penil protez

Penil Protez Ameliyatı ( Mutluluk Çubuğu )

Penil Protez Ameliyatı erkeklerde; yaşamın bir kısmında erkek üretim sisteminde oluşabilen sertleşme kusuru, iktidarsızlık gibi oluşan olumsuzlukları giderme operasyonlarından biridir. Diğer bir adı mutluluk çubuğu olarak bilinmektedir. Kişinin yaşına, yaşam tarzına veya kronik hastalıklara bağlı olarak gelişebilen durumlardan biridir. Cerrahi bir müdahele olmadan yapılan işlem sonrası tedavi sürecinde başarı sağlanamaz ise uygulanması gerekli görülen operasyonlardan biridir. Sertleşme probleminin tedavisinde penil protez kesin sonuç vermektedir.

Ürolojik protezlerin kullanılabilmesi için, hasta kişinin tüm tedavi yöntemlerini denemiş olması ve başarı elde edememesi durumunda aranan en öncelikli kriterlerden biridir. Cerrahi bir tedavi yöntemi olduğu için en son tercih edilen bir yöntemdir.

Ankara Özel Magnet Hastanemizde Penil Protez Ameliyatı cerrahlarımız tarafından yapılmaktadır. Sizlerde hastanemize gelerek uygun hijyen şartları altında, son derece konforlu ve güvenli bir şekilde ürolog, ürolojik muayene de dahil olmak üzere doktorumuz ile ön görüşme yaparak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir ?

Penil protezin sertleşmesinde ve inmesinde bire bir aynı olan protezler bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere 2 parçadan oluşmaktadırlar. Bu penil protezleri tanıtacak olursak;

Şişirilebilir penil protezler :

  • Üç parçalı şişirilebilir penil protezler : Doğala en yakın sonucu sağlayan cihazlardan oluşmaktadır. En sık tercih edilen protezlerden biridir. Üç parçalı penil protez kullanım sırasında testiste yer alan pompanın şişirilmesi ile penil protezde karın içerisine 50 – 60 cc civarinda sıvı depolanmaktadır. Bu sıvılar erkeklik organının iç kısmına yerleştirilen 2 adet çubuğa pompalanmaktadır. Doğal bir sertleşme ve indirme işlemi sağlayan bu penil protez hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Pompalama sayesinde erkeklik organında sertleşme oluşturan penil protez; skortum adını verdiğimiz testis torbasına eklenen pompayı kullanırlar ve penisin sertleşip inmesi sırasında rahatlıkla hareket etmesini sağlayabilirler.
  • İki parçalı şişirilebilir penil protezler : Yarı sert penil protezler olarak bilinmektedir. Üç parçalı penil protez ile kıyaslayacak olursak, daha az sert ereksiyon sağlamaktadır. İki parçalı penil protez sertleşme için tam sonuç veremese de, indiği zamanda tam olarak yumuşak penisi taklit etmemektedir.

Yarı sert penil protezler :

  • Tek parçalı penil protezler : Bükülebilir penil protezler olarak bilinmektedir.Daha az parçası olduğu için daha kolay bir işlem gerçekleştirilir. Diğer penil protezlere göre fiyat açısından daha uygundur. Burada penis biraz daha sert haldedir ve kıyafetlerin içinde bile kontrol sırasında zorluk yaşanabilmektedir. İlişkiye girileceği zaman öne doğru düzleştirilir. Sertleşme hasta kişide sürekli vardır.

Kimlere Penil Protez Ameliyatı Yapılmaktadır ?

