labioplasti ameliyati nedir

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti operasyonu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde olan genital dudakların normalden büyük ve sarkık olmaları durumunda estetik cerrahi ile uygun olarak küçük bir operasyonla onarılması işlemidir. En sık rastlanılan görünüş bozukluğu sarkık ve normalden büyük olmasıdır. Vajinal da iç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermeyen, kan damarları ve sinir uçlarından zengin, sürekli nemli olarak görülen yapılardan oluşmaktadır. Labioplasti ameliyatı ülkemizde ve dünyada genital estetik ameliyatlarının başında bulunmaktadır. Labioplasti ameliyatında görünüş bozukluğu açısından yarar sağlarken kişi için işlevsel olarak da yararı görülmektedir.

Ankara Özel Magnet Hastanemizde Estetik Jinekolojiye olan istek ve talepler gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Hastanemizde sizler de  uygun hijyen açısından yararlanarak, Cerrahi operasyonla estetik kusurlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı neden yapılır ?

Her kadında estetik algısı daima farklılık göstermektedir. Bu nedenle hastalar vajinal iç dudakların aşırı büyümesi sebebiyle ya da koyu renkli görünmesi sebebiyle görünüş bozukluğundan dolayı hastanemize düzeltme operasyonu için taleplerde bulunabiliyorlar. Labioplasti ameliyatı ağrılı cinsel ilişkiye ve hareket sırasında kısıtlamaya neden olduğu durumlarda Labioplasti operasyonu tıbbi bir operasyon olarak görülür. Doğuştan iç dudakları normal olan kadınlarda yaş ilerledikçe vajinalda cilt altındaki yağ dokusu azalır ve bu sebeple sarkmalar meydana gelir. Görünüm şekli bozukluğu çoklu doğumlar sonrası, hızlı kilo alıp verme, vajinal doğum esnasında oluşan travmalar ve menopoza bağlı olarak gelişen hormonel değişimler iç dudak sarkmasına sebep olabilmektedir.

Labioplasti ameliyatı bazı açılardan tıbbi bir zorunluluk getirmese de kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilmesi mümkündür. Öncelik olarak kişi fiziksel görünüm açısından kendini kötü ve özgüvensiz hissedebilir.

Labioplasti ameliyatı kimlere uygulanabilir ?

Labioplasti operasyonu doktorun uygun gördüğü her kişiye uygulanabilmektedir. Yapılacak olan labioplasti ameliyatı genellikle iç dudaklarda sarkma ve genişleme meydana gelen tüm kadınlara uygulanabilir. Diğer bir neden ise estetik görünüm bozukluğu yaşayan için tercih edilebilir. Örnek verecek olursak görünüş bozukluğu, tayt veya sıkı pantolon giyildiğinde rahatsız olma, sık vajinal enfeksiyon yaşama ve hijyenik sorunlar yaşayan kadınlar için uygun görülebilir.  Görünüm bozukluğu dışında kişide ortaya çıkan bir diğer travmalar şunlardır ;

 • İdrar yaparken zorlanma ve idrar sırasında akış yönünü kontrol edememek.
 • Kişinin cinsel ilişki esnasında özgüven eksikliği ve partnerden çekinme.
 • Sık sık vajinal bölgede enfeksiyon sorununun çıkması. Bunun sebebi ise sürekli nemli, ıslak kalmasından kaynaklanmaktadır.
 • Cinsel ilişki sırasında kadınlarda ağrı oluşumu ve penisle birlikte vajinaya girmesi.
 • Kişi idrar yaparken zorlanır ve idrar yaparken ıkınma derecesine gelir.

