basıncını azaltır.

Traksiyon disk hernisi (fıtık) tedavisinde kullanılır. Ciddi kemik erimesi, kireçlenmeye bağlı çok seviyeli bel fıtığı, omurgada stabilite kaybı, omurgada kırık, ciddi omurilik basısı, enfeksiyon ve tümör varlığında uygulanmaz.

 

Ortez Uygulamaları

Vücudu desteklemek, düzeltmek, hareketini engellemek ve fonksiyonel hareket sağlamak amacıyla kullanılan cihazlara ortez denir. Ortez ekibini FTR uzmanı, ortez- protez teknisyeni, fizyoterapist ve hasta oluşturur. FTR alanında boyun- bel korseleri, el bileği atelleri ve yürüme ortezleri sıklıkla reçete edilen ortezlerdir. Yürüme ortezlerinin amacı, hastanın ayağa kaldırılması ve normale en yakın şekilde yürümesinin sağlanmasıdır.


Biofeedback

Biofeedback vücudun fizyolojik fonksiyonlarını öğrenerek kontrol etmektir. Elektronik fizik tedavi cihazları işitsel ve görsel sinyaller göndererek kişiye fiziksel fonksiyonlarla ilgili bilgi veren ve kişinin bu bilgileri kullanarak fonksiyonlarının farkında olmasını ve değiştirilmesini sağlayan bir yöntemdir.


Biofeedback egzersiz tedavisine yardımcı bir uygulamadır. Rehabilitasyon programının bir parçası olarak kullanılan denge biofeedback cihazıyla hastalar denge ve duruşu düzeltmeye ve iyileştirmeye yönelik çalıştırılırlar.


Egzersiz Tedavisi

Egzersizler; duruşu düzeltir, kasları güçlendirir, esnekliği sağlar, dayanıklılığı ve aerobik kapasiteyi artırır. Evde fizik tedavi yöntemleri arasında da sayılabilecek programdır. Egzersiz programı, fizik tedavi uzmanı tarafından hastanın ihtiyacına ve fonksiyon bozukluklarına göre özel olarak planlanır. Planlanan egzersizleri fizyoterapist, hastaya öğretir ve kendi gözetiminde hastanın bu egzersizleri doğru şekilde yapmasını sağlar. Egzersizlerin doğru olarak yapılması hem ağrılarının azalması hem de hastanın güvenliği için önemlidir. Egzersiz programı kişiye özel (bireysel) olmalı, fonksiyonu düzeltmeli ve hasta için güvenli olmalıdır.


Egzersiz tedavisini, koruyucu egzersizler ve tedavi edici egzersizler olarak ikiye ayırabiliriz:


Koruyucu Egzersiz

Bireyin fiziksel fonksiyonunu korumak, sakatlanmaları önlemek, genel iyilik hali ve fitness sağlamak amacıyla kişiye özel olarak hazırlanan egzersiz programıdır.


Tedavi Edici Egzersiz

Ağrıyı gidermek, kas güçsüzlüğü, eklem hareket kısıtlılığı, duruş bozukluğu, denge ve yürüyüş bozukluğu gibi fiziksel fonksiyon bozukluklarını tedavi etmeye yönelik uygulanan egzersizlerdir.


Egzersiz Tedavi Şekilleri Nelerdir?

 • Aerobik egzersizler (yürüyüş, bisiklet gibi)

 • Kas güçlendirme egzersizleri

 • Germe egzersizleri

 • Postür eğitimi

 • Modifiye pilates egzersizleri

 • Denge ve koordinasyon eğitimi

 • Derin duyu eğitimi

 • Yürüme egzersizleri

 • Gevşeme egzersizleri

 • Solunum egzersizleri

 • Pilates egzersizleriyle tedavi


Pilates Egzersizleriyle Tedavi

Duruş bozuklukları tedavisinde, bel ağrılarında ve fibromiyaljide modifiye edilerek FTR egzersiz programı içinde uygulanır. Egzersizle birlikte nefesin koordinasyonuna, duruş ve gövdeyi güçlendirmeye odaklanır. 

Kasları güçlendirir, esneklik sağlar ve duruşu düzeltir. Pilateste uygulanan egzersizler; nefes egzersizleri, karın kaslarını güçlendirme ve stabilizasyon, sırt kaslarının güçlendirilmesi, kürek kemiği çevresi kasların mobilizasyonu ve güçlendirilmesi, gevşeme egzersizleri ve esneme egzersizleridir.

Günlük hayatta oturma ve ayakta durma sırasında alışkanlık haline getirilen duruş bozuklukları omurga çevresindeki kasları, bağları ve eklemleri zorlayarak ve bu kaslara yük bindirerek ağrıya yol açabilir. 

Pilates egzersizleriyle duruş bozuklukları düzeltilmeye çalışılır. Bel ve karın kasları güçlendirilerek bu bölge stabilize edilir.


Egzersiz Güvenliği

Bireyin egzersiz tedavisi programında egzersizler fizyoterapist gözetiminde veya bağımsız olarak da yapılsa güvenlik temel konulardan biridir.

