Kadın Hastalıkları Ve Doğum

kadin hastaliklari ve dogum

Kadınları birinci önceliği olarak gören Ankara Magnet Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum bölümü; kadın hastalıkları, gebelik ve yüksek riskli gebelik, menopoz, infertilite (kısırlık), idrar tutamama doğum öncesi ve sonrası ilgili problemlerin çözümünde tüm kadın hastalarımıza hizmet vermektedir.

Her kadın anne olmak ve anneliğe giden 9 aylık süresi en güzel yaşamak ister. Bu düşünceden hareketle, kadın doğum bölümümüzde, konusunda uzman hekimlerimiz tarafından gebelik öncesi bilgilendirmeler ve kontroller yapılmaktadır. Gebelik sürecinde bebek ve annenin sağlığı kadın hastalıkları uzmanlarımız tarafından son teknoloji ultrason ile takip edilmektedir.

Kısırlık, miyom (iyi huylu tümör), rahim ameliyatları, yumurtalık kisti ameliyatları gibi birçok kadın hastalıkları ile ilgili ameliyatlar, laparoskopik (kapalı) yöntemle tam teşekküllü ameliyathanelerimizde yapılmaktadır. Bu yöntem ile hasta aynı gün içerisinde evine gönderilebilmekte ve normal yaşantısına daha hızlı dönmektedir. Hastanemizde jinekolojik ameliyatların tamamına yakını bu yöntem ile yapılmaktadır.

Kadın hastalıkları ve doğum polikliniğimizde, sizden gelen talep doğrultusunda, konusunda uzman hekim, ebe ve hemşirelerimiz tarafından gebelik, doğuma hazırlık, bebek bakımı, menopoz gibi birçok konuda eğitimler verilmektedir. Önceliğimiz normal doğum olup anne adaylarına normal doğum tavsiye edilmektedir.

Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Kadın hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi, yaşam kalitenizi artırır ve ileride karşılaşılabileceğiniz sorunları da önler.

Dış genital organ ile vajen bölgesinin inflamasyonuna bağlı oluşan kötü kokulu akıntı, kaşıntı ve ağrı şikayeti ile kendini gösteren bir hastalıktır. Genelde mantar, bakteri ve protozoon enfeksiyonları, irritan maddeler, kullanılan ilaçlar, tümörler ve hormonal değişiklikler bu hastalığa neden olmaktadır.

Adet dönemi öncesi başlayıp, adetin başlaması ile geçen karın ve kasık ağrısı ile karakterize bir durumdur. Ergenlik döneminde sık görülür ancak az da olsa ileri yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Rahmin salgıladığı prostaglandin aşırı olması veya buna karşı daha hassas olması nedeni ile ortaya çıkan bu durum beraberinde anatomik bozukluklar da getirebilmektedir. Ağrılı adet görmeye; endometriozis, miyom ve adezyonlar da sebep olmaktadır.

Endometrium adı verilen rahim içi zar tabakasının vücudun başka bölgelerine yerleşip büyümesi durumudur. Bu doku yumurtalık yüzeyine yerleşirse endometrioma (çikolata kisti) olarak adlandırılır.

Mesane, bağırsak, karın duvarı ve ameliyat dikişlerinde bile görülebilir. Aylık hormonal değişimler bu doku üzerinde etkili olduğundan ağrı ve kanama yapar. Yapışıklık yapması ve anatomiyi bozmasından dolayı kısırlık sebeplerinden biridir. Diğer belirtileri; ilişkide ağrı, adetli iken kasık ağrısı, bağırsak hareketlerinin ağrılı olması, adetten önce başlayan lekelenmelerdir.

40 yaşın üstündeki kadınların %30’unda görülebilen, iyi huylu rahim kası tümörüdür. Çoğu kez bulgu vermeyip ultrasonla tesadüfi olarak saptanır. Rahim içindeki yerleşim yerine göre aşırı vajinal kanama, kasık ağrıları, sık idrara gitme isteği, kabızlık, gebelikte düşük ve kısırlık gibi durumlara neden olabilir.

Adet döneminin ikinci yarısında ortaya çıkan fiziksel ve davranışsal değişikliklerle karakterize bir durumdur.

Klinikte göğüslerde hassasiyet ve ağrı, alt karında şişkinlik, kabızlık, adet öncesinde başlayan ishal, iştah artışı, yorgunluk, duygusal tutarsızlık, depresyon, uyku bozuklukları, sıcak basmaları, gece terlemeleri, migren tipi baş ağrıları görülür. Bu bulgular adet bitimi ile birlikte kaybolur, iki hafta aradan sonra tekrar başlar.

Yumurtalıklarda gelişen, içi sıvı veya doku içerikli olabilen, kese tarzında yapılardır. Çoğu kez bulgu vermeyip, muayenede saptanırlarsa da bazen kasık ağrısı, anormal adet düzeni, ara kanama, sık idrara gitme isteği, bağırsak hareketlerinde düzensizlik gibi bulgular verebilirler.

Kistlerin büyüdükçe rüptüre (karın içine sıvı içeriğini boşaltma) veya bulunduğu yumurtalığı torsiyone etme (anatomisini bozarak kanlanmasını engelleme) gibi komplikasyonlar yapma ihtimali nedeni ile önemli bir kadın hastalıkları türüdür, takip ve tedavisi gerekmektedir.

Hormonal bozukluklar sonucunda, düzensiz veya hiç adet görememe ile karakterize genetik bir hastalıktır. Yüzde ve vücutta erkek tipi kıllanma, erkek tipi saç dökülmesi, akne, şeker metabolizması bozukluğu, obezite gibi klinik görünümlerinin yanında; ileri yaşlarda kalp hastalıkları, diyabet ve hipertansiyona sebebiyet vermesi nedeni ile ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir.

Cinsel yolla bulaşan ve sık görülen hastalıktır. Bir grup virüs tipi, genital bölgede siğile; bir grubu ise rahim ağzı kanserine neden olabilir. Düzenli yapılan kontrollerle tanısı konulmaktadır. Bu virüse karşı geliştirilen koruyucu aşının 2006 yılından beri kullanıldığı da unutulmamalıdır.

Kadınlar, herhangi bir şikayeti olmasa da yılda 1 kez düzenli olarak ultrason eşliğinde jinekolojik muayene olmalıdır. 30 yaşından sonra her kadının en az bir defa smear testi ile birlikte HPV testini yaptırması gerekmektedir.

Smear testi normal ve HPV testi negatif olan kadınlar, daha sonraki rahim ağzı kontrollerini ise 5 yılda bir yaptırılmalıdır. Smear testi 21-29 yaşlarında ise 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğimizde Verilen Hizmetlerimiz

 • Gebe takibi
 • Riskli gebe takibi
 • Menopoz
 • Doğum kontrol yöntemleri (spiral takılması-çıkarılması)
 • Pap Smear testi (Rahim ağzı kanserine karşı)
 • Kısırlık (infertilite) tedavisi
 • Dondurma yöntemi (Kriyoterapi) ve elektrokoter ile rahim ağzısı yarası takibi
 • Menopoz öncesi ve sonrası takip
 • Kemik erimesi (Osteodensitometrie)
 • Adet düzenlikleri tedavisi
 • Polikistik Over tanısı ve tedavis
 • Kıllanmaya yönelik hormon tedavisi
 • Miyom, kist tanı ve tedavisi
 • İdrar kaçırma
 • Normal doğum
 • Sezaryen doğum
 • Yeni doğan yoğun bakımı
Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?