Ana Sayfa

Yumurtlama Dönemi Hesaplama


Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Uzun süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız, gebe kalma olasılığını artırmak için öncelikle doğurganlık döngünüzün takibini yapmalısınız. Yumurtlama döneminde, hormonal değişimler nedeniyle, vücut bazı belirtiler gösterir. Bu belirtileri gözlemleyerek hamile kalma olasılığını artırmak mümkündür. Bu belirtileri aşağıdaki yöntemlerle gözleyebilirsiniz.

 • Yumurtlama dönemi hesaplama için yukarıda bulunan ücretsiz aracımızı kullanın.

 • Öngörülen yumurtlama döneminizde dinlenir pozisyondayken ateşinizi ölçün.

 • Servikal mukusunuzu inceleyin.

 • Adet döngünüzün tarihini takip edin.

 • Yumurtlama dönemi olarak belirlenen aralıklarda partnerinizle cinsel ilişkiye girin.

Bir çift genellikle 5 ya da 6 aylık bir süreç sonrasında gebelik beklemektedir. Bu süreç sonunda gebe kalma olasılığı, kadının yumurtlama dönemi hesaplamasını doğru yapmasına ve bu süre içerisinde çiftin düzenli cinsel birliktelik yaşamasına bağlı olarak artabilir.

Aşağıda, yumurtlama dönemi hesaplama ve gebe kalma olasılığını artırmak için bazı ipuçları ve bu ipuçlarına dair açıklamaları bulabilirsiniz.

Ateşinizi Ölçün

Bazal vücut ısısını yani dinlenme pozisyondayken ölçülen ateşinizi kontrol etmek, yumurtlama döneminin tahmini için bir yoludur ve kadınların hamile kalabilmesine yardımcı olmaktadır.

Yumurtlamadan önce, bazal vücut ısısı genellikle yaklaşık olarak 36 ile 36,5 derece arasında olur. Yumurtlama döneminde, vücut, kadınları hamile kalmaya hazırlayan, progesteron hormonu salgılar. Progesteron hormonunun salgılanmasından, yaklaşık bir ya da iki gün sonra, genellikle vücut ısısında 0,5 derecelik bir artış gözlemlenebilir. Sıcaklık değişikliği yumurtlama döneminden sonra, en doğurgan olduğunuz dönemi tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Bir çizelge oluşturmak için, regl döneminizin ilk gününden başlayarak sabah yataktan kalkmadan önce ateşinizi ölçün. Ateşinizi mutlaka ayağa kalkmadan, yemek yemeden ve sigara içmeden önce ölçmelisiniz. Ateşinizi ağızdan, makattan ya da vajinal bölgeden ölçebilirsiniz. Ancak, her seferinde aynı bölgeden ölçmelisiniz. Bu şekilde en doğru çizelgeyi oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz doğurganlık çizelgesine her gün vücut sıcaklığınızı not edin. Birkaç ay içerisinde, yumurtlama döneminizi gösteren bir model oluşacaktır. Eğer bu çizelgeyi yorumlamakta zorlanıyorsanız, kadın doğum uzmanı nızdan yardım alabilirsiniz.

Servikal Mukusunuzdaki Değişimlerin Takibini Yapın

Bazı insanlar bu durumun rahatsız edici olduğunu düşünseler de, servikal mukustaki değişiklikler, yumurtlama dönemi hesaplama için oldukça yardımcıdır.

Serviks, vajina ile uterusu birbirine bağlayan bir dokudur ve bazı amaçlar için mukus sıvısını salgılar. Yumurtlama döneminde değilken mukus sıvısı salgılandığında, hamile kalmak için gerekli olan sperm yumurtaya girmez.

Ancak, yumurtlama dönemi yaklaştıkça, rahim ağzının salgıladığı daha fazla mukus ile sperm korunur ve spermin yumurtaya giriş kolaylaşır. Kadının en doğurgan olduğu dönemde, mukus sıvısı yumurta akı gibi esnek ve berrak bir hal alır.

