meme kucultme

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs estetiği olarak adlandırılan meme küçültme ameliyatı, memedeki fazla yağ dokusunu, salgı bezi dokusunu ve cilt dokusunun vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Yani amaç kadınlardaki büyük boyuttaki göğüslerin ameliyatla küçültülerek memedeki fazla yağ dokusu çıkartılır.

Cerrahi bir operasyon yöntemi olan meme küçültme ameliyatı büyük meme dokusuna sahip kişilerde estetik ve kozmetik amaçlı, ikinci olarak ise kişide ortaya çıkan sağlık sorunlarının giderilmesi için tercih edilmektedir. İşlemden sonra kadınlarda vücutlarına yönelik görünüm açısından daha güzel izlenimler elde edilirken, kişide pskilojik rahatlama sağlanmaktadır.

Günümüzde en çok yapılan cerrahi operasyonlar biri olmakla beraber, şekli düzgün olmayan gögüslere  şekil kazandırmak için yapılır. Göğüs şekillenmesi tamamlamış olan kişiler için tercih edilmektedir. Küçük yaştaki kişiler üzerinde meme küçültme ameliyatı uygulanmamaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır ?

Meme küçültme ameliyatı özellikle, doğum yapmış kadınlar ve doğum yapacak olan kişiler için daha çok tercih edilmektedir. Kadınlarda meme dokusunun normal sınırlardan fazla bir büyüklüğe sahip olması çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Kişilerde büyük boyuttaki göğüsler için kötü görünümün yanı sıra, başta kas – iskelet sistemi problemleri gibi sorunlara yol açabilmektedir. Meme küçültme operasyonu bireylerde zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden bütüncül sağlığın sağlanması adına meme dokusu kişinin ihtiyacına uygun bir şekilde yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Büyük meme dokusuna sahip kişiler aşağıdaki durumlarda meme küçültme ameliyatı yaptırabilmektedirler.;

 • Kronik karakterde bel, sırt, omuz veya boyun ağrısı varlığı
 • Büyük gögüslü kadınlarda terlemeye bağlı olarak meme dokusunun altında kalan ciltte tahriş, kızarıklık ve hassasiyet oluşumu
 • Kişinin rahatsız edici görüntüye bağlı olarak hayat kalitesini olumsuz etkilemesi
 • Kişinin sosyal aktivitelerinde ve psikolojik etken olarak rahatsız hissetme
 • Omurganın eğik olması ile beraber kişide nefes darlığı oluşumu ve akciğer sorunları
 • Büyük gögüs boyutuna bağlı olarak gögüs bölgesindeki sinirde hasar ve fonksiyon kaybı oluşumu
 • Kişinin üst giyiminde veya südyen giyiminde zorluk çekmesi

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Ameliyat öncesi kişiden ilk olarak, kan ve akciğer filmi istenmektedir. İlave olarak doktorunuz gerekli görürse kişinin ultrason mamografisi yapılmaktadır. Doktorunuza yüksek tansiyon, sigara, ilaç kullanımı, şeker hastalığı gibi durumlarınızı belirterek ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyon riskini düşürebilirsiniz. Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı için çeşitli risklere sahiptir ve bu yüzden ameliyat öncesi bazı hususlara dikkat edilmesi sağlık açısından önem taşımaktadır. Doktorunuz hastanın genel durumu hakkında ayrıntılı bilgi toplamaya başlar. Kişinin vermiş olduğu bilgilerin doğru olması ameliyat sürecini etkilemektedir.

Eğer sigara kullanıyorsanız sigara bırakıldıktan 1 ay sonra ameliyat tarihi kesinleştirilir. Kişide meme küçültme ameliyatı öncesi, aşağıdaki girişimler riskli olacağından dolayı doktorunuz ile fikir alışverişi yaparak ameliyat kararı verilmelidir.

Gebelik : Hamile olan kişiler, hamilelik şüphesi veya hamile olmayı düşünen kişiler de doğum sonrasında emzirmede problem oluşumu olmasından dolayı ameliyat fikri olumlu karşılanmamaktadır. Ameliyat sırasında memedeki yağ ve deri dokusunun alınması kişide gebelik ve emzirme konusunda herhangi bir sorun çıkarmamaktadırlar.

Obezite : Obez kişilerde çok yüksek oranda vücut ağırlıkları bulunuyor iseve bu kişiler kilo vermeyi planlıyor ise ameliyat kararı doğru bulunmamaktadır. Çünkü ameliyat sonrası kişi büyük derecede kilo kaybı yaşarsa meme küçültme ameliyatı başarılı sonuçlar çıkaramaz. Kişi istediği kiloya ulaştıktan sonra meme küçültme ameliyatı kararı doktorunuz i.in tekrar değerlendirmeye alınır.

Kronik rahatsızlıklar : Diyabet, kalp – damar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları  olan hasta kişilerin ilk olarak elektif cerrahiler tarafından onay alması gereklidir.

