meme buyutme

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı günümüzde en çok yapılan operasyonlardan biridir. Göğüsleri istenilen ölçülerden veya küçük memelere, şekli düzgün olmayan memelere şekil kazandırmak amacıyla yapılan bir operasyondur.

Estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak kadınlığı simgeleyen en önemli organlardan birisidir. Göğüslerde tek taraflı ya da çift taraflı gelişme geriliği var ise göğüsler küçülebilir ya da sarkma durumu meydana gelebilir.

Meme büyütme ameliyatı; memeyi büyütmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan operasyon ile daha dolgun, daha iri ve estetik olarak güzel görünüm oluşturmak amacıyla yapılan bu operasyon ile bu mümkündür.

Özetleyecek olursak meme formunu, göründüğü halden başka bir noktaya taşımak olarak açıklayabiliriz. Buradaki amaç gelişimsel şekil bozuklukları, memenin küçüklüğü, büyüklüğü ve hatta gömülmüş bir meme başı gibi oldukça geniş bir konuda ortaya çıkabilmektedirler.

Günümüzde meme büyütme ameliyatları sıradanlaşmış ve çok kolay bir şekilde uygulanabilen operasyonlardan birisi olmaktadır. Ankara Özel Magnet Hastanemizde meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Sizlerde hastanemize gelerek uygun hijyen şartları altında, son derece konforlu ve güvenli bir şekilde Estetik ve Plastik Cerrahi doktorumuz ile ön görüşme yaparak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Meme büyültme ameliyatı kişilerin vücuduna oranla göğüs ölçüleri küçük olan, doğuştan yada hamilelik sonrası hacim kaybı meydana gelmiş durumlarda tercih edilmektedir. Bu operasyon sayesinde iki meme dokusu birbirine benzer hale getirilmektedir. 18 yaşından büyüklere uygulanabilen bir ameliyattır. Bunun nedeni ise 18 yaş altı kişilerin gelişme çağının devam etmesi durumu ile meme büyütme ameliyatı uygun görülmemektedir. Meme büyütme ameliyatı birçok sebeplerden dolayı tercih edilebilmektedir. Ameliyat kişin tek başına karar verebileceği bir işlem değildir. Genel olarak bu ameliyatın tercih edilme sebebini sıralayacak olursak;

  • Hasta kişinin kaza veya benzeri bir durum sebebiyle göğüsün yapısının bozulması veya göğüsün alınmak durumunda olması.
  • Bir zaman sonra göğüste meydana gelen sarkmalar.
  • Kişinin göğüs yapısının ve büyüklüğünün beğenilmemesi.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Hasta kişi doktoru ile ameliyata karar verdikten sonra ayrıntılı görüşme sağlanarak hastanın beklentileri göz önünde bulundurulur. Kişi tüm kaygılarını ve sorunlarını doktoru ile paylaşarak oluşabilecek komplikasyonları göz önünde bulundurmalıdır. Doktor, hasta kişiye ameliyatın oluşturabileceği riskleri anlatmalıdır. Ameliyat öncesinde Plastik Cerrahlar hasta kişiyi ayrıntılı bir muayeneden geçirdikten sonra bazı tetkikler uygulayarak ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken hususları hasta kişiye aktarır. Cerrahınız için verilecek olan tüm bilgiler ameliyat açısından oldukça önemlidir.

İlk olarak hasta kişi tıbbi bir muayeneden geçerek değerlendirmeler yapılır. Hasta kişinin ailesinde meme veya yumurtalık kanseri olup olmadığı öğrenilmektedir. Gögüs ve gövdenin uzunluğuna bakılarak, aynı doğrultuda ve genişlikte olması için fiziksel muayene ayrıntılı olarak yapılarak sonuçlandırılmalıdır. Meme simetrisi dikkatlice ölçülerek uygulanacak lokasyon seçilir.

