Ana Sayfa

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Cinsiyetiniz

Kadın

Erkek

Boy ve Kilo

Boyunuz

Kilonuz

Sonuçlar

İdeal Kilonuz

Durumunuz

Vücut Yüzey Alanınız

VKİ hesaplama işlemi matematiksel formül kullanılarak yapılır. Vücut kitle endeksi hesaplama işlemi için aşağıdaki hesaplayıcı ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu hesaplama işlemi için kilogram cinsinden kilonuzu ve metre cinsinden boyunuzu girmeniz gerekmektedir.  

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Vücut kitle Endeksi, kilo ve boy ölçüleri ile hesaplanır ve kişinin ideal kiloda olup olmadığını anlamaya yardımcı olur.  Vücut kitle endeksi oranına göre kişinin kilo sınırının normal, kilolu ya da obezite sınırında olup olmadığı anlaşır. Eğer sonuç obezite sınırı içinde çıkılıyorsa, sağlığı tehdit eden bir durumun oluşma olasılığı var demektir.

Dünya Sağlık Örgütü sınıflandırmasına göre vücut kitle indeksi;

Yaş aralığı baz alındığında ise kişinin ideal vücut kitle endeksi şu şekildedir:

Vücut kitle endeksi hesaplama, bir yetişkinin kilogram cinsinden kilo değerini, metre cinsinden boy değerinin karesine bölündüğünde metrekaresine bölünerek hesaplanır. (Kilogram cinsinden kilonuz) / (Metre cinsinden boyunuz)² Vücut kitle endeksi hesaplama şeması, bir kişiyi zayıf, normal, aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırmak için kullanılır.

Vücut Kitle Endeksinin Önemi Nedir?

Vücut kitle endeksi, kişinin vücudunda bulunan toplam yağın bir göstergesidir. VKİ değeri ne kadar yükselir ise kişi ağlığını kaybetmeye o kadar yakındır.  Alanında uzman doktorlar kitle vücut endeksi verilerini kişilerin sağlık sorunlarını değerlendirmede kullanırlar. Ancak  Vücut kitle endeksi hesaplama işleminde yağ oranı, yağ-kas dokusu ve vücut tipi gibi etmenler gözlemlenemez. Bu nedenle alanında uzman doktorlar obezite hesaplamada beden kitle indeksi, bel çevresinin ölçümü, metabolizma hızı ölçümü ve detaylı vücut analiz verilerini birlikte değerlendirmek gerekmektedir. 

Vücut kitle endeksi yüksek olan kişilerde görülebilecek hastalıklar şunlardır;

Vücut Kitle Endeksinin Yüksekliği Herkes İçin Sağlık Riski Taşır Mı?

Vücut kitle endeksi, çoğu kişide obezite ölçümü  için kullanılmaktadır. Ancak VKİ ölçümü kas, kemik, yağ ve diğer dokular gibi diğer etmenler hakkında bilgi sağlayamaz. Örneğin, kas yoğunluğu fazla olan kişiler gerçekten sağlıklı ve formda olmalarına rağmen vücut kitle endeksi hesaplama sonucuna göre “aşırı kilolu” olarak değerlendirilebilirler. 

Bir diğer açıdan bakılırsa, yaşlı ve zayıf bir kişi, az kas kütlesi ve yüksek vücut yağ yüzdesi sahip olduğu halda normal kilolu olarak değerlendirilirler. Bu nedenle bir uzaman tarafından detaylı bir şekilde, tüm değerleriniz incelenmelidir. Çünkü gizli yağlanma denilen bir durum söz konusu olabilir.

Vücut Kitle Endeksine Göre Değerlendirme Yapmak Ne Kadar Doğrudur?

Vücut kitle indeksi hesaplama  sonucu, bir uzman tarafından vücut yapısının doğal varyasyonları da göz önüne alınarak bir değerlendirildiğinde doğru bir ağırlık aralığı verir. Ancak yine de farklı tetkiklerle bir arada incelenmesi hastayı doğru yönlendirmek açısından önemlidir.

Vücut kitle endeksi verilerini değerlendirirken dikkatli olmamız gereken gruplar vardır.Bunlar, 18 yaş altı büyüme çağında olanlar, profesyonel sporcular, hamile ya da emziren kadınlar ve 65 yaş üstü kişilerdir. Farklı etnik köken de vücut kitle endeksi sonucunu değerlendirirken dikkate alınması gereken unsurlardandır.

özel hastane ankara

özel hastane ankara iş ilanları

özel hastane fiyatları ankara

özel hastane ankara doğum ücretleri

özel hastane ankara kızılay
özel hastane ankara covid testi