kok hucre tedavisi

Rota Virüsü

Rota virüsü dünyanın merak saldığı konular arasında yer almaktadır. Tanım olarak belirtmek gerekir ki bu virüs yüksek bulaşıcılığa sahip olan ve bağırsak enfeksiyonuna neden olan bir virüstür. Bu sebeple mutlak surette üzerinde durulması gerekmektedir. Günümüzde yer alan acil durumlar göz önüne alındığında rota virüsü tehlikesi de genel bir tehlike yaratmaktadır. Bu durumdan hareketle Magnet Hastanesi olarak gerekli tüm bilgileri sizler için derledik.

Rota virüsü küresel olarak kabul edilmekle birlikte genellikle çocuk ve bebeklerde ishalin ilk sebepleri arasındadır. Aynı zamanda bahsi geçen bu virüs her yerde olabilen ve hemen hemen her çocuğa bulaşma riski olan bir türdür. Covid-19 sürecinden sonra bireyler virüs konusunda temkinli adımlar atmaktadır. Tamda sebeple rota virüsünün üzerinde durulması gerekmektedir diyebiliriz.

Yukarıda bahsedildiği üzere rota virüsünün temel bulaşıcılık yaşı çocuklarda 3 ve 5 yaşına kadar çok sıktır. Genel tehlikenin çocuklar olduğunu varsayarsak oldukça önemli adımların atılması gerekmektedir. Özellikle nesnel bir bilgi akışı sağlamak gerekirse rota virüsü ile ilgili yapılan araştırmalara göre küresel çapta yaklaşık 114 milyon enfeksiyon vakası bildirilmiştir. Bahsedilen bu vakaların yaklaşık 24 milyonu ayakta tedavi edilebilmektedir. Bu sayının dışında kalan 2.3 milyon vaka ise hastane ortamında yatış verilerek tedavi altına alınmaktadır.

Olumsuz durumlar ele alındığında belirtmek gerekir ki yapılan bir çalışmaya göre dünya çapında yer alan 5 yaş altı çocuklarda senede 214 binden fazlası ölümle sonuçlanmaktadır. Bu durumun tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir. Genellikle enfeksiyon bulaşıcılığı dünya genelinde benzer oranlardadır diye belirtmek son derece faydalı olacaktır. Bu virüsün, enfeksiyon ile sonuçlanan yüzdesinin %90’dan fazlası ise geliri düşük olan ülkelerde görülmektedir.

Rota Virüs Belirtileri

Rota virüs belirtileri son derece önemli bir konu olarak belirlenmektedir. Bunun temel sebebi belirtilerin analiz edilerek doğru adıma yönlenmek noktasında şekillenmektedir. Rota virüsü temel olarak kuluçka dönemi olan bir virüs türüdür diyebiliriz. Tamda bu sebeple kuluçka süresi ise 2 ya da 3 günlük periyodlar ile kusma ve ateş ile kendini gösterir. Bunun yanı sıra ishalin bol sulu gelişi de hastalığın belirtileri arasındadır.

Genel olarak rota virüsünün dışkı üzerinde belirtildiğini söylemek son derece doğru olacaktır. Bu durum genellikle bebeklere, karın krampları ile çok fazla huzursuzluk vermektedir. Rota virüsü belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kusma
  • İshale bağlı olarak hızla sıvı kaybı
  • Huzursuzluk
  • Sıvı kaybı olan bebeklerde aşırı huzursuzlanma
  • Gözaltı çökmeleri
  • İdrara az çıkma
  • Gözyaşının azalması
  • Deri pörsümesi gibi belirtiler gözlemlenir.

Yukarıda yer alan bilgilerden hareketle belirtmek gerekir ki bu virüsün en önemli belirtileri arasında bıngıldakların çökmesi, nefes alışverişlerinin hızlanması, bitkinlik de vardır. Bu gibi durumlarda önlem almak amacıyla uzman desteği alınmalıdır.

Rota virüsünün ciddiyetini vücutta kaybedilen sıvı belirleyecektir. Tamda bu sebeple hastalığın dışkıdan yapılan tetkikler ile tespiti yapılmaktadır. Tüm durumlar ele alınarak Rota virüsü hastalığı teşhisi yapılmaktadır.

Rota Virüsü Tedavisi

Rota virüsü tedavisi en az virüsün kendisi kadar araştırılmaktadır. Herhangi bir hastalık anında tedavi yöntemlerine hâkim olmak süreci büyük oranda kolaylaştıracaktır. Temel olarak belirtmek gerekir ki rota virüsü hastalığının belirli bir ilacı bulunmamaktadır. Aynı zamanda Rota virüsü tedavisi yapılırken, ishal kesiciler doktorlar tarafından önerilmez. Virüsün tedavisinde asıl amaç, vücuttan kaybedilen sıvıyı geri kazanmak ve kusmayı kesmektir. Yüksek ateş için ise ateş düşürücüler kullanılmaktadır.