Sonrasında ise kişi ameliyat öncesi için bilgilendirilmelidir. Kişi aspirin kullanmamalı, kullanmış ise bir hafta önceden içmeyi kesmelidir. Mevcut kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza söyledikten sonra sonra kullanıp kullanmamanız konusunda net bir bilgi almanız sağlık açısından önem taşımaktadır. Yeni doğum yapmış bir kişi için meme büyütme ameliyatı 9 ay tamamlandıktan sonra uygun görülmektedir. Kişi daha önce lokal anestezi altında bir ameliyat geçirdiyse doktoruna bildirmelidir. Sigara içmek kandaki oksijen miktarını azalttığından dolayı yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu yüzden kişi sigara ve alkol alımını bırakmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Büyütmenin oranı kişinin kendi isteği ve arzusuna göre doktor onayı alındıktan sonra süreç başlatılır. Tam ölçü kararı ve boyutu ameliyat sırasında tamamlanır. Ameliyat yaklaşık olarak 1.5 – 2 saat sürmektedir. Göğüsler, meme dokusunun arkasına yerleştirilen silikon jel yapısında olan meme protezi ile büyütülerek yapılmaktadır. Doktorunuz meme implantını yerleştirmek için olası bir yerden bir kesi açar. Açılan kesi sonrasında doktorunuz, gögüslerinizi kaslarından ve bağ dokusundan ayıracaktır. Kesi açılırken süt kanallarına zarar gelmemesine çok dikkat edilmelidir. Göğüs kaslarına yerleştirilen implantlar ve meme dokuları ile göğüs daha dolgun ve kalkık bir görüntü oluşturur. Hasta kişinin istediği görüntüye uygun implantlar yerleştirildikten sonra (damla veya yuvarlak implantlar) göğüs ucunun arkasından ortalanması sağlanır. İmplant boş olarak uygun yere yerleştirildikten sonra steril tuzlu su ile bölge doldurulur. İşlem tamamlandıktan sonra açılan kesi dikiş yardımı ile kapatılmaktadır. Ameliyat sonrasında cerrahi bantlar ve cilt yapıştırıcılarıyla kapatılarak bandajlanır.

Ameliyat sırasında en önemli konu; hasta kişide daha az iz kalması için doğru yerden kesi açılması ve işlemin cerrahi uzmanlı oldukça önem taşımaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında anesteziye bağlı olarak oluşacak komplikasyonlar oldukça azdır. Genellikle ameliyat olan hastalarımız aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı ve şişlik oluşumu kendisini bir hafta sonrasında göstermektedir. Oluşan ağrı sırasında doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmanız durumunda iyileşme süreciniz hızlanacaktır. Morarma oluşumu oldukça normaldir, zamanla yok olacaktır. İyileşme sonrasında göğüslerinizi desteklemek amacıyla kullanılacak olan sütyeni doktorunuzun tavsiyesi üzerine tercih etmelisiniz. Fiziksel olarak sizi zorlayacak yorucu aktivitelerden 2 hafta boyunca uzak durmanız önerilmektedir. Meme etrafında yanma hissi oluşumu oldukça normal bir durumdur. Ameliyat sonrasında atılan dikişler 2 hafta sonrasında doktorunuzun onayı ile alınır. Hasta kişi yaklaşık olarak bir hafta içerisinde normal günlük hayatında dönebilir. Kişi darbelere karşı kendini korumalı ve bir hafta boyunca ameliyat hassasiyetine özen göstermelidir. Taburcu edildikten 3 gün sonra duş almanızda herhangi bir sorun görülmemektedir. Hareket sırasında kişi kollarını çok kaldırmamaya dikkat etmelidir ancak hareketsiz bırakmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili en sık sorulan sorular

Meme büyütme ameliyatı fiyatları nedir ?

Meme büyütme işlemi sırasında kullanılacak olan malzemeye ve yönteme göre değişiklik gösteren bu durum, kişinin muayene sonrasında ve hastanın büyütme oranıyla tam olarak netleştirilebilir. Ankara Özel Magnet Hastanemize gelerek Estetik ve Plastik Cerrahı doktorumuz ile görüşme sağlayıp konforlu ve güvenli bir şekilde tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Hastanemizi arayarak kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatından sonra, tekrar küçülme meydana gelebilir mi ?

Yapılan operasyon sonrası meme de küçülme görülmez. Fakat ameliyat sonrası hasta kişide oluşan ödemler göğüsleri daha büyük gösterir ve bir süre sonra kişinin istediği boyuta dönüşebilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında his kaybı oluşur mu ?

Ameliyat sonrasında his kaybı oluşumu normaldir ancak bu geçici bir durumdur. İyileşme sürecinde kendiliğinden geçecektir.

Kalıcı his kaybı nadir olarak görülse de bunun sebebi hasta kişinin çok büyük göğüs tercih etmesi nedeniyle büyük implantların kullanılmasıdır.

Meme büyütme sonrasında emzirme de bir sorun yaşanır mı ?

Ameliyat sonrasında emzirme durumu hiçbir şekilde zarar görmemektedir. Bunun sebebi ise ameliyat sırasında süt kanallarına ve süt bezlerine dokunulmamasıdır. Hatta yapılan işlem sayesinde kişinin meme ucu öne ittirilerek bebekler için kolay emzirme meydana getirilmektedir.

Meme büyütme ameliyatının sonuçları nelerdir ?

Ameliyat sonrasında kişide fiziksel görünüm olarak, çekicilik ve güzellik açısından katkı sağlamaktadır. İşlem sonrasında bilinmesi gereken en önemli konu kiloda yaşanan sorunlardan dolayı büyüme ve küçülme olarak değişiklik göstermektedir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?