varikosel

Varikosel Ameliyatı

Varikosel, erkeklerde testisin ( yumurtaların ) skrotumda yer alan toplardamarın şişerek genişlemesi ve büyümüsene verilen tıbbi bir terimdir. Bacaklarda meydana gelen varislere benzerler. Genellikle genç yaştaki erkeklerde, ergenlik dönemindeki erkeklerde sıkça görülmektedir. Varikosel vakalarının çoğu genellikle, sol testisde olmak üzere, testislerin üst kısımında meydana gelmektedir. Damarlarda oluşan şişlik erkeklerde; ayaktayken gözle görülebilecek kadar belirgin hale gelmektedir. Varikosel herhangi bir ağrıya sebep olmaz ancak bazı kişilerde ağrı meydana gelebilmektedir. Kişi ağrı oluşumunda tedavi için bir üroloji doktoruna gidip tedavi sürecini başlatmalıdır. Aksi taktirde kişi bu durumu önemsemez ise kısırlığa kadar yol açabilir. Uygulanacak olan tedavi yöntemi tamamen cerrahi bir işlemdir. Varikosel sorunu erkeklerdeki testislerin kan akışının azalmasına ve ısının artmasına sebep olabilir.

Varikosel hastalarının teşhisi son derece kolaydır. Sizlerde Ankara Özel Magnet Hastanesi Üroloji Bölümüne gelerek, doktorumuzla gerekli görüşme sağlayıp tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Varikosel Belirtileri Nelerdir ?

Varikosel genellikle bir belirti yada septom çıkartmaz. Kişilerde nadiren bir ağrı oluşumu ile karşınıza çıkabilmektedir. Varikosel ağrı oluşumunun sebebi ise; kişinin uzun süre ayakta kalması ve gün boyu hareket halinde olması ağrı oluşumu arttırabilir. Kişi ağrı oluşumu sırasında fazla acı ve ağrı hissi duyuyorsa sırt üstü uzanıp bekleyebilir. Böylelikle oluşan ağrı hafifleyecektir. Bir diğer belirti ise erkeklerde hemen hemen sol testiste şişme meydana gelmektedir. Testis üzerinde kızarıklık, terleme ve sıcaklık hissi oluşumu bir diğer nedenler arasındadır.

Erkekler de bu belirtilerin oluştuğu sırada; testis torbasında ağrı ve şişlik hisseden, yumurtalıklarında kitle hisseden, testislerden birinde büyüklük hisseden kişilerin mutlaka bir uzman doktora başvurması gereklidir.

Varikosel Neden Olur, Nasıl Anlaşılır ?

Genellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Varikoselin neden oluştuğu hakkında henüz kesin bir bilgiye varılmamıştır. Ancak kişilerde; karın içi basıncını arttıran hareketler, kabızlık sorunu yaşayan kişiler, sürekli ayakta kalmayı gerektiren işler , şişman ve uzun boylu erkeklerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Erkeklerde testisten çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarın bozukluğu nedeniyle kirli kanı kalbe taşıyamaz. Bu nedenle testilerde şişme ve buruşukluk meydana gelir. Kan akışını engelleyen bu durum hem testislerde sorun yaratır hem de erkek doğurganlığında düşüşe sebep olur.

Varikosel Teşhisi Nasıl Konulur ?

Kişiler testis üzerindeki düzensizlik, şişlik ve ağrı oluşumundan varikoselin varlığını anlayabilmektedir. Kişi sağlıklı bir teşhis için mutlaka üroloji bölümüne başvurmalıdır. Varikosel muayenesi genital muayenenin bir parçası olarak sayılmaktadır. Varikoselin varlığını anlayabilmek ve doğrulayabilmek için doktor muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Muayene sırasında testis de gözle görünebilecek bir boyut oluştuysa tedavi süreci başlatılır. Ancak anlaşılabilir bir boyutta değilse, hasta kişinin ayağa kalkması, derin bir nefes alması ve  ağız ile burnu kapattıktan sonra ıkınarak nefesi dışarıya vermesi istenir. Bu sırada doktorunuz damarsal yapıda bir genişleme olup olmadığını gözlemleyebilmektedir. Kişi ayaktayken testis torbasındaki damarlar daha rahat anlaşılmaktadır. Bu nedenle bazı kişiler ayakta muayene edilebilmektedir. Bu sayede varikoselin ne durumda olduğu ve hangi derece olduğu gözlemlenebilir. İki testiste mutlaka doktorunuz tarafından incelenmelidir. Varikoselin olduğu testis torbası genellikle küçük boyutta olmaktadır. Varikoselin varlığını belirlemek ve varikoselin derecesini öğrenmek için fiziki muayene dışında doktor tarafından ultrason testi istenir ve sonuçları değerlendirilir.

Kişi fiziki muayene sırasında 3 farklı derecede değerlendirilmektedir.

 1. Derece : Ayakta muayene edilen kişiler de herhangi bir belirti görünmez ancak elle hissedilebilir. Kişi ıkınma sırasında veya zorlanma sırasında pek nadir anlaşılır.
 2. Derece : Ayakta muayene edilen kişiler de gözle gözlemlenebilen ve kişide zorlama olmadan elle hissedilebilir.
 3. Derece : Kişide dışarıdan bakıldığında net olarak varisli damarlar fark edilebilmektedir. En ağır olduğu tip üçüncü derecedir.

