mide balonu

Mide Balonu

Mide balonu genellikle obezite hastalığı olan kişilerin diyet ve egzersizle sonuç alamadığı, hastanın sağlık açısından kısa sürede kilo vermesinin gerekli olduğu durumlarda cerrahi ve cerrahi dışı tedavi seçeneklerinden faydalanılmaktadır. Mide balonu denilen işlemde ameliyat gerektirmeyen işlemlerden biridir. Bu işlem hem kısa sürede kilo vermeye yardımcı olmakla beraber, hemde ameliyat gerektirmeyen bir işlem olması nedeniyle son zamanlarda çok sık uygulanan obezite tedavisi yöntemidir.

Genellikle kilo problemi olan kişiler çareyi farklı yöntemlerde aramaya başlarlar. Günümüzde bilindiği üzere obezite, en yaygın sağlık problemlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu da birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle kişi sadece estetik bir görünüm kazanmak için değil, sağlıklı bir yaşam için de tedavinin gerekli olduğunu bilmelidir. Obezite sağlık problemleri olan kişilerde kalp – damar hastalıkları, endokrin ve diğer sistem hastalıkları, kişinin hareket esnasında zorlanması gibi problemlerle karşı karşıyadır. Bu yöntem bir ameliyat ameliyat yöntemi olarak bilinmemektedir. Mide balonu yöntemi uygulanacak olan kişiye midenin iç kısmına içi suyla veya havluyla dolu olan bir balon yerleştirilerek yapılmaktadır. Hasta kişinin işlem sırasında tamamen uyutulmasına gerek yoktur. İşlem sırasında herhangi bir kesiye veya dikişe gerek yoktur.

Mide balonu size  yeme sıklığınızın azalmasında ve porsiyonlarınızın boyutlarını küçültmede yardımcı olmaktadır. Kişi böylece daha az yemek yiyecek ve daha uzun süreli tok kalacaktır. Mide balonu ameliyatsız bir işlem olduğu için işlem sonrasında hayatı tehdit eden risklerin oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Genellikle mide balonu temel olarak kişinin gıda alımını azaltmak için yerleştirilmektedir.

Günümüzde mide balonu iki farklı yöntemle mideye yerleştirilmektedir. Mide balonunu yerleştirme yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir :

1 . Endoskopik Mide Balonu : Bu işlem sırasında hasta kişiyi daha rahat hissettirmek için hastaya sedasyon uygulanmaktadır. Mide balonu işlemi endoskopi tekniği ile gerçekleştirildiği için işlemden önce hasta kişinin bir şey yiyip içmesi önerilmemektedir. Doktorunuz işlem öncesinde yapılması gerekenleri işlem yapılmadan hasta kişiye anlatmalıdır. Balon yerleştirilme sırasında ucunda kamera olan ince, esnek bir endoskop yardımı ile mideye girilir ve balon mideye yerleştirilir. İşlem sonrasında yerleştirilen balon tuzlu su veya vücuda tamamen uyumlu mavi bir boya ile şişirilmektedir. Bu tamamen sağlık otoriteleri tarafından onaylanmıştır. Genellikle şişirilen balon yaklaşık olarak midenin yarsından fazlasını kaplamaktadır. Bu işlemde amaç total mide hacmini azaltırken, bir diğer yandan da midenin hareketini bozmaktır. Böylelikle hasta kişinin iştahı azalır ve yemek yeme kapasiteleri düşmektedir. Mide balonun ne kadar şişirileceğine işlem sırasında karar verilmektedir. Çünkü herkesin mide yapısı ve anatomisi birbiri ile aynı olmamaktadır. İşlem yaklaşık olarak yarım saat – 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

2. Yutulabilir Mide Balonu : Endoskopik mide balonu ile arasındaki fark; endoskopik mide balonunda hem işlem sırasında hastaya sedasyon uygulanması, hem de işlemin endoskop yardımı ile gerçekleştirilmesidir. Genellikle bu yöntemlerin yerine yutulabilir mide balonu yani elipse mide balonu işlemi en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Yaklaşık olarak bu işlem 20 dakika sürmektedir. Yutulabilir mide balonu uygulanan kişiler, ince bir telin üzerindeki henüz şişirilmemiş vaziyette olan kapsül şeklindeki balonu bol miktarda su yardımı ile yutmaktadır. Yutma sırasında zorlanan kişiler için doktor ince bir stilet yardımı ile kişinin balonu yutmasına yardımcı olabilmektedir. Balonun mide de doğru yere konumlandığından, doğru yere ulaşıp ulaşmadığından emin olmalıdır. Bunun için röntgen çekilerek doğrulama yapılabilmektedir. Sonrasında balonun ucunda bulunan, ince bir tele benzeyen aparat ile balonun şişirilmesi sağlanmaktadır. Balonu şişirmek için kullanılan sıvı yutulabilir balon paketi ile vücuda herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Balon yaklaşık olarak 500 ml su ile şişirilmektedir. Şişirilme işlemi gerçekleştirildikten sonra yeniden röntgen çekilir. Sonrasında balonun son konumu kontrol edilerek, balonun ucundaki aparat nazikçe çıkarılır. İşlem sırasında herhangi bir anestezi uygulanmadığından dolayı kişi günlük hayatına kolaylıkla dönebilir.