Egzersiz Sırasında Hastanın Güvenliğini Etkileyen Faktörler Nelerdir?
 • Hastanın mevcut sağlık durumu ve özgeçmişi

 • Kullandığı ilaçlar

 • Egzersizin yapıldığı çevre

 • Egzersiz ekipmanlarının iyi çalışması ve hastaya uygunluğu

 • Hastaya önerilecek egzersizin tipi, yoğunluğu, hızı ve süresi


FTR uzmanı tüm bu faktörleri dikkate alarak hasta için güvenli egzersiz programını planlar ve kendi gözetiminde egzersizleri yaptırırken bu faktörleri kontrol ederek hasta güvenliğini sağlar. Evde fizik tedavi yöntemleri ile veya spor salonunda egzersiz yapan hastaların güvenliği için hastaya bu konuda eğitim vermek gerekir.


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Biriminde Hangi Rahatsızlıkların Tedavisi Yapılır?

 • Osteoporoz (kemik erimesi)

 • Boyun fıtığı

 • Bel fıtığı

 • Boyun, bel ve dizdeki kireçlenmeler

 • Eklem iltihapları, bütün kas ağrıları

 • Romatizmal hastalıklar

 • Pediatrik rehabilitasyon

 • Kardiyopulmoner Rehabilitasyon

 • Topuk dikeni

 • Ortopedik rehabilitasyon

 • Nörolojik rehabilitasyon

 • Ameliyat sonrası rehabilitasyon

 • SVO (İnme felç) CP rehabilitasyon

 • Tenisçi dirseği,

 • Golfçu dirseği

 • Omurga eğriliği

 • Tendinit

 • Yüz felci

 • Eswt (Topuk dikeni)

 • Skolyoz gibi birçok hastalığın tedavisi yapılmaktadır.

Matrix Ritim Tedavisi

“Ritimsiz yaşam yoktur.”

(A.Einstein)


Birçok kas iskelet sistemi hastalığına iyi gelen Matrix Tedavisi artık Kayseri’de Magnet Hastanesi’nde uygulanmaya başlanmıştır.


Matrix Ritim Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Yapılan temel bilimsel araştırmaların sonuçlarına dayanarak,iskelet kaslarının ve sinir sistemimizin kendilerine özgü fizyolojik titreşimlerini özel bir mekano-manyetik rezonatörle harekete geçiren ve tekrar dengeleyen bir fizik tedavi aleti geliştirilmiştir. Bu tedavi aletinin adı Matrix olup ritmik mikro esnetme yoluyla hücre biyolojisi bazında etki ederek,hücre yenilenmesinin ve hücresel bazdaki iyileşmenin bağlı olduğu hücresel mikro süreçleri tekrar dengelemektedir.


Matrix Ritim Tedavisi Hangi Yararları Sağlar?

 • Kas, sinir ve kemiklerde hücre ve hücre matriksinin yenilenme süresini kısaltır.

 • Ağrılı kas tutulmalarının ve krampların giderilmesini sağlar

 • Kronik ve akut ağrıları kısa sürede ortadan kaldırır.

 • Kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.

 • Elastikiyetin düzelmesi ve dolayısı ile periferik damarlar üzerinde genişletici etkisi ile kan damarlarının işlevinin yeniden düzenlenmesini sağlar.

 • Hücre rejenerasyonunu hızlandırır.

 • Hücre bağ dokusunun zararlı atıklardan arınmasını kısa sürede gerçekleştirir.

 • Lenf geçişini hızlandırır.

 • Metabolizmayı hızlandıracak toksik maddeleri vücuttan atılmasına yardım eder.

 • Organizmanın gücünün artırılmasına destek olur.

 • Vücudun bağışıklık sistemini ve metabolizmayı hızlandırır.

 • Vücudun kendini iyileştirme potansiyellerini teşvik eder. Hormonal dengenin kurulmasında yardımcı olur.

 

Matrix Ritim Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 • Matrix Ritim Tedavisi, önceden özel olarak hazırlanmayı gerektirmeyen ve uygulama sırasında ağrı vermeyen yumuşak etkili ve vücudumuzun kendine özgü fizyolojik titreşimlerinin aynısını mekanik olarak ortaya çıkaran bir tedavi yöntemidir.

 • Özellikle iskelet kasları ve sinir sistemini ağrı vermeksizin harmonik ve ritmik bir şekilde uyarır. Bu işlem sonucunda metabolizma süreci (hücrelerin ve hücre çevresinin besinleri kullanma ve atık maddelerden arınma süreleri) çok kısa zamanda tekrar normal haline döner. Böylece dokularda hücresel düzeydeki iyileşme ve rejenerasyon süreci tekrar başlatılmış olur.

 • Matrix Ritim Tedavi hiçbir yan etkisi olmayan bir tedavi metodudur.


Uygulama Yapılan Hastalıklar Nelerdir?        