Varikosel Tedavi Yöntemi

Varikosel için bazı kişilerde tedavi gerekli görülmemektedir. Varikoseli olan bir erkek hiçbir tedavi yaptırmadan baba olabilmektedir. İlk olarak hasta kişide testis boyutlarında bir fark olup olmadığına ve testisin kıvamına bakılmalıdır. Kişide testisin boyutunda büyük farklılık söz konusu ise doktorunuz tarafından ameliyat onaylanır. Bununla birlikte varikosel bir ağrı durumu yaratıyor ise ve normal dışı bir sperm değerlerine sebep oluyor ise varikosel ameliyatı söz konudur. Kişide aşağıdaki belirtilerden biri bulunuyorsa ameliyat tercih edilmektedir:

 • Kişide sperm sağlıklı değil ise
 • Varikosel sorunu her iki testis de görünüyor ise
 • Etkilenen testisin küçük olması
 • Kişide doğurganlığı etkileyen bir sorun söz konusu ise
 • Kişide ağrı, belirgin bir şişlik ve fiziksel bir rahatsızlık oluşturuyor ise, ameliyat önerilebilir.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Varikosel Ameliyatı Cerrahi bir tedavi yöntemidir. Bu varikosel ameliyatında amaç, kan akışının normal damarlara yönlendirilmesi için durumdan etkilenen damarın sıkıştırılması ve ya kapatılmasıdır. Tıkanmış olan kan akışı sağlıklı olan damarlara gönderilir. Diğer tedavilere göre risk oranı daha azdır. Karşılaşılabilecek riskleri sıralayacak olursak ;

 • Kişide enfeksiyon görülmesi
 • Toplardamarın hasar görmesi
 • Varikosellerin tekrarlanması
 • Testisin etrafında sıvı birikimi olması gibi nedenler ameliyat için gerekli sebeplerden bazılarıdır.

Kişide sadece varikosel ağrının olması ameliyat olmak için yeterli sebep sayılmamaktadır. Belirtilen sorunlardan biri bile olması halinde kişilerin mutlaka bir doktora başvurarak kontrol haline alınması gereklidir. Varikosel ameliyatı için iki farklı yöntem uygulanmaktadır:

 1. Varikoselektomi : Bu ameliyat açık olarak yapılan bir cerrahi bir yöntemdir. En çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Genellikle bu operasyon ayakta tedavi olarak bir günde yapılabilmektedir. Ameliyatı yapacak olan ürolog doktoru, etkilenen damarları inguinal yoldan veya kasık altından yaklaşım sağlanmalıdır. İşlem sırasında karın bölgesine bir kesi açılması mümkündür. Doktorunuz bu işlem sonrasında anormal olan toplardamarı mikroskop yardımı ile sıkıştıracak veya bağlayacaktır. Bu operasyonda kan akışı uygun olan damarların çevresinden geçmesi beklenir.
 2. Varikosel Embolizasyonu : Açık ameliyata göre daha çok cerrahi bir işlem gerektiren ameliyattır. Ameliyat sırasında kasık damarına küçük bir içi boş plastik tüp yerleştirilir. Bu yerleştirilen tüpün içerisine ve varikosele enjeksiyon yardımı ile dokular tahrip edilir. Bu operasyon sayesinde kanın anormal olan damarlara ulaşması engellenmektedir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Varikosel ameliyatı olan kişiler 2 gün sonra kendisini zorlayacak hareketlerden kaçınarak normal yaşamına dönebilir. Kişi egzersiz yapacağı zaman birden başlamamalıdır, ara vererek kendini zorlamadan yavaş yavaş alıştırmalıdır. Ameliyat sonrası kişide ağrı görülmesi oldukça normaldir. Bu oluşan ağrı birkaç gün veya hafta sürebilir. Doktorunuz ameliyattan sonra geçici bir süre ağrınızı hafifletmek amacıyla ağrı kesici verecektir. Ameliyat sonrasında bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir. Ameliyat sonrasında hasta kişi şikayetlerinden kurtulmaktadır.

En Sık Sorulan Sorular ?

Varikosel Ameliyatı Fiyatı Nedir ?

Hastanemizde ücretlendirmeler, yapılacak olan operasyona ve uygulayacak olan cerraha göre değişiklik göstermektedir. Ankara Magnet Özel Hastanemizde Tandoğan (Anadolu Meydanı) yapılmaktadır. Hastanemizi arayarak randevu oluşturup gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. ???? 312 212 80 80

Varikosel Kısırlığa Neden Olur Mu ?

Varikoselin tedavi amaçlarından biri kısırlığa sebep olmamasıdır. Varikosel ameliyatı sayesinde kısırlık oluşum sebebi ortadan kalkmaktadır.

Varikosel Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Varikosel tedavi edilmediği sürece kendiliğinden düzelme göstermez. Sperm kalitesinde git gide düşme meydana gelir. Hastalığın boyutu giderek ilerler ve varikosel boyutunda genişleme, testis boyutunda küçülme gibi bir çok sorunlara sebep olmaktadır.

Varikosel Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Varikosel ameliyatı süresi yaklaşık olarak 1 – 2,5 saat arasında değişkenlik göstermektedir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Yumurtalıklarda Ağrı Meydana Gelir Mi ?

Cerrahi bir girişim olan varikosel ameliyatı sırasında dokularda zedelenme görülebilir. Bu zedelenme hasta kişide ağrı oluşumunu destekler.

Varikosel Ameliyatı Olan Kişilerin Çocuğu Olur Mu ?

%60 – %70 oranında ameliyat olan hastaların sperm parametresinde düzelme meydana gelir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilere varikosel ameliyatı önerilmektedir. Ancak varikosel tanısı olan genç yaştaki kişiler için zaman kaybetmemek amacıyla tüp bebek veya aşılama yöntemi tercih edilmektedir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?