Ortalama 4 aylık süre sonrasında balonda bulunan valf erir ve içerisindeki sıvı boşaltılır. Böylelikle küçülen balon boşaltım sistemi yardımıyla bağırsaklardan atılmaya başlar. Genellikle yutulabilir mide balonu diyet ve egzersizle kilo veremeyen kişilerin tercih ettiği bir operasyondur.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir ?

Kilolu veya obez olan her hasta için uygulanması doğru değildir. Hafif kilolu kişilere veya keyfi sebeplerden dolayı ince görünmek isteyen kişilere takılmamaktadır. Mide balonunun uygulanabilmesi için öncelikle kişinin vücut kitle indeksi 30 ‘un altında olan veya 40’ın üzerinde olan kişiler için uygun görülmektedir. Bunların yanı sıra kilosu sebebiyle genel sağlığında problemleri olan kişiler yani; spor ile kilo veremeyen, kilo verdiği zaman verdiği kiloyu hemen alabilen, şeker hastalığı olan mide balonunun takılmasını engelleyecek türde mide ameliyatı geçirmemiş kişiler de mide balonu takılabilmektedir.

Mide Balonu Avantajları Nelerdir ?

  • Mide balonu cerrahi bir işlem olmadığı için maliyeti de düşük bir uygulamadır.
  • Cerrahi bir işlem olmadığı için hasta kısa sürede normal günlük yaşantısına dönebilir.
  • Cerrahi bir işlem olmadığı için, olası bir durumda midedeki balon kolay bir şekilde çıkarılmaktadır.
  • Mide balonu işlemi sırasında sindirim sistemi organlarının çalışmasında herhangi bir değişiklik görülmemektedir.

Mide Balonu İle Kişi Ne Kadar Zayıflayabilir ?

Mide balonu işlemi öncesinde verilmek istenen kilo, tedaviyi görecek olan hastanın durumuna geçmişteki kilosuna, kilo vermesini veya zorlaştıracak metabolik rahatsızlıkları olup olmamasına bakılarak değişiklik gösterebilmektedir. Mide balonu takılan kişilerin minimum 10 maksimum 25 kg arasında zayıfladıklarını söylemek mümkündür. Vücut ağırlığı ile oranlayacak olursak mide balonu taktıran kişilerin yaklaşık 6 – 7 ay içinde vücut ağırlıklarının % 15 – % 20 lik bir kısmını kaybetmeleri hedeflenmektedir.

En sık sorulan sorular ?

Mide balonu fiyatları nedir ?

Mide balonun fiyatı yapılacak olan işleme ve kullanılacak olan balon türüne göre değişiklik göstermektedir. Bir diğer önemli kriter ise vücutta ne kadar kalacağıdır. Sizler Ankara Özel Magnet Hastanemize gelerek doktorumuzla ön görüşme yapıp fiyat bilgilendirilmesi alabiliriniz. Kolayca ulaşmak ve randevu almak için;  0312 212 80 80

Mide balonu ameliyatla mı takılır ?

Mide balonu ameliyat ile yerleştirilmemektedir. Cerrahi bir operasyon değildir. Hasta kişi sedasyon ile 20 – 30 dakika uyutularak işlem gerçekleştirilir.

Mide balonu güvenilir bir yöntem midir ?

Kişi mide balonu işleminden sonra egzersiz ve beslenme şekli değişikliği ile desteklendiği zaman hasta kişi kısa sürede olumlu sonuçlar alabilecek güvenilir yöntemdir.  Kolay bir yöntemdir fakat kişi işlem sonrasında düzenli olarak kontrollerini yaptırmalıdır.

Mide balonun yan etkileri var mıdır ?

Mide balonu işlemi cerrahi bir işlem olmadığından dolayı ciddi bir komplikasyonların görülmesi mümkün değildir. Ancak işlem sonrasında kısa süre sonra mide krampları, mide bulantısı veya kusma gibi semptomlar karşınıza çıkabilir. Bu oluşan semptomları hafifletmek için doktorunuzun önerdiği mide koruyucu veya ağrı kesici ilaçları kısa süreli olarak kullanabilirsiniz. Genellikle hasta kişide görülen bu semptomlar mide balonunun takılmasından  4 – 5 gün sonra ortaya çıkan yan etkiler kaybolmaktadır.

Mide balonu nasıl çıkartılır ?

Mide balonun çıkarılması durumu hastanın gidişatına bağlı olarak, mide balonun türüne göre hastanın vücudundan çıkarılmaktadır. Öncelikle işlem sırasında şişirilen balon içindeki havayı veya sıvıyı çeşitli tıbbı aletler kullanılarak boşaltılır. İçi boşaltılan balon söner ve yemek borusundan mideye indirilen endoskopik yollarla alınarak hastanın ağzından çıkarılır. Mide balonunun çıkarılması işlemi de ağrısız ve sızısız bir işlemdir. İşlemden sonra kişi normal günlük hayatına dönebilmektedir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?