Ana Sayfa

Uyku Laboratuvarı

Uyku laboratuvarı; uyku apnesi, uyku sırasında periyodik beyin hareketleri gibi uyku bozukluklarını teşhis etmek için kullanılan ve gece uykusu sırasında hastanın beyin dalgalarını, göz hareketlerini, solunum aktivitesini ve kanını ölçen bir testin adıdır. Oksijen içeriği ve kas aktivitesi odaklı incelenmektedir.

Uyku laboratuvarı; nöroloji uzmanlarının, KBB doktorlarının, göğüs hastalıkları uzmanlarının ve psikiyatristlerin multidisipliner bir yaklaşım benimsemelerini gerektiren bir faaliyettir.

Sorumluluk uyku bozuklukları çözümü üzerine oluşan bir bilinçle yürütülür.


Uyku esnasındaki aktiviteler (beyin dalgaları, kas hareketleri, göz hareketleri, ağız ve burundan solunum, horlama, kalp hızı ve ritmi, bacak hareketleri) elektrotların saça ve cilde yapıştırılması ile kaydedilir. Bu elektrotlar hiçbir batma, acı verme hissedilmeden, uyku laboratuvarı içinde yapıştırılır. Hasta elektrikle ilgili hiç temasta bulunmaz. Solunum hareketlerini ölçmek için göğse ve karın çevresine elastik bantlar konulur. Bunların hiçbiri acı veren rahatsız edici işlemler değildir.


Uyku Laboratuvarı Nedir?

Ankara Magnet Hastanesi uyku laboratuvarı iki ayrı odaya ayrılmaktadır; ilki fototerapi odasıdır. İkincisi ise uyku deprivasyon odasıdır.


Uyku laboratuvarında polisomnografi için EEG (elektroensefalografi), göz hareketleri (EOG = elektrookülogram), mandibular EMG (elektromiyografi), solunum kayıtları (hava akımı, göğüs ve karın kas hareketleri, kan oksijen satürasyonu), EKG (elektrokardiyografi) ve bacak EMG'si uyku evresini belirleyerek hastaya, mümkün bir uyku düzeni sağlamak hedeflenmiştir. Özellikle uyku apnesi yaşayanlar, kısa sürede keyifli hayatlarına geri dönmektedirler. 


Tedavi süreci boyunca multidisipliner yaklaşım dikkate alınmazsa, gerçekçi tedavi yöntemlerinden bahsetmek zordur çünkü sorunun temel nedenini bulmak için birden fazla branşı dikkatlice incelemek ve araştırma planlamak gerekir. Tüm bunlara ek olarak tedavide genellikle psikiyatrik tedavi gerekir.


Uyku Laboratuvarı Ne Zaman Gerekmektedir?

 • Uyumada güçlük çekiyorsanız,
 • Anormal düzeyde uyuyor ve uyanmakta zorluk çekerek sosyal hayatınız etkileniyorsa,
 • Gece sık aralıklarla uyanıyorsanız,
 • Oturduğunuzda bile uykuya dalıyorsanız,
 • Uyku apnesi rahatsızlığından şüpheleniyorsanız,
 • Çok uyumanıza rağmen hala kendinizi uykulu ve yorgun hissediyorsanız,
 • Aniden sıçrayarak uyanıyorsanız,
 • Oldukça ağır kabuslar görüyorsanız tedavi olmak ve uyku düzeni kazanmak için en iyi seçenektir.


Polisomnografik İncelemeler Nasıl İşlemektedir?

EEG Çekimi

EEG beynin elektriksel aktivitesini değerlendirmek için bir prosedürdür.


Derinizin iletkenliği önemli olduğu için elektrotlar vücudunuza ve saç derinize yapıştırılacaktır. Bu nedenle saçınızı yıkadıktan sonra saç kremi, sprey ve jel kullanmamalısınız.


Elektrotlarla elektroensefalogram incelemesi tamamen zararsız bir inceleme yöntemidir.


EEG Gereken Bazı Durumlar

 • Sara hastalığı

 • Bilinç ve algı bozuklukları

 • Unutkanlık ve dikkat bozukluğu

 • Bazı psikiyatrik hastalıklar

 • Uyku bozuklukları

 • Santral sinir sistemi iltihab

 • Uyku apnesi


Beynin elektriksel aktivitesi hastanın kafa derisine yerleştirilen küçük metal elektrotlar vasıtasıyla EEG cihazına iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir.


Çekim sırasında hastanın elektriği hissetme durumu söz konusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı hissetmeyecektir.