 • Bel ağrıları (manipülatif tedavi)

 • Sırt ve boyun şikayetleri

 • Eklem ağrıları

 • Kireçlenme

 • Kemik erimesi

 • Kas ve tendon problemleri

 • Romatizmal ağrılar

 • Migren ağrısı

 • Fibromiyalji ve miyofasyal ağrılar

 • Doku yapışıklıkları

 • Lenf drenajının arttırılması

 • Sinir sıkışmaları

 • Sportif yaralanmalar

 • Ödemler

 • Skar dokular ve lenf drenajının arttırılması

 • Spasiteye bağlı hareket bozuklukları

 • Ameliyat sonrası ağrılar

 • Yara iyileşmesi gecikmeleri

 • Fantom ağrıları

 • Selülit ve skatris tedavisi

 • Kronik yorgunluk sendromu

 • Konsantrasyon bozukluğu


Lenfödem Nedir?

Sıvı ortamında yer alan hücrelerimizin içinde bulunduğu sıvıya lenf sıvısı adı verilir. Bu sıvının vücuttaki miktarını dengeleyen sisteme lenfatik sistem adı verilir.


Lenfatik sistemde, kan dolaşım sisteminde olduğu gibi, dolaşımı kolaylaştıracak kalp ve atardamar benzeri bir mekanizma yoktur. Lenf sıvısının, lenf kanalları üzerindeki dolaşımı kas hareketleri ile günlük yaşantımızdaki hareketlilikle sağlanır. 


Vücudumuzda biriken lenf sıvısı miktarı lenfatik sistemin taşıyabileceğinden fazla olursa; lenf dolaşımı bir noktada kesintiye uğrar ve lenf sıvısı dokularımızda birikmeye başlar. 


Halk arasında “fil hastalığı” olarak da bilinen ileri düzey fizik tedavi ve rehabilitasyon rahatsızlığı lenfödem oluşur. 


Etkilenen bölgede şişlik, ağırlık, sıkılık hissi, ağrı ve enfeksiyonlara yatkınlık belirtileri ortaya çıkar. Hastanın yaşam kalitesini ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler. İlerleyen dönemlerde kozmetik deformitelere, kol ve bacak fonksiyonlarında kısıtlılıklara neden olur.


Nasıl Tedavi Edilir?

Lenfödemde etkin tedavi kompleks boşaltıcı fizyoterapi ile yapılır.Bu yöntem hastalara tamamen elle yapılan özel bir lenf drenaj masajını, cilt bakımı eğitimini, lenfödeme özel bandajlarla yapılan kompresyon tedavisini ve özel egzersiz programının oluşturduğu kompleks bir tedavi yaklaşımıdır.


Lenfödem rehabilitasyonunda başarı için bu konuda eğitim almış, deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Hastanemizde tedaviyi Alman Földi Kliniğin düzenlediği eğitim programlarında yetişmiş fizyoterapist Edanur Güler gerçekleştirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, hareket ve işlevsel durumları sınırlayan hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olan tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Hastanın ağrılı süreci atlatıp, rahat bir şekilde günlük hayatını sürdürmesini sağlamaktır. Ayrıca hastalığın kronikleşmesini engellemek için hasta bilgilendirilmekte ve hastaya çeşitli egzersiz uygulamaları yaptırılmaktadır.

Fizyoterapist, FTR uzman hekiminin planladığı fizik tedavi ve rehabilitasyon programını uygulayarak hastanın fonksiyonel yetersizliklerini düzeltmeye yardımcı olur. Fizyoterapistler, egzersiz yapmasında sakınca bulunmadığı hekim tarafından kontrol edilmiş sağlıklı kişilerin, uygun egzersiz programlarıyla genel kas ve iskelet kalitesini artırır ve sakatlanmaları önlemeye çalışır.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon); kas-iskelet sistemi problemleri, nörolojik hastalıklar, kronik ağrı ve kansere bağlı engelli kalma gibi akut ve kronik problemlere bütünsel olarak yaklaşan, tüm yaş gruplarında iskelet ve kas problemlerine yol açan tıbbi durumların önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgilenen bir tıp dalıdır.

Egzersizler; duruşu düzeltir, kasları güçlendirir, esnekliği sağlar, dayanıklılığı ve aerobik kapasiteyi artırır. Egzersiz programı, fizik tedavi uzmanı tarafından hastanın ihtiyacına ve fonksiyon bozukluklarına göre özel olarak planlanır. Egzersizlerin doğru olarak yapılması hem ağrılarının azalması hem de hastanın güvenliği için önemlidir. Egzersiz programı kişiye özel (bireysel) olmalı, fonksiyonu düzeltmeli ve hasta için güvenli olmalıdır.

Fizyoterapi doktorunuzun belirlemiş olduğu programa göre tedavi süresi değişebilir. Tedavi genellikle 45-60 dk. arası sürmektedir. Teşhis edilen hastalığa göre 15-30 gün arası sürebilir. Rehabilitasyon gören hastalarda seans gün sayısı artış gösterebilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi Nedir

Fizik Tedavi ankara

Fizik Tedavi çeşitleri

Fizik Tedavi ankara kızılay
Fizik Tedavi uygulaması