Miyom Ameliyati

Myomektomi Ameliyatı

Miyom kadın rahminde görülen en sık iyi huylu, kadın rahminin düz kasından gelişen kanser olmayan tümörlerdir. Miyomlar ürüme çağındaki kadınlarda %20 – 25 civarında görülmektedir. Çok nadir görülmekle birlikte bazı miyomlar kadın hayatının düzenini değiştirebilirken, kimi miyomlarda kadın miyomların olduğunu dahi fark etmezler. Rahim miyomları her yaşta insanda çıkabilir ancak genellikle doğurganlık yıllarında gelişmektedir. Kadın üreme sisteminde en çok karşılaşılan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar nohut kadar küçük olabileceği gibi, dev kitleler 3 – 5  kilogramda olabilirler. Hormonlara bağlı olarak değişiklik gösterebilirler. Görülen miyomların hastaya ciddi bir sorun yaşatması beklenemez. Ancak yine de karın doğum uzmanı tarafından muayeneden geçerek tespit edilebilir.

Myomektomi Belirtileri

Belirti vermeleri durumunda en sık gözlenen ve izlenen şikayetler; rahim kasılması ile ilgili problem meydana getirerek adet düzensizliği oluşturur. Adet kanamalarının uzun olması, buna bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık ve şiddetli adet ağrısı miyomların neden olduğu belirtilerdir. Miyom tedavi ve teşhisinde ancak hastanede ultrasonografi sonrasında miyomun varlığı ve konumuna net olarak saptanabilir. Miyomlar böbrek problemlerine dahi yol açabilirler. Miyom tedavisinde miyomlar büyüdü ve tedavi edilmediyse, ertelendiyse çok büyük miyomlar karında ağrı, şişlik, kabızlık ve gaz şikayetlerine yol açabilmektedir. Bu belirtiler dışında kendisini göstermeyen miyomların belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Daha uzun adet kanaması ve yoğun kanama
 • Şiddetli ağrı ve sancılı adet
 • Düzensiz vajinal kanama olması
 • Kabızlık ve Karında şişlik oluşumu
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Ara ara meydana gelen karın krampları
 • Çocuk sahibi olmada güçlük ve düşük tehlikesi

Myomektomi Tanısı Nasıl Konulur ?

Miyom tanısını koymak zor değildir. Miyomlarda genellikle rutin jenokolojik muayeneler sonucunda belirlenmektedir. Miyomlar için kesin tanı konulabilmesi için doktor tarafından hastanın öyküsü alınarak muayenesi yapılır. Rahim normalden büyük, düzensiz sınırlı, sert bir yapıya sahipse bu durum şüphe uyandırır. Çok büyük olan miyomlar karın duvarında da hissedilebilir. Evli kadınlarda vajinal yoldan, bakire kadınlarda ise karın yoluyla ultrasonografik muayene sonucu %90 oranında miyom teşhisi konulur. Eğer miyom kitlesi büyük ise veya rahim dokusu tam olarak seçilemiyorsa herhangi bir soruna yol açmaması için MR çekilebilmektedir.

Myomektomi Tedavi Yöntemleri

Miyomlaron pek çoğu rastlantısal olarak tespit edilmektedir. Çünkü bazı miyomlar herhangi bir belirti veya şikayete yol açmazlar. Eğer miyomlar kişinin hayat kalitesini etkilemiyorsa ve yerleşim boyutu ile ilgili her hangi bir probleme saptanmıyorsa cerrahi işlem gerektirmez. Cerrahi yöntem myomektomi olarak isimlendirilmektedir. Miyomlar çeşitli olumsuzluklara yol açıyorsa bir takım tedaviler uygulanmaktadır. Yapılacak olan operasyon kararı hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı ve yerleşimi ile hastanın çocuk sahibi olup olmadığına göre konuşulur ve ona göre tedavi yöntemi belirlenir. Miyom ameliyatları iki şekilde gerçekleştirebilir. Ameliyatın açık yada kapalı şekilde gerçekleştirilmesi kişi için çok da önemli sayılmamalıdır. Çünkü burada önemli olan nokta yumurtalığın korunması ve bu sırada kist içeriğinin batın içine boşalmamasının engellenmesi, eğer boşalır ise bol sıvı ile yıkanmasına dikkat edilmesidir.

 • Kapalı Myomektomi Ameliyatı : Ameliyat hastadan hastaya değişmekle birlikte yaklaşık olarak 1 – 2 saat süren bir operasyondur. Hasta genel anestezi altındayken yapılmaktadır. İlk olarak göbek deliği veya göbek çevresine kesi atılır. Açılan kesi karbondioksitle şişirilir ve boşluğa yerleştirilir. Laparoskop bir cerrahi aletle rahim ile bağlantılı organlar görüntülenir.  4 – 5 cmden büyük miyomlar rahim yatağından çıkarılıp, oluşan kanamaya müdahale edilerek açılan bölge dikilir. Ameliyattan sonra kişi bir gece hastanede müşahede altında tutulmaktadır. İyileşme süresi açık ameliyata göre daha kısadır. (1 – 2 hafta )
  • Açık Myomektomi Ameliyatı : Miyomların ilerlemiş çok büyük boydaki tümörlerin laparoskopik veya robotik yöntemle çalışılacak alan bulunmadığından dolayı açık cerrahi yöntemiyle kesi yapılarak miyomların temizlenmesidir. Açılan kesi 7 – 10 cm uzunluğundadır. Açılan bu kesi tipi genellikle daha az ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Ameliyat sonrasında küçük bir iz bırakır. Ameliyat sonrasında kişide ağrı meydana gelmesi oldukça doğaldır. Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesicileri kullanmanız ağrılarınızı hafifletecektir. Operasyon sonrasında kişide lekelenme meydana gelebilir, endişelenmenize gerek bulunmamaktadır. İyileşme süresi 4 – 6 hafta arasında değişkenlik gösterebilir.

