fennel, yellow, flowers-3564229.jpg

Rezene Çayı Nasıl Yapılır

Rezene çayı nasıl yapılır sorularına cevap vermek adına bu yazıyı derledik. Keyifli okumalar dileriz. Rezene, hem tıbbi amaçlı olarak hem de yemeklere tat katmak için kullanılıyor. Rezenenin çekirdeklerinden yağ asidi elde edilen rezenden aynı zamanda sabun ve diğer kozmetik ürünlerde de koku verici olarak faydalanılıyor. Özellikle demlenerek yapılan rezene çayı ise antioksidan etkisi nedeniyle yaşlanmayı geciktiriyor, anne sütünün salgılanmasına katkı sağlıyor ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığa iyi geliyor.

Yukarıdaki bilgilerden hareketle rezene çayının faydalarının yanı sıra yanlış kullanıldığında zararlı etkileri de bulunmaktadır. Bu bağlamda detaylı bir araştırma sonrasında demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Belirtmek gerekir ki milyonların tükettiği rezene çayı, ezilmiş veya hatta öğütülmüş olgun rezene tohumlarından hazırlanır. Bahsedilen bu tohumlar, antispazmodik, antienflamatuar ve antibakteriyel/anti-mikrobiyal niteliklerinden sorumlu olduğu düşünülen anethole, fenchone ve estragol gibi uçucu yağ bileşikleri ile bol miktarda bulunur. Bu durumlar fayda ve avantajları beraberinde getirecektir.

Rezene çayını yapmak için 2 çay kaşığı ezilmiş ya da öğütülmüş rezene tohumu ve 1 bardak su yeterli olacaktır. Yeteri kadar kaynattığınız suya öğütülmüş rezene tohumları eklenmelidir. Bu çayın 5 dakika kadar çayın demlenmesi beklenmelidir. Rezene çayı demini aldıktan sonra servis edilir. İsteğiniz üzere çayın içine bal, miktar limon, ezilmiş veya rendelenmiş zencefil de ekleyebilir.

Rezene Nedir?

Rezene genel olarak havuç, maydanoz, kereviz ve dereotu ile yakın akraba olan Umbelliferae (Apiaceae) ailesinin bir üyesidir. Bu rezene bitkisi gıda ve tıpta birçok geleneksel kullanıma sahiptir diye belirtmek gerekmektedir. Rezene özellikle kurutulan soğan ve yaprak kısımları yemeklerde, tohumları ise rezene çayında ve baharat olarak tüketilmektedir.

Rezene yapısı temelde sarı renkli çiçeklere sahip, hoş kokulu ve tek yıllık bir bitkidir. Tıbbi amaçlı ve lezzet açısından sıkça tercih edilen rezene, mutfakların vazgeçilmez bitkisi halini almıştır. Bunun çekirdekleri hem baharat olarak değerlendirilmekte hem de uçucu yağ asitleri elde edilebilmektedir. Belirtilen yağ asitleri bazı laksatif ilaçların içerisinde yer almakta ve sabun ve diğer kozmetik ürünlerde koku verici olarak kullanılmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan rezene bitkisi, hazımsızlıkta, gaz şikâyetlerinde, öksürük ve bronşitte, anne sütünü arttırmada yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle bebeklerde kolik durumunda, menstrual kramplarda ve menopoz ile ilişkili semptomlarda tüketilse de yararına dair yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Rezene çekirdeklerinin kalp sağlığını korumada ve kanseri önlemede etkili olabileceğini desteklemektedir.

Rezene Çeşitleri Nelerdir?

Rezene çeşitleri ikiye ayrılır;

 • Bitki rezene: Bu rezene türü daha çok uzun aromatik sapları, yaprakları ve tohumları için yetiştirilir. Güzel bir aromaya sahip olduğu için modern mutfaklarda kendine yer edinmiştir. Bu rezene bitkisi 3 ila 5 metre boyunda büyüyebilir.
 • Floransa: Bu rezene türü diğerine göredaha kısa saplıdır. Temel olarak büyük soğan için yetiştirilir ve sebze olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda kök sebzeler gibi çiğ olarak da tüketilebilir. Floransa rezenesi çok sayıda tarifte kullanılmaktadır. Bu rezenenin görünümü, bitkinin tabanında kalın bir yaprak sapı rozeti ile ampul benzeridir.\"rezene

Yukarıda yer alan her iki rezene türü de farklı anason veya meyan kökü aromasına sahiptir. Belirtmek gerekir ki bu rezene türleri için hasat koşulları farklıdır. Özellikle bitki rezene, sadece yaprakları kesilerek ihtiyaca göre hasat edilebilir. Rezene yaprakları kurutulabilir ve daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir. Fakat belirtmek gerekir ki tohumlar için ise bitkinin çiçek açması beklenmelidir.