Bir kişi cinsel ilişki sırasında doğal yollarla bir sertleşme sağlayamıyorsa, ciddi zorluk yaşayan, ilaç ve tedavilerle fayda sağlayamamış kişilere, penil protezi takılması konusunda istekli olan her yaş grubuna uygun görülen bir işlemdir. Penil sırasında sertleşme yaşayan her kişi için öncelikli olarak bu yöntem direkt olarak önerilmemektedir. Kişi öncelikle ilaç, vakum yada penise enjeksiyon gibi ameliyat dışı yöntemler ile uygun sonuçlar geliştirmek ve çözümlenmesi hedeflenir.  Yeterli düzeyde sertleşme sağlayamayan kişiler için sonrasında en etkili yöntem haline gelmiştir.

Penil Protez Ameliyatına Hazırlık

Penil protez ameliyatına karar verilmeden önce kişi ürolojik ve fiziksel olarak doktoru tarafından genel bir muayeden geçmektedir. Doktorumuz hastanın psikolojik ve fiziyolojik olarak uygulanan yöntemler sonrası, doktorunuz sertleşme problemimin varlığını doğrular ise başka tedavi yönteminin uygun olmadığı anlaşılmaktadır.

Ameliyat öncesinde doktorunuz penil protez ameliyatının komplikasyonlara neden olup olmama ihtimalini göz önünde bulundurarak, fazla el becerisi gerektiren penil protezi ayrıca,  hastanın penil protezi kullanma becerisi olup olmaması üzerine kontrol sağlamaktadır. Bazı durumlarda uygulanan penil protez hasta kişiye bağlı olarak vücut yapısı bu durumu kabul etmeyebilir. Bunun için hasta kişiye işlemin neyi kapyasayacağını ve kendisine en uygun penil protezin tipinden doktorunuz emin olmalıdır. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta ameliyattan sonra işlemin kalıcı ve geri döndürülemez olmasını unutmamak gereklidir.

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Penil protezi ameliyatı kolay diyebileceğimiz ameliyatlardan biridir. Ameliyat yaklaşık olarak 1 – 1,5 saat sürmektedir. Hastalar ameliyat sonrası bir gün hastanede gözlem altında bakılmaktadır. Kullanılacak olan penil protez hastanın ölçülerine göre özel olarak tasarlanmaktadır.  Ameliyat sırasında mesanede biriken idrar için hastaya bir sonda takılır. Penis başının hemen altından yada karın bölgesinin hemen altından bir kesi açılmaktadır.  Açılan kesi, hasta için ayarlanan penil protezi kolayca vücuduna yerleştirebilmektedir. İki ve üç parçalı şişirilebilir penil protez sırasında hastanın testis torbasına bir bir pompa ve vana koyularak işlem gerçekleştirilir.

Üç parçalı şişirilebilir penil proteze ise ek olarak karın duvarı içerine özel sıvıyla su deposu yerleştirilir. İşlemler tamamlandıktan sonra cihaz yerleştirilir ve açılan kesi kapatılarak dikilir.

Penil Protez Ameliyatı Sonrası  

Hasta kişi penil protezi ameliyatından sonra çok ciddi bir ağrı geçirmez. Oluşan ağrı sırasında ağrıyı hafifletmek amacıyla doktorunuzun önerdiği ilaçları aksatmadan kullanmalısınız. Ağrı yaklaşık olarak bir iki hafta sürebilmektedir. Kişi ameliyattan sonra günlük hayatına dönüş yapabilir. Oluşabilecek enfeksiyonları önlemek amacıyla doktorunuzun verdiği antibiyotikleri aksatmamalısınız. Penil protez enfeksiyonu hasta kişi için oldukça risk faktörü taşımaktadır. İyileşme sürecinde hijjen kurallarına çok dikkat edilmelidir.

Kişide cinsel ilişki mümkün hale gelmiştir ve sertleşme sorunu tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Penil protezin çalışma şeklini ve kabiliyetini tam öğrenmeden cinsel bir girişimde bulunmamaız gerekir. Doktorunuz ameliyat sonrası bu bilgileri size anlatacaktır. Ameliyat sonrası kişinin ve partnerinin cinsel ilişki sırasında tatmini, hazzı ve memmuniyeti artış göstermektedir. Hastalar bir süre sonra istediği zaman cinsel ilişkiye girebilirler. Herhangi bir sorun görülmediğ taktirde çocuk sahibi olabilmeleri oldukça mümkündür.