Kesintisiz yüksek kaliteli kayıtlar elde etmek için hastalar aksi istenmedikçe gözlerini kapatmalı, çene ve boyun kaslarını gevşetmeli, hareketsiz kalmalıdır.


Uykuda EEG Çekimi

Uyku, beyindeki anormal elektriksel aktivitenin ortaya çıkmasına yardımcı olur. 20 dakikalık uyanma EEG bazı uyku bozuklukları üzerinde tam olarak yeterli bir sağlayamadığından, uyku EEG'si yapılmalıdır. 


Uyku EEG'si en sık kullanılan aktivasyon yöntemlerinden biridir. Anestezikler beyin aktivitesini etkilediği, olası elektriksel deşarjları engellediği ve böylece insanların uykuya dalmasına neden olduğu için kullanılmamalıdır.


Bu tür bir çekimden önceki gece hastalar için uykusuzluk faydalıdır çünkü gün içinde uykuya dalmaya yardımcı olur ve anormal beyin dalgaları olasılığını artırır.


EMG Çekimi

EMG çekimi insan sinirlerinin ve kaslarının elektronik olarak uyku laboratuvarı ortamında izlenmesidir. Sinirin elektriksel iletim işlevi ve bu deşarjın oluşturduğu kas potansiyeli, hastaya fazla müdahaleye neden olmayan doğrusal bir akım kullanılarak ölçülür.


EMG Gereken Bazı Durumlar

 • Sinir yaralanmaları

 • Sinir sıkışmaları

 • Bel ve boyun fıtıkları

 • Kol ve bacaklarda uyuşma ve yanma tarzında ki tablolar

 • Yüz felçleri

 • Sinirlerin fonksiyonlarını bozan hastalıkların teşhisi (Şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar)

 • Kas hastalıklarının teşhisi

 • Kas erimeleri ile giden omurilik hastalıklarının teşhisi için yapılır.


EMG sinir muayenesinde uyku bozuklukları tedavisi için baş, kollar, bacaklar ve vücudun periferik sinirleri incelenir. Bu şekilde "duyum" ve "motor" işlevlerini yerine getiren sinirler ayrı ayrı incelenir. 


Duyusal sinirler (his sinirleri), tıpkı dokunduğumuz nesnenin soğuk mu sıcak mı olduğunu hissetmek gibi, çevreden temas hissetmemizi sağlar. Öte yandan motor sinirler (hareket sinirleri), beyinden veya omurilikten gelen hareket komutlarını kaslara ileterek kasların kasılmasını test ederek hareketi test eder.


Duyusal sinirler incelenirken, hastaya çok fazla müdahaleye neden olmayacak düzeyde lineer bir akım sağlanır ve bu potansiyel bilgisayar ekipmanı yardımıyla uyku laboratuvarı ekranına kaydedilir. Diğer ucundan ise analiz etmeye devam edilir. Motor sinir muayenesinde sinirin farklı bölgelerinden elektrik sağlanır ve sinir ucu kaslarında kaydedilir. Bu nedenle algı açısından motor sinirin engellenip engellenmediği, tam veya kısmi olduğunu anlamak mümkündür. Ayrıca bu muayene ile sinirin iyileştirilip iyileştirilemeyeceğini veya ne kadar süreyle tedavi edilebileceğini ve siniri onarmak için ameliyat gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz.


Kas içine iğne şeklindeki kayıt elektrodunun yerleştirilmesi ile EMG kas incelemesi yapılabilir. Elektrot kolundan çıkan teller EMG cihazına bağlanarak kasların elektriksel aktivitesini ekranda görmemizi sağlamaktadır. İncelenen kas sinirinin kırılıp kırılmadığı, varsa tam veya kısmi olup olmadığı hakkında fikir verir. Ek olarak, kasta anormal bir durum varsa, bunun omurilikten, sinir köklerinden, periferik sinirlerden mi yoksa kasın kendisinden mi kaynaklandığına karar verilebilir. Böylece hasta uyku düzeni hakkında aydınlatılmış bir sonucu alır.

Uyku Apnesi

Uyku bozuklukları olarak en yaygın ve ciddi görünen iki rahatsızlık vardır; biri insomnia; diğeri ise uyku apnesi rahatsızlığıdır.


Uyku apnesi rahatsızlığında uyuma anında kişinin nefesi durur, uyku sırasında birkaç saniye süren geçici apne meydana gelebilir. Boğulduğunda kandaki oksijen seviyesi düşer ve beyin uyanır. Vücuda ani uyarı salgılayarak nefes alış verişinin durduğu hakkında uyarır. 

