mide botoksu

Mide Botoksu

Mide botoksu, midenin belirli bölgelerine botoks toksin enjekte edilmesine dayanan bir kilo verme yöntemi olarak bilinir. Bu yöntemde kilo vermeye engel olan iştah ve açlığı azaltarak mide boşalma süresini geciktirmektir. Kişi bu sayede iştah kaybı yaşar ve kilo verir. Cerrahi bir işlem değildir, kişide herhangi bir kesi açılmadan işlem gerçekleştirilir. Kişide bir süre sonra açlık hormonu düşer ve azalma meydana gelir. Bu kişide geç acıkma yaratır.

Mide botoksu nasıl yapılır ?

Mide botoksu bir ameliyat değildir. Kişiler anestezi ekibi tarafından mide botoks enjeksiyonun ağız yolu ile ve endeskop yardımı ile yapılan ağrısız bir işlemdir. Kişi kısacası derin uykuya alınır yani kısa süreli anestezi uygulanır. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Cerrahi bir operasyon değildir. Operasyon yaklaşık olarak 15 – 20 dakika sürmektedir. İşlem sonrası kişi hiçbir ağrı hissetmez ve herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Mide botoksu cerrahi bir operasyon olmadığı için kişide herhangi bir kesinin açılması söz konusu değildir. Mide botoksu işleminden sonra kişi hatırlamaz ve yapılıp yapılmadığı konusunda düşünceye girer.

 Kişi öncelikle işlem yapılmadan önce profesyonel tartı ile tartılır ve yağ oranları, sıvı oranları, metabolizma hızları belirlenir. Mide botoksu işlemi yapılacağı gün kişi 6 saat aç kalmalıdır. Hastalar 1 saat gözetim altına alınır ve gözlem yapıldıktan sonra taburcu edilirler.

Mide botoksu kimlere uygulanabilir ?

Mide botoksu fazla kilosu olan 18 yaş üstü herkese uygulanabilmektedir. Yani kilo vermek isteyen herkes için uygun görülmektedir. Mide botoksu yapılacak olan kişinin vücut kitle endeksi 25 – 40 arasında olmalıdır. Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan hastalar mide botoksunda başarı elde edebilecek hastalarda mide botoksu çok faydalı görülmemektedir. Diyet ve sporla istediği kiloları veremeyen kişiler için uygun görülmektedir. Yani 10 – 20 kilo fazlası olan kişi diyet ve egzersiz ile kilo veremiyorsa mide botoksu uygun görülür. Obezite olan kişiler ameliyat olacak kadar kilolu ise mide botoksu için ideal sayılmamaktadır.

Mide botoksu kimlere uygulanmaz ?

 • Emziren anneler veya gebe kişiler
 • Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişiler
 • Alerjik durumu olan kişilere
 • Obezite hastalığı olan kişilere
 • Mide de kanser gibi ciddi kronik rahatsızlığı bulunan kişilere uygun görülmemektedir.

Mide botoksu işleminin artı yönleri nelerdir ?

 • Mide botoksu cerrahi bir yöntem olmadığı için kişi de herhangi bir kesi açılmaz.
 • Genel anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Hastanede yatış gerektirmez ve kişi işlemden sonra herhangi bir ağrı duymaz.
 • Mide botoksu kısa sürede yapılan bir işlemdir. ( 15 – 20 dakika )
 • Mide botoksundan sonra beklenen ciddi bir yan etki ve komplikasyon görülmez.
 • Diyetle ve sporla desteklendiği zaman her zaman olumlu sonuçlat doğurur.
 • İştah hormonunu baskılar ve geç acıkma gibi sonuçlar verir.

Mide botoksundan sonra beslenme nasıl olmalıdır ?

Operasyonun en önemli kısmı operasyondan sonra tüketilen yiyeceklerdir. Kişi mide botoksundan sonra beslenme düzen ve orarına belirli bir düre dikkat etmelidir. Çünkü yapılan işlemden sonra iyileşme süresinde bilekişinin tekrar kilo alması gözlemlenebilir. Kişi özellikle fast food yiyeceklerden, aşırı yağ tüketiminden ve karbonhidrat içerikli yiyeceklerden uzak durmaya dikkat etmelidir. Kişi sağlıklı beslendiği takdirde mide botoksundan maksimum bir fayda görecektir. Kişi bol sıvı alımına ve sebze tüketimine ağırlık vermelidir. Asit oranı fazla olan kola, maden suyu, meyve suyu gibi yiyecek tüketimine dikkat etmelidir. Alkol ve sigara kullanımından uzak kalmalıdır. Çünkü sigara ve alkol mide botoks işleminin etkisini kaybetmesine sebep olmaktadır. Kişi işlemden sonra en önemli noktalardan biri olan doktorunuzun verdiği diyet listesini uygulamaktır.