Penil Protez Riskleri Nelerdir ?

Tüm cerrahi ameliyatlar için geçerli olan risk faktörü anestezi ve operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonları öne sürmektedir.

  • Penil Protez ameliyatından sonra peniste küçülme görülmesi oldukça normaldir. Bu ameliyat sonrası oluşacak yan etkiler arasına girmektedir.
  • Ameliyat sırasında doğruluğu test edilen implantlar her ne kadar güvennilir bir şekilde üretümi sağlansada bazı olası drumlarda bozulma ve arızalanma durumları karşımıza çıkabilir.
  • Hasta kişi ameliyat sonrasında hijyen şartlarına dikkat etmediği taktirde enfeksiyon riski oluşumu görülür. Oluşan enfeksiyon hastanın durumuna bağlı olarak protez çıkarılır ve yeni bir penil protez takılması için birkaç ay beklenir.
  • Kronik hastalığı olan kişiler tarafından penil protez ameliyatı uygun görülmemektedir. Bunun sebebi ise böyle durumlarda büyük risk taşıdığı için tedavisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

En sık sorulan sorular ?

Penil Protez Fiyatları Nedir ?

Penil protez fiyatları, ameliyat sırasında kullanılan, geçerli olabilecek proteze göre değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak ; şişirilebilir penil protez tercih edilmiş ise farklı bir seviyeye ulaşabilirken, diğer protez türleri hastaneler arasında büyük fiyat farkları görülmeyebilir. Bu penil protez fiyat bilgisi tamamen hasta kişiye yapılacak olan muayene ile ilgilidir. Ankara Özel Magnet Hastanemize Cerrahı doktorumuz ile görüşme sağlayıp konforlu ve güvenli bir şekilde tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Hastanemizi arayarak kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Bize ulaşın 0312 212 80 80 

Penil protezin zararları var mıdır ?

Penil protezin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. İnsan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi görülmemiştir. Penise zarar verme veya penisin fonksiyonlarını bozma gibi bir durumla karşı karşıya kalma olasılığınız yoktur. Cinsel ilişkinin normalleşmesini sağlayan penil protez ameliyatı; sahip olduğu minor komplikasyon risklerinin, sağlağı faydaya oranla daha düşük olduğu söylenebilir.

Penil protez ameliyatı kesin çözüm müdür?

Penil protez ameliyatı, genellikle diğer tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu durumlarda düşünülen bir seçenektir. Bu tedavi, erektil disfonksiyon sorununun fiziksel nedenleri olan durumlarda etkilidir. Ancak, ameliyat her zaman son çare olarak düşünülmelidir ve diğer tedavi seçenekleri önce denendiğinde daha iyi sonuçlar verme eğilimindedir.

Penil protez ameliyatı, çoğu durumda başarılı sonuçlar sağlayabilir ve cinsel aktiviteyi yeniden mümkün kılabilir.

Mutluluk çubuğu taktıran çocuk sahibi olabilir mi?

Evet, penil protez (mutluluk çubuğu) taktıran bir erkek, çocuk sahibi olabilir. Penil protez ameliyatı, ereksiyon sorununu çözmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu ameliyat, penise yerleştirilen cihazlar sayesinde ereksiyon oluşturmayı sağlar, ancak üreme fonksiyonlarını etkilemez.

Penil protez ameliyatı, sadece ereksiyon sorununu düzeltmeye odaklanır ve spermlerin üretimini veya boşalma işlevini etkilemez. Ameliyat sonrasında, bir erkek normal bir şekilde cinsel ilişkiye girebilir ve ejakülasyon (boşalma) gerçekleştirebilir.

Ancak, penil protez ameliyatı bir doğurganlık tedavisi değildir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?