Rezene Tüketim Şekilleri

Rezene çayı birçok farklı şekilde tüketilebilir. Bu tüketim şekilleri şu şekilde sıralanabilir;

 1. Rezene, demlenerek tüketilebilir. Bu kullanım şekli, ülkemizde rezenenin en yaygın kullanımlardandır.
 2. Ballarda veya şuruplarda rezene kullanılabilir.
 3. Ticari olarak hazırlanmış kapsüller aracılığıyla da rezenenin kullanıldığı aşikârdır.
 4. Rezene bitkisi, yağ olarak kullanılmaktadır diyebiliriz. Bu yağ, çaya, çorbalara veya soslara lezzet katmak için az miktarda kullanılabilir. Aynı zamanda kozmetikte ve kokularda da sıkça kullanılabilir.
 5. Rezene, çiğ olarak ya da bazı yemeklerde baharat olarak tüketilebilir. Aynı zamanda salatalarda ve çorbalarda taze bir bitki olarak veya garnitür olarak kullanılabilir.

Rezene Çayı Nedir?

Rezene bitkisi çayı, rezene bitkisinin tohumları kullanılarak yapılan bir tür bitki çayıdır. Özellikle kas spazmlarını önlemeye ve rahatlatmaya, sindirimi iyileştirmeye, irritabl bağırsak sendromu, ishal, mide ekşimesi, gaz ve mide krampları gibi gastrointestinal sorunları tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir çay olarak kullanılmaktadır. Belirtmek gerekir ki organik rezene çayı tercih edenler için kurutulmuş rezene tohumu kullanmak en iyisidir.

Rezene çayının birçok faydası vardır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Rezene bitkisi çayı, rezene bitkisinin içerdiği yağ asitleri sayesinde antidiyabetik ve antioksidan etkiye sahip bir bileşeni bünyesinde bulundurmaktadır. Bu bağlamda antioksidan etkisi ile hücre hasarını önlemeye yardımcı olmakta, yeni hücrelerin oluşumunu desteklemekte ve yaşlanmayı geciktirici etki sağlamaktadır.
 • Rezene çayı, bakteri ve mantar enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan pıhtısı oluşumunu engellemekte, kadın üreme sistemini destekleyerek anne sütü salgılanmasına katkıda bulunmaktadır.
 • Sıkça kullanılan rezene çayı, ağız kokusuna iyi gelmekte, nefesi tazelemektedir. Sindirim sistemi kaslarını rahatlatarak bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Kadınların en zor zamanlarından olan regl dönemlerinde de rezene çayının birçok faydası vardır. Regl kramplarının azalmasına yardımcı olabilir
 • Rezene çayı bitkisi, uyku kalitesinin artmasına yardımcı olabilir.
 • Rahat ve kaliteli bir uyku kişiyi daha iyi bir ruh haline sokmanın yanı sıra stresi azaltır, hafızayı geliştirir ve kan basıncını düşürür. Bilindiği üzere sağlık problemi yetersiz uyku veya kaliteli uyku eksikliği ile bağlantılı olabilir.
 • Rezene çayı, uyku kalitesinin artmasına olabilir. Rezene çayı vücutta önemli bir mineral olan bol miktarda magnezyum içerir. İçeriğinde bulunan magnezyum uykusuzluğun tedavisinde yararlı etkilere sahiptir.
 • Rezene çayı, uyku verimliliğini arttırır ve uyku ile ilgili sorunların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Rezene bitkisi çayı doğru ve sık kullanım ile enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir diyebiliriz. Bilindiği üzere enfeksiyonlarla savaşmak için bitki çayları sıkça tüketilir. Bu bitki çaylarının ne denli faydalı olduğunu gözler önüne sermektedir. Belirtilen bitki çayları vücuda bulaşıcı mikroorganizmalar tarafından üretilen toksinleri atmak için yeterli sıvı sağlayabilir.
 • Rezene bitkisinin çayı birçok bakteri, mantar ve viral enfekiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olabilir.
 • Rezene çayı, irritabl bağırsak sendromuna karşı korumaya yardımcı olabilir
 • Rezene bitkisinin birçok sağlık yararından biri de bağırsak sağlığı üzerindeki olumlu etkisidir. Bu çay sindirimi destekler, kabızlığı, ishali ve şişkinliği gidermeye yardımcı olabilir.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında rezenenin faydaları gözler önüne serilmiştir. Özellikle son zamanlarda bireylerin sağlık açısından ihtiyaç duyduğu bu bitki çayları, sıklıkla tüketilmektedir. Sindirim sisteminden regl sancılarına kadar iyi gelen rezene çayı, bireylerin ilgi odağı halini almıştır.

Ankara Magnet Hastanesi olarak yer aldığımız süreçte tüm hastalarımızın isteklerine paralel uygulamalar sunmaktayız. Her hastalığın ve her derdin dermanı olan hastanemiz, sizler için uzman doktorlarla çalışma gerçekleştirmektedir. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi akışı sağlayabilirsiniz.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?