Peki, tedavi hangi hastalara ne şekilde uygulanmaktadır? Bu konuda belirtmek gerekir ki virüse yakalanan hastalarda vücut sıvı kaybı az ise ağızdan şekerli ya da tuzlu sıvılar verilmelidir. Bununla birlikte bebek hastalar için pirinçli ve yoğurtlu çorbalar ya da muz önerilen besinler arasında yerini almaktadır diyebiliriz.

Dünya üzerinde Rota virüs hastalığına yakalanan hiçbir hastaya yağlı yiyecekler verilmemelidir. Bu durum olumsuz etkiler meydana getirebilir. Bununla birlikte yoğun meyve suları da sakıncalı olabilir diye belirtmek isteriz. Virüse yakalanan bir bebekse ve ek gıda alamıyor ise anne tarafından emzirilmeye devam edilmelidir. Aynı zamanda ishal mamaları da Rota virüsü hastalığı için tedavi edici olacaktır.

Rota Virüs Nasıl Bulaşır?

Her virüs gibi rota virüsünün de nasıl bulaştığı oldukça merak edilmektedir. Temel olarak belirtmek gerekir ki bu hastalıktaki ilk belirtiler, enfekte olan kişinin dışkısında görülmektedir. Temel olarak ağız yoluyla Rota virüsü kolayca bulaşmaktadır diyebiliriz. Rota virüsüne yakalanan bir hasta, ellerini yıkamadıysa temas edilen bütün objelerden hastalığın bulaşma riski bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mutfak eşyaları, kumandalar, gözlük ve daha birçok eşyadan Rota virüsün bulaşması olası bir durumdur. Bulunduğunuz alanları dezenfekte ederek sürece devam etmeniz son derece faydalı olacaktır.

Yukarıda yer alan bilgilerden hareketle belirtmek gerekir ki yaşama alanlarınızda enfekte olan eşya ve yüzeyler sterilize edilmez ise virüs haftalarca yaşayacaktır. Belirtilen bu durumun yanı sıra virüsün farklı alt türlerinin olmasından kaynaklı aşıdan bile enfekte durumu söz konusudur.

Tüm bilgileri ele alarak değerlendirdiğimizde görüyoruz ki her virüs ortaya çıktığında korunma yollarına ihtiyaç duymaktayız. Bu durumda korunmanın en etkili yolu ellerin, yüzün ve ağız bölgesinin sık sık yıkanmasıdır. Belirtilen bu aşamalar her virüs için geçerlidir diyebiliriz.

Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ellerinizi yıkıyor olmanız muazzam bir fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte yıkama süresi ise yirmi saniye boyunca devam etmelidir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerli olan bu korunma yöntemi, birçok faydayı beraberinde getirecektir.

Rota virüsünden korunmanın en önemli ve etkili yolu tuvalette hijyene çok dikkat etmek gerekir. Genellikle dışkı yoluyla bulaştığı için tuvalete hijyenini ön plana almanız son derece büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu bağlamda ortak kullanılan tuvaletler ve ortak kullanım alanlarının düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Rota Virüs Risk Faktörleri

Rota virüsü her bireyde görülebilen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yetişkinler, bebekler ve çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Dünya üzerinde sıklıkla merak edilen bu hastalığın 0-3 yaşındaki bebekler için enfeksiyon riski daha fazladır. Yukarıda yer alan başlıkta da yer aldığı gibi çocuklarınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Risk faktörü değerlendirildiğinde özellikle kreşler ve çocuk bakım evlerinden ya da toplu kullanım alanlarından bu virüse yakalanabilmek mümkündür. Toplu alanlar virüsün hızla yayıldığı alanlar arasında yer aldığı için her detayı analiz ederek dikkatli adımlar atmalısınız.

Her ne olursa olsun belirtmek gerekir ki rota virüsü hastalığında sadece çocuklar risk altında değildir. Çocuklara ekstra dikkat etmeniz gerekse bile aynı zamanda çocukların ebeveynleri ve yetişkinler de hastalığa yakalanabilmektedir.

Temizliğinize büyük bir önem vererek ilerlemeniz virüsten etkilenmemenizi sağlayacaktır. Belirtilen bu virüsün enfeksiyonunda en fazla korku duyulan elektrolit ve aşırı sıvı kaybıdır. Tıbbi bir terim olarak bilinen ve dehidratasyon ismi verilen vücut sıvısının derecesi, tedavi şeklini belirleyen bir durumdur. Rota virüsü esnasında günlük olarak 10 ya da 30 defa ishal olunması ve sık kusmaların gözlemlenmesi ciddi semptomlardır.

Rota virüsü konusunda hastanemizi arayarak genel bir bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?