Yoğun Bakım

yoğun bakım

Yoğun bakım, ciddi hayati tehlikesi olan bireylerin tedavi edilmesinde kullanılan alanlardır. Hayati riskin azaltılması ya da ortadan kaldırılması anlamında değerli olan bu bölüm ekipman, personel ve hijyen konularında hastanenin diğer kısımlarına göre daha kalitelidir. Bu nedenle de bir hastane için yoğun bakım ünitesinin değeri büyüktür.

Magnet Hastanesi olarak yoğun bakım ünitemize büyük önem veriyor ve hastalığınızın tedavi edilmesinde etkin rol oynuyoruz. Özellikle hastaların kaliteli bakım ile sağlıklarına kavuşmalarını desteklerken sorumluluk bilinci yüksek sağlık çalışanları ile hastalıklara karşı savaş açıyoruz. Siz de hastalığınızın iyileştirilmesi ve daha sağlıklı olmak adına Magnet Hastanesi’ni tercih edebilirsiniz.

Yoğun bakım ünitemizde hastaların bütün laboratuvar tetkiklerini, dijital röntgen çekimlerini, doppler ve ultrasonografi tetkiklerini yapıyoruz. Bilgisayarlı tomografi ve MR gibi çözümlerle hastalarımızın sağlıklı olmaları adına büyük çaba sarf ediyoruz. Farklı hastalıklara çözüm üretmek ve daha sağlıklı olmanız adına sizlere destek olmak adına Magnet Hastanesi farkını hissetmenizi sağlıyoruz.

Genel Yoğun Bakım Uygulamaları ve Tedavileri

Yoğun bakım, ciddi hastalıkların tedavisi için değerli olurken burada tedavi edilen hastalıkların neler olduğunu aşağıda sıralayabiliriz.

Travma, Travma, insan vücudunda ciddi hasarlar oluşmasına neden olan durumlara verilen genel bir isimdir. Bu anlamda ciddi vücut travmalarına karşı çözümler geliştirilmesinde en önemli şeyin yoğun bakımda tedavi olacağı unutulmamalıdır. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ciddi hasarları önlemek adına mutlaka yoğun bakım ünitesinde bakım gerçekleştirilmelidir.

Yaralanma, başlı başına tedavi edilmesi gereken bir durumken ciddi künt ve delici yaralanmalar yoğun bakım tedavisi gerektiren durumlardır. Vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkan bu yaralanmaların ana artere yakın noktalarda olması kan kaybını da tetikleyen konulardan bir tanesidir. Böylesi durumlarda müdahale ve tedavinin derhal gerçekleşmesi gerekirken enfeksiyon risklerine karşı da yoğun bakımda kontrol gerekir.

Beyin, insan vücudunu kontrol eden oldukça değerli bir organ olduğundan beyinde ortaya çıkabilecek hasarlara karşı çözümler için yoğun bakım tedavileri gereklidir. Beyin kanaması kan basıncının aşırı yükselmesi sonucunda ortaya çıkan bir durum olup felç gibi etkili sonuçlar doğurabilecek bir problemdir. Gerek hijyen gerekse de hayati risk konularına daha titiz yaklaşılması gerektiğinden beyin kanamasına yönelik tedavinin yoğun bakımda gerçekleşmesi oldukça gereklidir.

Felç oluşumu kılcal damarlarda ya da küçük çaplı toplardamarlarda görülen tıkanmalara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda beyin de kısmi ya da tam felci doğuracak etkiler ortaya çıkar. İnsan yaşamını çok ciddi bir şekilde tehdit eden bu durumdan kurtulmak adına mutlaka yoğun bakım tedavisi gerçekleşmelidir.

Solunum, insan yaşamının devamlılığı açısından oldukça değerli olsa da bazen solunumun sürmesi imkansızlaşır. Bu durumda görülen rahatsızlıklar kaynaklı solunumun desteklenmesi gerekir. Solunum yetmezliği olarak ifade edilen bu durumu ortadan kaldırmak adına hijyenik bir ortamda müdahale değerlidir. Bu kapsamda yoğun bakım uygulamalarından faydalanmak gerekir.

Böbrek, vücuttaki kanın süzülmesi ve temizlenmesi açısından değerli olsa da bazen böbreğin işlevini yerine getirmesinde ciddi sorunlar ortaya çıkar. Böbreklerde görülen sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması ya da bu sağlık sorunlarının ilerlemesini durdurmak adına yoğun bakım tedavileri şarttır. Böbreklerdeki kötüye gidişi yavaşlatmak ya da durdurmak adına yoğun bakım uygulamaları oldukça gereklidir. Aksi takdirde hijyenik olmayan ortamlarda daha ciddi sağlık problemlerinin baş göstermesi söz konusu olacaktır.

Sinir sistemi, insan yaşamında en değerli sistemlerden bir tanesidir. Bu nedenle de sinir sisteminde görülen ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak adına yoğun bakım tedavilerine başvurmak gerekir. Yoğun bakımda gerekli bütün tedavi süreçleri tamamlanacağı gibi daha başarılı çözümler ortaya koymak mümkün olacaktır.

İnsan vücudunu etkisi altına alan ve yaşamı zorlaştıran konular arasında bulunan COVID-19 da yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle de COVID-19’a karşı etkin mücadelede durumu kritik olan hastaların yoğun bakım ünitesinde yatmaları gerekir. Solunumun desteklenmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi açısından değerli olan yoğun bakım ünitesi COVID-19 hastaları için bir umut ışığıdır.

Yoğun bakım ünitesinde farklı hastalık ve sorunlara da çözüm bulunmaya çalışılsa da amaç daima ağır hastalıklarla mücadeledir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?