Aksi bir durum oluşmadıkça, 28 günlük döngüye sahip bir kadının servikal mukusundaki değişiklikler çoğunlukla şu şekildedir:

 • 1 – 5. gün arası dönemde menstruasyon gerçekleşir.

 • 6 – 9. gün arası dönemde vajinada mukus sıvısı çok azdır ve vajina kurudur.

 • 10 – 12. gün arasında mukus, yapışkan ve kalın bir hal alır.

 • 13 – 15. gün arası dönemde mukus yumurta akı gibi ince, kaygan, esnek ve berrak bir hal alır. Bu dönem, doğurganlık için en uygun zamandır.

 • 16 – 21. gün arasında mukus tekrar yapışkan ve kalın bir hal almaya başlar..

 • 22 – 28. gün arasında vajina kurudur.

Ancak, döngü esnasındaki değişimler her kadın için farklı olabilir. Bu nedenle, her kadının kendi doğurganlık çizelgesini oluşturması önerilmektedir.

İdeal olan, mukus sıvısının her gün kontrol edilmesidir. Öncelikle ellerinizi yıkayın, sonrasında bir miktar tuvalet kağıdı ya da parmaklarınız yardımıyla vajina ağzında bulunan servikal mukusunu kontrol edin. Bu işlem sonrasında mukusun rengini ve biçimini inceleyerek bulgularınızı not eden. Bu şekilde bir çizelge oluşturabilirsiniz.

Rahim Ağzı Pozisyonunun Kontrolünü Yapın

Bir diğer yumurtlama dönemi hesaplama yöntemi de rahim ağzının pozisyonunun kontrol edilmesidir. Ellerinizi yıkadıktan sonra iki parmağınızı vajinanıza soktuğunuzda, rahim ağzını hissedeceksiniz. Yumurtlama dönemi öncesinde, vajina ağzı sert ve kuru durumdadır.

Yumurtlama döneminde ise, rahim ağzı daha yukarı kaymış, yumuşak ve ıslak bir halde olacaktır.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Regl döngüsünün bir parçası olan yumurtlama, her ay kadınların yumurtalıklarının içinde, folikül adı verilen küçük yumurtaların büyüyüp, içlerinden birinin fışkırmasıyla başlar. Folikül, içinde sıvı dolu keselerin olduğu bir grup yumurtadır. Yumurtlama dönemi, genellikle regl döneminden 2 hafta önce başlar.

Yumurta folikülden ayrıldıktan sonra folikül, korpus luteum olarak adlandırılan endokrinal yapıya dönüşür. Korpus luteumun görevi, rahmin iç yüzeyini kalınlaştırarak yumurtayı bırakacak hormonu salgılamaktır.

Yumurta rahmin içi yüzeyinden ayrıldıktan sonra fallop tüpüne geçer. Orada yaklaşık olarak 24 saat kalabilir. Bu süre içinde de tek bir spermin onu döllemesini bekler. Tüm bu süreç, ortalama olarak her ay gerçekleşen regl döneminden 2 hafta önce gerçekleşir.

Yumurta bir sperm tarafından döllenmediyse, rahme gelerek parçalanır. Bu parçalanma sonrasında kadının hormon seviyesi normale döner. Döllenmemiş yumurta, rahmin kalınlaşmış zarını deler ve regl dönemi başlar.

Yumurtlama döneminde, bir sperm, fallop tüpünden geçip yumurtanın içine girebilirse, yumurta döllenir. Ardından, döllenen yumurta, başka bir spermin girmesini engelleyecek biçimde evrilir.

Döllenme anında doğacak bebeğin genetik yapısı ve cinsiyeti oluşur. Yumurtaya giren sperm Y kromozomlu ise erkek bebek; X kromozomlu ise kız bebek doğacaktır.

