beslenme ve diyet doktoru 1

Beslenme ve diyet; çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi, kişilerin sağlığının korunması ve yaşam kalitelerinin artırılması için ortaya çıkmış, bilimsel eğitim gerektiren, beslenme planı ve programları oluşturulurken başvurulan bilim dalıdır.

Sağlıklı beslenme için insanların pek çok besin öğesine ihtiyacı vardır. Yalnızca açlık duygusunun giderilmesi ve karın doyurmak için tüketilen rastgele besinler sağlıksız ve dengesiz beslenmeye, beraberinde de birçok hastalığa sebep olabilir.

Bazı besinleri hiç almamak veya yetersiz miktarda tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin eksikliğine, ardından da birçok farklı rahatsızlığa sebep olabilir. Ek olarak, bazı besinleri fazla ve dengesiz tüketmek de organ yağlanmalarına ve aşırı kilo alımına sebep olabilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için, uzman bir diyetisyenden destek almalı ve kendi metabolizmanız için uygun olacak diyet planı oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

Beslenme ve diyet birimimizde, besin öğeleri, besin ve beslenmeden kaynaklanabilecek sağlık sorunları araştırılır. Ardından, yapılan değerlendirmeler sonucunda hastaya özel bir diyet programı oluşturulur.

Bireylerin fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik açıdan sağlıklı bir yaşam benimsemeleri adına bilgilendiren, bilinçlendiren, kişinin hastalıklarına ve özel durumlarına uygun, doğal ve tedavi edici besinleri içeren diyet programları oluşturulur.

Ankara Magnet hastanesi, kişiye özel beslenme ve diyet programı oluşturabilecek uzman diyetisyenleri bünyesinde bulundurmaktadır. Bu bağlamda, sağlıklı beslenme ve diyet birimimizde aşağıdaki konular üzerine çalışılmaktadır;

 • Kilo almak için sağlıklı beslenme,
 • Kilo vermek için sağlıklı beslenme,
 • Şeker hastaları için sağlıklı beslenme,
 • Kalp hastaları için sağlıklı beslenme,
 • Hamilelik ve emzirme döneminde sağlıklı beslenme,
 • Uyku apne sendromu olan hastalar için sağlıklı beslenme,
 • Kanser hastaları için sağlıklı beslenme,
 • Sindirim sistemi hastalıkları olanlar için sağlıklı beslenme,
 • Böbrek hastalıkları olanlar için sağlıklı beslenme,
 • İştahsız çocuklar için sağlıklı beslenme,
 • Okul çağı dönemindeki çocuklar için sağlıklı beslenme,
 • Kilolu çocuklar için sağlıklı beslenme.

 

Özel Ankara Magnet Hastanesinde iki çeşit beslenme ve diyet hizmeti sunulmaktadır: poliklinik hizmetleri ve yatan hasta hizmetleri.

Beslenme ve Diyet Poliklinik Hizmetleri

Ankara Magnet hastanesi beslenme ve diyet biriminde, hastaya özel beslenme ve diyet programları oluşturulmaktadır. Laboratuvar tahlilleri doğrultusunda kişinin metabolizmasına uygun olacak, fiziksel aktivite ve yaşam standartları göz önünde bulundurularak en doğru beslenme programı belirlemek amaçlanmaktadır.

Hastaların beslenme alışkanlıklarında kalıcı bir değişiklik yaparak, diyet sonunda gelinen kilonun korunmasına yardımcı olmayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla, alternatif değişim listeleriyle, kişinin sosyal yaşantısını etkilemeden, bulunduğu her ortamda uyabileceği bir beslenme programı sağlamaya çalışmaktayız.

doktordan beslenme tavsiyesi 2
diyet onerisi yapan doktor 3

Beslenme ve Diyet Yatan Hasta Hizmetleri

Ankara Magnet hastanesinde, yatan hastalar için, doktor tarafından tanısı konan hastalığın özelliği göz önüne alınarak beslenme ve diyet tedavi programı oluşturulur. Yatan hastaların beslenme ve diyet ihtiyaçları belirlenir, planlanır ve takip edilir. 

Hastaya özel belirlenen beslenme ve diyet programı, hasta sorumlusuna aktarılır. Yiyecek ve içecek servisinin yapılması sağlanır, süreç içinde takip edilmesi gereken kurallar hastaya ve refakatçilere bildirilir.

Özel diyet gereksinimi olan hastalar ziyaret edilerek hastalığının nitelikleri doğrultusunda uygulanacak diyet programı hakkında bilgi ve eğitim verilir.

Yatan hastaların iyileşme süreci takip edilerek, gerekli görülmesi halinde diyet ve beslenme programlarında değişiklik yapılır.

Diyet Ne Demek?

