Türkiye’de ilk korona virus vakasının görülmesinin ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüs enfekte olma durumunun PCR testi ve corona virüs bağışıklık durumunun ölçülmesi için antikor testinin kullanacağını bildirdi.

Peki, COVID – 19 tanısında kullanılan PCR testi nedir? Nasıl yapılır? Ne kadar sürede sonulanır ne kadar güvenlidir?

Öte yandan, COVID – 19 bağışıklık durumu için uygulanan antikor testi nedir? Nasıl yapılır? Neden önemlidir?

Tüm dünyada paniğe yol açan corona virüs hakkında merak edilen tüm bu soruların cevaplarını sizler için verdik. 

PCR testi, nükleotitlerin laboratuvar koşulları altında tüpte çoğaltılarak incelenmesi işlemidir. Genellikle genetik parmak izi tanımlaması, kalıtsal hastalıkların tespiti, DNA hesaplaması ve babalık tespiti gibi konularda tercih edilen bir yöntemdir. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs bulaş durumunun tespitinde de kullanılan tanı yöntemi, PCR testidir. 

Virüsün tespiti, genellikle bir polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanılarak nükleik asit amplifikasyonu yoluyla viral RNA’yı saptanması ile sağlanmaktadır. En sık test edilen örnek tipleri nazofarenks (üst yutaktan) ve orofarenksten (dil kökü, yumuşak damak, bademcik ve yutak bölgelerinin birleşiminden) alınan sürüntülerdir. PCR testi, akut hastalık tanısı için altın standarttır.

Ateş, nefes darlığı, ishal, koku kaybı, kuru öksürük gibi şikayetlerle hastanemize başvuran hastalara veya son 14 gün içinde temas ettiği yakınlarının COVID – 19 test sonucu pozitif çıkan kişilere belirti göstermese dahi test uygulanır. 

PCR testi, toplumda pozitif vakaların tespit edilmesi ve artışın önüne geçmenin tek yoludur. Ayrıca, bireylerin Salık Bakanlığı tarafından nerilen sosyal mesafe, maske kullanımı ve temizlik kurallarına uyması da vaka artışının önüne geçmede faydalı olacaktır.

Test için, bulaş riski taşıyan kişinin boğazından ve burnundan özel bir çubukla ve sürüntü yöntemiyle örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri, zaman kaybetmeden özel sıvılar içinde testin çalışılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. 

Yapılış şekline, laboratuvar yoğunluğu ve koşullarına bağlı olarak genellikle 2 – 4 saat içerisinde PCR test sonucu elde edilir. Örnek incelemesi sonucunda ortaya çkan rapor, hastaya iletilir.

Ankara Magnet Hastanesi bir pandemi hastanesi değildir, bu yüzden merkezimizde yaptırdığı COVID – 19 test sonucu pozitif çıkan kişiler, pandemi merkezi olarak bilinen sağlık kuruluşlarına yönlendirilir ve izolasyon sağlanması talep edilir.

PCR testinin güvenilir bir sonuç vermesi için, sürüntü örnekleri virüsün en yoğun bulunduğu yer olan nazofarenks denilen geniz bölgesinden alınmalıdır. Bu yüzden, örneği alacak kişinin alanında uzman bir sağlık personeli olması çok önemlidir. İşlem sırasında hastalar bir miktar acı ve rahatsızlık hissi oluştuğunu söylemektedir.

COVID - 19 Antikor Testi

Antikor, vücudumuza dışarıdan giren virüs, kimyasal ve bakteri gibi yabancı maddelere karşı savunma için üretilen, protein yapısında, diğer adı immunoglobulin olan bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

Vücudumuzda her bir antijene spesifik antikor üretilir, bu antikorlar antijene bağlanır ve vücuttan atılması sağlanır. 

Antikor testi, enfeksiyonun seyrini izlemek, bağışıklığı değerlendirmek, antijenle vücut karşılaşmasını tespit etmek, organ nakillerinde vücudun gösterdiği reaksiyonu takip etmek, otoimmün bozukluğa sebep olacak hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılır.

Antikor testi, kişinin hastalık mikrobu ile karşılaşıp karşılamadığının tespiti ve bağışıklığı değerlendirmede kullanılmaktadır.