  Miyom Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

  Ameliyattan sonra kişi bu süreçte kişisel temizliğine ve hijyene dikkat etmelidir. Kişinin geçirdiği operasyona bağlı olarak hekim tarafından bir aya kadar uzayabilen cinsellik birliktelik önerilmeyebilir. Kişinin ameliyat sonrası ağrı hissetmesi oldukça normaldir. Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesicileri aksatmadığınız takdirde bu ağrıları hafifletebilir ve bu süreci atlatmanıza yardımcı olur. Kişi ağır işlerden sakınmalı, zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır. Hasta ameliyat sonrasında hızlı bir şekilde iyileşme sağlamak amacıyla yürüyüş yapmayı ihmal etmemelidir. 6 ay süre içerisinde gebelik durumundan korunmalıdır. Eğer ki böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa doğum normal yollarla doğum olmaz. Kapalı ameliyat sonrasında kişinin iyileşme süreci açık ameliyata göre daha hızlı gerçekleşmektedir.

  Myomektomi Ameliyatından sonra elde edilen sonuçlar ?

  Myomektomi Ameliyatından sonra çoğu kişilerde adet kanaması ve pelvik ağrı, vücutta oluşan basınç gibi rahatsız edici oluşan belirti ve semptomlardan kurtulur ve rahatlama hissi oluşur. Ameliyat sonrası kadınlar yaklaşık bir yıl içerisinde iyi gebelik sonuçları elde etmektedirler. Ameliyat sonrasında kadınlarda rahim zamanınızın iyileşme sürecine izin vererek gebe kalmaya başlamadan önce gebelik süresi için bekleme 3  – 6 ay arasındadır.

  Myomektomi Ameliyatı Olunmaz İse Ne Olur ?

  Miyomların kansere dönüşme riski oldukça azdır. Kişinin günlük yaşantısında herhangi bir sorun oluşturmuyorsa ameliyata gerek duyulmaz. Yani kısacası her miyom ameliyat gerektirmez. Miyom varlığı bir ameliyat nedeni olmamaktadır. Çünkü kansere dönüşme olasılığı oldukça düşüktür.

  En sık sorulan sorular

  Myomektomi Ameliyatı ne zaman yapılır ?

  Miyom Ameliyatı bazı durumlarda gerçekleştirilmektedir. Bu durumlar hamileliği önlüyorsa başka bir neden olmaksızın kişi hamile kalamıyorsa doktorunuz ameliyat kararı almaktadır. Diğer bir nedenler ise düşüğe yol açıyorsa, hızla gelişiyorsa, adet düzensizliği ve aşırı kanamalara yol açıyorsa ameliyat kararı alınmaktadır. 

  Myomektomi alınmaz ise ne olur ?

  Miyomlar alınmadığı taktirde kişinin vücudunda baskı yaratabilmektedir. Boyutun büyümesi durumunda miyomlar ciddi bir hacim oluşturabildiği için kişi için hayati önem taşımaktadır. Günlük yaşamınıza etki edebilmektedir.

  Myomektomi olan kişiler yemelerine nasıl dikkat etmelidir ?

  Kişi çok fazla kırmızı et tüketmemelidir. Bunun sebebi ise rahim miyomları riskini artırtmaktadır. Şekerli yiyecekler ve işlenmiş karbonhidratlar miyomları tetikleyebilir. Meyve ve sebze tüketerek miyom riskini azaltmanıza yardım olmaktadır.

  Myomektomi Kısırlığa ve Düşüğe neden olur mu ?

  Bu tamamen miyomların olduğu bölgeye bağlıdır. Eğer miyomlar rahim içerisinde bulunuyorsa ve rahim duvarına yerleşen miyomlar çocuk sahibi olamayan kadınların %2 sinde gebelik oluşamamasının nedeninin miyom olduğu anlaşılmıştır. Miyomlar yumurtalık kanallarına baskı yaptığı için spermin yumurtaya ulaşmasına engel olmaktadırlar ve döllenme meydana gelmediği içinde gebelik meydana gelmemektedir.

  Gebelik sırasında miyomların büyüme olasılığı var mıdır ?

  Bazı miyomların büyüdüğü, bir kısmının ise aynı kaldığı hatta küçüldüğü gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak gebeliğin miyomlar üzerinde tahmin edilemeyen ve değişken bir etkisi bulunmaktadır.

  Yukarıya Kaydır
  Canlı Yardım
  Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Magnet Hastanesi
  Merhaba
  Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?