 Sigara ve alkol kullanımı : Sigara ve alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıklar ameliyat sonrası yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceğinden dolayı risk oranını arttırmaktadır.

memekucultme
Meme Küçültme Ameliyatı 4

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Ameliyat genel veya lokal anestezi altında yapılan, yaklaşık olarak 2,5 – 4 saat arasında süren cerrahi bir işlemdir. Ameliyat sırasında büyük olan meme dokusu kişinin isteğine göre veya kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilmektedir. Genellikle meme ucu çevresine ve meme ucundan meme dokusu altına doğru açılan dik kesiler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Açılan kesi bölgesi üzerinden çeşitli cihazlar yardımıyla fazla görülen meme yağ ve deri dokuları vücuttan çıkartılır. Bunlar dışında meme dokusuna uygun şekil ve boyutun verilmesi sağlanmaktadır. İşlem tamamlandıktan sonra açılan kesiler uygun şekilde kapatılarak gögüslere uygun şekil verilir.

Meme bölgesi sütyen şeklinde sıkı bandajlar ile sarılarak ameliyat sonrası süreçte takibe alınır. Ameliyat sonrasında oluşan izler başlangıçta oldukça belirgindir fakat iyileşme döneminden sonra bu sorun ortadan kalkacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası sürecinde meme bölgesinden hassasiyet ve ağrı oluşumu minimaldir. Kişi genellikle rahat geçirir. Ameliyat yapılan kısımda morarma, kızarıklık veya şişlik otaya çıkabilmektedir. Genellikle her iki memeye de kısa süreli dren takılmaktadır. Takılan drenler 2 – 3 gün sonra tekrar çıkarılır. Her iki meme başına da ayrı pansumanlar konulur. Bir hafta sonra kişinin sargıları açılır.

Ameliyat sonrası kişi 1 hafta sonra normal yaşantısına dönüş yapabilir. 3 ay boyunca ağır sporlardan, yoğun fiziksel aktivitelerden uzak durması sağlık açısından önemlidir. Genel olarak meme küçültme ameliyatı iyi ve kalıcı sonuçlar veren, kişinin sağlığını ve yaşama kalitesini düzelten ameliyatlardan biridir.

Meme Küçültme Ameliyatının Avantajları Nelerdir ?

Büyük boyutlu meme dokusunun meme küçültme cerrahisi ile göğüslerde oluşan kötü görüntünün ortadan kaldırılması ve estetik açıdan kişiyi iyi bir görüntüye sokarak değişiklik yaratmaktadır. Hastalarda meydana gelen olumsuz sonuçlar, meme küçültme ameliyatı ile kişiye sağladığı pek çok avantajları bulunmaktadır. Bir diğer avantajlarını sıralayacak olursak ;

 • Hasta kişi için estetik olarak yüz güldürücü bir görünüm sağlamaktadır.
 • Ameliyat sonrası kişiler iyi ve olumsuz sonuçlar ile karşılaşmaktadırlar.
 • Büyük boyutta olan göğüsler ameliyat sonrası sırt ve bel ağrıları gibi kronik ağrı problemleri operasyon sonrası giderilmektedir.
 • Kişi için günlük yaşantıda yapılan fiziksel aktivitelerin yapılması kolaylaşmaktadır.
 • Ameliyat sonrası kişilerin vücut algısı değişerek hem fiziksel hemde psikolojik yönden rahatlamaktadırlar.

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili sıkça sorulan sorular

Meme küçültme ameliyatı fiyatları nedir ?

Ameliyat için memenin boyutu ve küçültme işleminin zamanı fiyatı etkileyen durumlardan biridir. İşlem sırasında kullanılacak olan malzemeye ve yönteme göre değişiklik gösteren bu durum, kişinin muayene sonrasında ve hastanın küçültme oranıyla tam olarak netleştirilebilir. Ankara Özel Magnet Hastanemize gelerek Estetik ve Plastik Cerrahı doktorumuz ile görüşme sağlayıp konforlu ve güvenli bir şekilde tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Hastanemizi arayarak kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatının riskleri var mıdır ?

Ameliyat cerrahi bir işlem olduğu için, ameliyat sonrasında gelişebilecek bazı komplikasyonlar bulunmaktadır.

 • Ameliyat bölgesinde kanama ve morarma meydana gelmesi.
 • Ameliyat sonrasında emzirmenin zorlaşması veya kinin emzirme fonksiyonunu kaybetmesi.
 • Ameliyat yapılan bölgede enfeksiyon riskinin oluşması.
 • Ameliyat sırasında kişinin sinir dokularının zarar görmesine bağlı olarak hem cildinde, hem de meme ucunda his kaybı oluşması, karıncalanma ve uyuşma meydana gelmesi.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Ameliyat sonrasında doktorumuz çok belirgin iz bırakmaması durumu için meme dokusunun hemen altından, kolayca görülemeyecek ve estetik yönden iyileşmesine imkan verilecek şekilde operasyon gerçekleştirilmektedir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?