COVID – 19 pandemisinin devam ettiği bu günlerde, salgına yönelik soruların yanıtlarını belirleyip yönlendirmek için, yüksek güvenilirliğe, hassasiyete ve özgüllük oranına sahip tanı testlerinin gerekliliği tüm bilim camiası tarafından önemle vurgulanmaktadır. Yeni tip coronavirüs ile kimlerin karşlaştığını tespit etmek için test yapmak, küresel pandemiyi yavaşlatmanın en önemli uygulamalarından biri haline gelmiştir.

Toplumda, farkında olmadan COVID – 19 geçiren, hastalıktan iyileştiği düşünülen kişilere veya geirilmiş bir hastalığın COVID – 19 olup olmadığı antikor testiyle belli olmaktadır. Toplum bağışıklığının tespitinde antikor testi önemlidir. 

Bağışıklık tespiti (antikor testi) uygulaması hem dünyada, hemde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından pilot iller tespit edilerek ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile işbirliği yapılarak görevli sağlık ekiplerine düzenli testler yapılmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bildirgesinde COVID – 19 virüsüne karşı kazanılan antikor çalışmalarının devam ettiğini, şu ana kadar iyileşen hastalardaki antikor seviyelerinin deişkenlik gösterdiğini, bu durumun COVID – 19’a karşı baışıklık tespitini zorlaştrdığını ve çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

SARS-CoV-2 vakalarının %80inde hafif hastalık tablosu ya da asemptomatik taşıyıcılk görülmektedir. Bu nedenle, sessiz enfeksiyonları tanımlama, hasta bağışıklık yanıtnı değerlendirme, hastalığn ilerlemesini daha iyi tahmin etme, virüsün bulaşma şekillerini anlayabilme noktasında  ve plazma tedavisinin uygulanması için donör tespit edilmesinde antikor testi büyük öneme sahiptir.

SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 tanısı, direkt olarak virüsü saptamaya yönelik olarak yapılabildiği gibi, konak organizmanın virüse karşı oluşturduğu spesifik antikorların gösterilmesi ile de yapılabilir. Bu doğrultuda laboratuvarlarda kullanılan iki test kategorisi vardır. Bunlar:

  1. Virüsün kendisini (viral ribonükleik asit [RNA]) tespit eden testler ve
  2. Konakçının virüse verdiği yanıtı (serolojik antikorlar) tespit eden testlerdir.

Antikorlar, bağııklık sisteminin tehditleri tanımlamasına ve ortadan kaldırmasına yardımcı olan proteinlerdir. Ayrıca vücudun gelecekteki enfeksiyonları aynı tehditten korumasına yardımcı olmaktadır. Serolojik testler, kişinin SARS-CoV-2 virüsüne karşı yanıt olarak oluşturduğu proteinleri tespit etmektedir.

Corona virüs enfeksiyonuna karşı vücudun antikor cevabının geliştirilmesi kişiye bağlıdır ve zaman almaktadır. COVID – 19 pandemisi ile ilgili çalışmalar, hastaların çounun virüse maruz kaldıktan sonra ortalama 7 – 11 gün içinde antikor oluşturduğunu göstermekle birlikte, bazı hastalarda daha erken antikor geliştiği de görülmüştür. 

Antikor testinde, kanda bulunan SARS-CoV-2 IgM, IgA, IgG veya toplam antikorları tespit eden serolojik testler uygulanabilir.

Antikor testinin sonuçları 4 saat içinde belli olmaktadır.

Antikor testleri, COVID – 19’dan iyileşen veya virüsü fark etmeden taşıyabilen hastalarda, virüs artık mevcut olmasa bile antikorları taşınabilirliğini göstermektedir. Toplumda kimlerin bağışık olduğunu belirlemek çok önemlidir. 

Ayrıca antikor testi, SARS-CoV-2 hakkında aşağıdaki gibi bazı temel soruların cevaplanmasında ve önleyici stratejilerin belirlenmesinde yardımcıdır:

  • Toplumda kaç kişinin virüs ile karşılaştığını saptamada,
  • Hastalığı bilmeden yayan kişileri tespit etmede,
  • Hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için alınan nlemlerin etkinliğinin değerlendirilmesinde,
  • Enfekte olan çalışanların bağışıklık düzeylerini belirleyerek, güvenli işe dönüş zamannın saptanmasında.
Hemen Ara