Döllenen yumurta, fallop tüpü içerisinde yaklaşık olarak 3 ile 4 gün arasında kalır. Yumurta, döllenmeden sonraki 24 saat içerisinde hücrelere ayrılmaya ve bölünmeye devam ederek fallop tüpünden uterusa doğru hareket etmeye başlar. Yumurta uterusa ulaştığında, onun iç yüzeyine yapışır. Bu durum implantasyon olarak adlandırılır. Bazı kadınlarda, implantasyon evresinde 1 ya da 2 gün boyunca lekelenme veya hafif kanama oluşabilir.

HCG olarak adlandırılan gebelik hormonu, implantasyon evresinden itibaren kadının kanında bulunur. Bu hormon, hamilelik testi ile tespit edilir. Evde uygulanabilen gebelik testlerinin bazıları, yumurtlamadan 7 gün sonra HCG hormonunu tespit edebilir.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri

Yumurtlama döneminin belirtileri:

 • Bazal vücut ısısında 1 ile 1,5 derece artış,

 • Vajinal akıntı,

 • Göğüs hassasiyeti,

 • Vücutta şişkinlik,

 • Lekelenme,

 • Karın bölgesinde hafif ağrı ya da kramp hissi.

Yumurtlama Dönemi ve Hamile Kalma

Yumurtlama dönemi, çoğunlukla kadının regl dönemi başlangıç tarihinden 14 gün önce gerçekleşir. Ancak, yumurtlama dönemi zamanı, regl döngüsü düzenli olsa bile değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, yumurtlama döneminizi belirlemek için her ay yumurtlama dönemi hesaplama aracını kullanabilir, bazal vücut sıcaklığınızı ölçebilir ve servikal mukusunuzdaki değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Eğer hamile kalmak gibi bir planınız varsa, aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz;

Korunmasız Cinsel İlişkiye Girin

Yumurtlama döneminden 1 ya da 2 gün öncesinden başlayarak korunmasız cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını oldukça artıracaktır. Spermler, kadın vücudunda yaklaşık olarak 5 güne kadar yaşayabilir. Bu nedenle, yumurtlama döneminizden 3 gün önce başlayarak ve yumurtlama döneminin başladığını düşündüğünüz 2 – 3 gün boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmelisiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Uzanmalı Mısınız?

Cinsel ilişki sonrasında uzanmak, halk arasında doğru bilinen bir yanlışlardan biridir. Cinsel ilişki sonrasında en az 15 dakika yatakta uzanmanın, yapılan son araştırmalar neticesinde herhangi bir faydası tespit edilmemiştir. Bu bağlamda, spermin yumurtaya ulaşması için, cinsel ilişki sonrasında uzanmak gerekmemektedir.

Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Araştırmalar, çok kilolu ve sık kilosu değişen kadınlarda hormon üretiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmediğini belirtmektedir. Bu nedenle, sağlıklı beslenmek , sağlıklı vücut kitle indeksi ne sahip olmak ve orta düzeyde egzersiz yaparak formda kalmak, hamile kalma olasılığını artıracaktır. Ancak yorucu egzersizler adet döngüsünde bozulmalara neden olabileceği için önerilmemektedir.

Stresi Azaltın

Yapılan araştırmalarda, stresli bir yaşam ı olan kadınların hamile kalmasının daha zor olduğu tespit edilmiştir. Yoga, meditasyon ve uzun yürüyüşler yapmak, stresi azaltacağı gibi genel sağlığınızın da korunmasına yardımcı olacaktır.

Sağlık Durumunuz ile İlgili Doktorunuza Danışın

Diyabet, astım ya da epilepsi gibi kronik hastalığınız ve düzenli olarak kullanmak zorunda olduğunuz ilacınız varsa, doğru adımları atmak için mutlaka bir kadın doğum uzmanı ndan görüş almanızı tavsiye ederiz.

özel hastane ankara

özel hastane ankara iş ilanları

özel hastane fiyatları ankara

özel hastane ankara doğum ücretleri

özel hastane ankara kızılay
özel hastane ankara covid testi