Uyku apnesi sorunu olan kişiler her gece birkaç kez uyanabilirler, ancak sık sık uykuyu kesen kişiler ertesi günü hatırlayamazlar. Bu, insanları tekrar eden dönemlerde yorgun ve zayıf hissettirebilir.


Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesi sendromunun ana semptomlarından biri; Bu ustalığı olan çoğu insan gece uykusu sırasında nefes almanın durduğunu fark etmemesidir. 


Vücut nefes almayı bıraktığında, beyin uyarılmayı emreder. Uyku apnesi olan kişiler gece boyunca birçok kez uyanabilirler, ancak bunu fark etmeyebilirler. Bu da onları sebebini bilmedikleri güçlü bir yorgunluk döngüsüne iter.

 • Gündüz uykusuzluk

 • Baş ağrısı

 • Sinirlilik

 • Konsantrasyon eksikliği

 • Hafıza sorunları

 • Horlama

 • Boğaz ağrısı

 • Ağız kuruluğu

 • Yüksek tansiyon

 • Kalp ritim bozukluğu


Uyku Apnesi Tedavisi

Polisomnografi test cihazıyla uyku laboratuvarı alanında birçok tetkik gerçekleştirilir. 


Uyku apnesi tedavi gerektiren ciddi bir uyku bozukluğudur. Tedavi yöntemi apne tipine, apnenin derinliğine ve kişinin solunum yolunun özelliklerine bağlıdır. CPAP adı verilen bir "hava makinesi" bu tedavi yöntemlerinden biridir. 


Cihaz üzerine takılan maske hastanın üzerine monte edilir ve doktor tarafından belirlenen basınçlı havaya verilir. Cihaz geceleri kullanılır ve basınçlı hava hava yolunun kapanmasını engeller. Bu sayede hastalar solunum durması gibi problemler yaşamayacak ve uyku düzenleri daha iyi hale gelecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku laboratuvarı Özel Ankara Magnet hastanesinde bulabilirsin. Uzman hekim kadrosuyla pek çok alanda hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Daha fazla bilgi almak için hastanemizin iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku apnesi sendromunun ana semptomlarından biri; Bu ustalığı olan çoğu insan gece uykusu sırasında nefes almanın durduğunu fark etmemesidir. Vücut nefes almayı bıraktığında, beyin uyarılmayı emreder. Uyku apnesi olan kişiler gece boyunca birçok kez uyanabilirler, ancak bunu fark etmeyebilirler.

Uyku bozuklukları olarak en yaygın ve ciddi görünen iki rahatsızlık vardır; biri insomnia; diğeri ise uyku apnesi rahatsızlığıdır. Uyku apnesi rahatsızlığında uyuma anında kişinin nefesi durur, uyku sırasında birkaç saniye süren geçici apne meydana gelebilir. Boğulduğunda kandaki oksijen seviyesi düşer ve beyin uyanır. Vücuda ani uyarı salgılayarak nefes alış verişinin durduğu hakkında uyarır.

Polisomnografi test cihazıyla uyku laboratuvarı alanında birçok tetkik gerçekleştirilir. Uyku apnesi tedavi gerektiren ciddi bir uyku bozukluğudur. Tedavi yöntemi apne tipine, apnenin derinliğine ve kişinin solunum yolunun özelliklerine bağlıdır. CPAP adı verilen bir "hava makinesi" bu tedavi yöntemlerinden biridir.

Kas içine iğne şeklindeki kayıt elektrodunun yerleştirilmesi ile EMG kas incelemesi yapılabilir. Elektrot kolundan çıkan teller EMG cihazına bağlanarak kasların elektriksel aktivitesini ekranda görmemizi sağlamaktadır. İncelenen kas sinirinin kırılıp kırılmadığı, varsa tam veya kısmi olup olmadığı hakkında fikir verir. Ek olarak, kasta anormal bir durum varsa, bunun omurilikten, sinir köklerinden, periferik sinirlerden mi yoksa kasın kendisinden mi kaynaklandığına karar verilebilir. Böylece hasta uyku düzeni hakkında aydınlatılmış bir sonucu alır.

özel hastane ankara

özel hastane ankara iş ilanları

özel hastane fiyatları ankara

özel hastane ankara doğum ücretleri

özel hastane ankara kızılay
özel hastane ankara covid testi