Diyet, günlük hayatta az ya da çok miktarda tüketilen besinlerin kişilerin sağlığını riske atmaması için profesyonel diyetisyenler tarafından, kişinin vücut tipine ve vücudun ihtiyaçlarına göre hazırlanan sağlıklı beslenme programıdır.

Sanılanın aksine, diyet aç kalmayı gerektirmez. Aksine, ara besin takviyeleriyle dengeli beslenme sağlanarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olunması hedeflenmektedir.

Sağlıklı beslenme ve diyet birimimizde, kişilerin cinsiyetine, vücut kitle indeksine ve yaşına göre belirlenen besinleri içeren bir diyet listesi oluşturulur. Diyetisyenin uygun görmesi halinde hastalardan bazı tetkik ve tahliller istenebilir.

doktora danisan hasta 4

Diyetisyen Ne İş Yapar?

Üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan kişilere diyetisyen ünvanı verilmektedir. Diyetisyen, hastaların yalnızca kilo alıp verme durumlarıyla değil, aynı zamanda tüketilen besinlerin insan vücuduna olan etkileriyle de ilgilenmektedir. 

Besin analizi yaparak, kişinin varsa hastalıkları da göz önünde bulundurularak sağlıklı bir diyet programı oluşturur.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Beslenme ve Diyet

Kişiler, fazla kilolarını verirken sağlıklarından olmamak için diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanan diyet listesine uygun yemek yemelidir. Kulaktan dolma bilgilerle oluşturulan diyet programları, çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Sağlıklı kilo vermek isteyen kişiler aşağıdaki önerileri dikkate almalıdır;

Diyet listesi, alanında uzman bir diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmalıdır.

Takip edilecek diyet listesi, uzman bir diyetisyen tarafından düzenli olarak güncellenmelidir.

Vücuda şok etkisi yaratacak diyetlerden uzak durulmalıdır.

Kişiye özel hazırlanan diyet programındaki ana öğünler ve ara öğünler kaçırılmamalıdır.

Diyet ile birlikte uygulanması gereken egzersiz programına, daha hızlı ve sağlıklı kilo vermek adına uyulmalıdır.

Dikkat: Bir başkasına yapılan diyet listesi, farklı kişilere uygun değildir. Bu yüzden, vücudun ihtiyaç duyabileceği besinlerden mahrum kalmamak ve kas kayıplarını engellemek adına, her diyet programı, profesyonel bir diyetisyen tarafından ve kişinin kendi vücut gereksinimleri doğrultusunda hazırlanmalıdır.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Beslenme ve Diyet

Aşırı zayıflık ve kilo alamama durumu sağlık açısından oldukça zararlıdır. Kilo almak adına bilinçsizce tüketilen şeker ve karbonhidrat sağlıklı değildir. Aksine, kişilerin kas ve kemik yoğunuluğunu azaltırken, organ hasarlanmasına kadar giden dengesiz bir beslenme şeklidir.

Sağlıklı kilo almak isteyen kişilerin, profesyonel bir diyetisyen hekimden destek alması ve kendisine özel hazırlanan programın eksiksiz takip edilmesi gerekmektedir. Genellikle aşağıdaki yöntemleri takip ederek kilo almaya çalışmak sağlıklı kabul edilmektedir;

 • Öğün sayısını artırarak daha sık ve dengeli beslenme,
 • Yemekten önce ve yemek sırasında sıvı tüketimini kesme,
 • Salataya peynir, zeytin, ceviz gibi ek besinler ekleme,
 • Kuru meyve tüketme,
 • Sigarayı bırakma.
 • Not: Sigara bırakma konusunda yaşadığınız zorlukların önüne geçmek istiyorsanız, Sigara Bıraktırma Birimimizden destek alabilirsiniz.

  Çocukluk Çağı Beslenme ve Diyet

  Büyüme çağındaki çocuklar için dengeli ve sağlıklı beslenme son derece önemlidir. Çocukların büyüme ve gelişme döneminde edindikleri sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ileriki yaşlarda da sürdürülmesi, hiperkolesterolemi ve tip 2 diyabet gibi hastalıklardan korunmayı sağlayacaktır.

  Çocukların ihtiyaç duyduğu yüksek enerjinin, fast food, gazlı içecek gibi kalori bakımından yüksek gıda ve içeceklerden sağlanması oldukça sakıncalıdır. Büyüme çağındaki çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmeleri bedensel ve zihinsel gelişimleri açısından da çok önemlidir. Bu yüzden, düzenli olarak çocukların boy ve kilo değişimi takip edilmeli ve yaş aralığına göre doğru persentilde olup olmadıkları incelenmelidir.