Mide botoksu ile Mide balonu arsındaki fark

Mide balonu dediğimiz işlemde mide botoksu gibi kilo kaybı yaşamak için tercih edilmektedir. Ancak mide botoksnunun en büyük avantajı hasta kişiye her seferinde endoskopi yapıp balon çıkartmaya gerek duymamasıdır. Mide botoksu tek bir işlem gerçekleştirilmektedir.  Hasta kişiye mide içerisine herhangi bir balon koyulmadığı için bulantı, kusma, gaz sıkışması gibi sorunlar yaşamamaktadır. Bunlara ek olarak hasta kişide mide mide botoksu işlemi uygulandığında etkisi yavaşta geçtiğinden, mide balonunda ise etkisi geçtiği zaman ani bir iştah artışı yaşanmamaktadır. Mide balonu yönteminde hasta kişiye işlem sırasında medenin daralması için balon yerleştirilirken, mide botoksu işleminde herhangi bir şey yerleşme söz konusu değildir.

Mide botoksunun riskleri nelerdir ?

Mide botoksu çok tehlikeli bir risk taşımamaktadır. Temelde bir risk taşımaz fakat yan etlikeri kişiden kişiye göre değişiklik Hasta kişiye uzmanlar tarafından doğru dozda uygulanan ünite sayısı ile herhangi bir zarar oluşmamaktadır. Mide botoksu işleminden sonra kişi için her şey bitmiş sayılmaz. Burada önemli olan operasyondan sonra hasta kişinin kenidine nasıl bakacağıdır. Midede dolgunluk hissi, yerini doygunluk olarak gösterirse hasta kişi oluşacak olumsuz sorunlar için doktoruna başvurmalıdır. Hasta kişide işlemden sonra gögüsünde ağrılı yanma hissi oluşabilmektedir. Kişinin kaslarının hareketlerinin kısıtlanmasını sağlar. Görülebilecek olan bazı riskler şunlardır;

 •  Dozaj Riski; hasta için uygulanması gereken belirli bir doz vardır. Bu belirlenen doz aşıraya kaçılırsa kişi için risk teşkil etmektedir. Fazla doz kullanımı mide kaslarının daha da yavaşlatılması demektir. Kişinin genel sağlığında olumsuz etkiler ortaya çıkarır.
 • Botoks Alerjisi ; Bazı kas hastaları kişilerinde çok nadir görülen durumlardan biridir. Mide botoksu işlemi için kişi uygun kontrollerden, hastanın genel sağlık durumu ile iyi analiz edilmelidir. Genellikle kas hastalığı olan bireylere ve botoks işlemine alerjisi olan kişilere uygun görülmemektedir. Alerjik reaksiyonu olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Çünkü hasta kişi için farklı olan maddelere nedensiz olarak tepki gösterebilmektedir.

En sık sorulan sorular

Mide botoksunun etki süresi ne kadardır ?

Yapılan mide botoksu işleminden sonra tam olarak etki 7 gün içerisinde kendini göstermektedir. Mide botoksunun etki süresi 4 – 6  aydır. 6 aydan sonra mide botoksu işlemi tekrarlanabilir.

Mide botoksu fiyatı nedir?

Hastanemizde ücretlendirmeler, yapılacak olan operasyona ve uygulayacak olan doktorumuza göre değişiklik göstermektedir. Ankara Magnet Özel Hastanemizde Tandoğan (Anadolu Meydanı) yapılmaktadır. Hastanemizi arayarak randevu oluşturup gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Mide Botoksu işlemi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ???? 312 212 80 80 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Özel Ankara Magnet Hastanesi olarak sağlıklı günler dileriz.

Mide botoksunun kilo verdirme garantisi var mıdır?

Mide botoksu da dahil hiçbir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksunun iştah azaltıcı özelliği ve diyete yardımcı olduğu bilinmektedir. Kişi mide botoksu işleminden sonra yüksek karbonhidratla beslendiği zaman yapılan işlem başarısız olacaktır.

Mide botoksu vücuduma dağılır mı ?

Hayır işlem sonrası mide botoksu vücuda dağılmaz. Mide botoksu tamamen lokal olarak sinir iletimini bloke ettiği ve dolayısıyla hasta kişide acıktırmayı geciktiği gözlemlenmiştir.

Mide botoksu tekrarlanabilir mi ?

Evet, mide botoksu işlemi tekrarlanabilir. Kişi buna kendi karar veremez. İlk olarak doktorunuz sağlık mevcut sağlık koşullarınızı değerlendirmelidir. Hasta kişi doktorundan onay aldıktan sonra tekrar yaptırabilirsiniz. Kilo vermek isteyen kişi mide botoksundan sonra istediği kiloya ulaşamadıysa bu durum doktorunuz tarafından yeniden uygulanabilir.

Mide botoksu gerçekten işe yarıyor mu?

Mide botoksu bazı sindirim sorunlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ancak, etkisi ve işe yararlığı bireysel faktörlere ve hastalığın özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçeneklerini değerlendirmek ve en uygun tedavi planını oluşturmak için bir doktora danışmanız önemlidir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?