  Gebelikte ve Emzirme Döneminde Beslenme ve Diyet

  Hamilelik döneminde tüketilen gıdalar bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Hamilelik döneminde anne adaylarının 9 – 12 kilo almaları normal olsa da, gebe kalındığı dönemde sağlıksız bir vücut kitle indeksine sahip olan kişilerin daha dikkatli olması gerekir.

  Hamilelik döneminde kilo vermeye çalışmak doğru bir davranış olmayacağından, sağlıklı beslenme adına kişiye özel hazırlanacak bir diyet programı takip edilmelidir.

  Gebeliğin ilk üç ayı olan trimester döneminde beslenme türü farklı olmalıdır. İlk üç ayda kilo almamak normal iken, bebeğin gelişimi ve anne adayının gereksinimlerinin arttığı 2. dönemde ek kalori ihtiyacına bağlı kilo artışı da normaldir.

  Hamileliğin son döneminde de kilo artışı normal karşılanmaktadır. Bu dönem, anne karnındaki bebeğin büyüdüğü ve geliştiği dönem olduğu için doğru beslenme program ile anne ve bebeğin besin ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılanmalıdır.

  Hamilelik dönemi boyunca, diyetisyen hekim tarafından beslenme programı düzenli olarak değiştirilecek, gerekli besinler alınırken gereksiz kilo alımı engellenecektir.

  diyet icin olcum yapan doktor 5

  Diyabet Hastalarında Beslenme ve Diyet

  Tip 1 diyabet, genellikle çocukluk ve gençlik döneminde ortaya çıkan şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Diyabet hastalarının yeterli ve dengeli beslenme gereksiniminin yanı sıra fiziksel aktivitede bulunmaları da çok önemlidir.

  Tip 2 diyabet hastaları için sağlıklı beslenme programı oluşturulurken, hastaların kilo durumuna göre vücudun karbonhidrat, yağ ve protein gereksinimleri göz önünde bulundurulur ve uygun bir diyet programı oluşturulur.

  Sağlıklı olmak ve yaşam kalitesinin düşmemesi adına, diyabet hastalarının uzman bir diyetisyen tarafından oluşturulan diyet programını takip etmeleri tavsiye edilmektedir.

  Sindirim Sistemi Hastalıklarına Sahip Kişiler İçin Beslenme

  Sağlıklı beslenme, akut ve kronik seyredebilecek sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesi ve tedavi edilmesi açısından çok önemlidir.

  Hastalığın türüne göre uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanacak beslenme programı ve besinlerin nasıl tüketilmesi konusunda bilinçlendirici nitelikteki eğitimlerle, kişinin yaşam kalitesini düşürmeden yaşamını sürdürmesi mümkündür.

  Dengesiz ve yetersiz beslenme, birçok hastalığa zemin hazırladığı gibi çağımızın önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Bu durumdan en çok büyüme çağındaki çocuklar ve ergenlik dönemindeki bireyler etkilenmekte ve sağlıksız nesiller yetişmektedir.

  Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yarattığı sağlık sorunları ile birlikte; obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet, sindirim sistemi, kanser ve pek çok hastalık giderek artmaktadır. Bu nedenle oluşan hastalıkların önlenmesi veya mevcut durumun düzenlenmesi için Ankara diyetisyen arayışı içinde olan kişileri hastanemize bekliyoruz.

  Diyet, günlük hayatta az ya da çok miktarda tüketilen besinlerin kişilerin sağlığını riske atmaması için profesyonel diyetisyenler tarafından, kişinin vücut tipine ve vücudun ihtiyaçlarına göre hazırlanan sağlıklı beslenme programıdır.

  Kişiler, fazla kilolarını verirken sağlıklarından olmamak için diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanan diyet listesine uygun yemek yemelidir. Kulaktan dolma bilgilerle oluşturulan diyet programları, çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır.

  Üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan kişilere diyetisyen ünvanı verilmektedir. Diyetisyen, hastaların yalnızca kilo alıp verme durumlarıyla değil, aynı zamanda tüketilen besinlerin insan vücuduna olan etkileriyle de ilgilenmektedir. Besin analizi yaparak, kişinin varsa hastalıkları da göz önünde bulundurularak sağlıklı bir diyet programı oluşturur.

  Sağlıklı kilo vermek isteyen kişiler aşağıdaki önerileri dikkate almalıdır; Diyet listesi, alanında uzman bir diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanmalıdır. Takip edilecek diyet listesi, uzman bir diyetisyen tarafından düzenli olarak güncellenmelidir. Vücuda şok etkisi yaratacak diyetlerden uzak durulmalıdır. Kişiye özel hazırlanan diyet programındaki ana öğünler ve ara öğünler kaçırılmamalıdır. Diyet ile birlikte uygulanması gereken egzersiz programına, daha hızlı ve sağlıklı kilo vermek adına uyulmalıdır.

  Hemen Ara