Labioplasti ameliyatı öncesi

Ameliyat yapılacak olan işleme göre değişiklik gösterir. Eğer kişi lokal anestezi tercih ediyorsa tok gelmesi önerilir, eğer sedasyon ( tamamen uyuma ) tercih ediyorlarsa en az 6 saat aç kalmaları gereklidir. Doktorumuz ilk olarak hastadan detaylı muayene için anemnez alır. Kişinin herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı belirlenir. Ameliyat öncesinde doktorlarımız herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını mutlaka sormaktadırlar. Kişi, doktorlarına herhangi bir rahatsızlıkları varsa iletmeli ve bilgilendirmelidir. Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuz ile konuşup ihtiyaç durumlarına göre değişiklik gösterip gösterilmeyeceğine karar verilmelidir.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır ?

Labioplasti ameliyatı uzman hekim tarafından genel anestezi veya sedaston tipi anestezi seçilerek bölgenin uyuşturulması ile lokal anestezi altında yapılmaktadır. Öncelikle kişinin ameliyata uygun olup olmadığı doktorlarımız tarafından belirlenir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan labioplasti ameliyatı genel anestezi altında da yapılabilmektedir. Ameliyat, hastanın beklentisine göre özel cerrahi işaretleme kalemi ile çıkarılacak bölge işaretlenir.  Ameliyat yaklaşık olarak 30 – 60 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Ameliyat sırasında anestezi uygulandığı için kişi herhangi bir ağrı ve acı hissedemez. Kişinin hastanede kalması genellikle uygun görülmez, tabiki de bu durum hastanın durumuna göre değişebilir. Ameliyat sırasında atılan dikişler 1 – 2 gün sonra kendiliğinden erime gösterir. Labioplasti ameliyatı sırasında vajino daraltma ameliyatı ve kızlık zar dikimi ameliyatı da beraberinde yapılabilmektedir. Labioplasti ameliyatı sırasında genital de asimetri, kenar düzensizliği, görünümden hoşnutsuzluk ve iç dudakların sarkık, geniş olması beraberinde ameliyat gerçekleştirilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası

 • Cerrahi bir operasyon ile gerçekleştirildiği için ameliyat sonrası muhtemel komplikasyonlar görülebilir. Bunlar enfeksiyon, kanama, doku hasarı gibi belirli komplikasyonlardır.
 • Ameliyat sonrası kişide ağrı meydana gelmesi normaldir. Bunun için doktorunuzdan ağrı kesici önerisinde bulunabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra ameliyat yapılan kısma soğuk kompres uygulaması ödem oluşumunu engellemektedir.
 • Genellikle kişi birkaç gün sonra normal gündelik hayatına dönebilir.
 • Kişi pansumanlarını doktorun önerdiği sıklıkla yapmalıdır.
 • Ameliyat bölgesine baskı uygulayacak hareketlerden ve sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Kişi 4 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmalıdır.
 • Ameliyat yapılan bölgeye epilasyon, ağda gibi uygulamalar yapılmamalıdır.

Labioplasti ameliyatı avantajları nelerdir ?

 • Kişi için ameliyat sonrasında cinsel ilişki sırasında oluşan ağrılarından kurtulmaktadır.
 • Kişi özgüven kazanır,  genital bölgesinde estetik bir görünüm oluştuğundan kendini psikolojik olarak rahat hisseder.
 • Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme gibi çeşitli aktivelerde oluşan rahatsızlık hissinden kurtulma.
 • Kişi ilişki sırasında isteksizlik ve zorlanma durumundan kurtulur.

Labioplasti ameliyatı sonrası oluşan şikayetleri azaltmak için neler yapılabilir ?

Kişi ameliyattan öncesi ve sonrası için sigara içimini azaltmalı yada tamamen bırakmalıdır. Ameliyat sonrası kişi ilk günler uyumada zorluk çekebilirler. Bunun için kişi doktoru tarafından önerilen uyku ilacını birkaç gün kullanabilir. Kişi pansumanlarını aksatmadan en az 7 gün süre ile size tarif edildiği şekilde uygulayınız. Kişide aşırı kanama, genital bölgede kaşıntı, şişlik ve ağrı sırasında mutlaka doktorunuzu aramalısınız.

En sık sorulan sorular

Labioplasti ameliyatı fiyatı ?

Hastanemizde ücretlendirmeler, yapılacak olan operasyona ve uygulayacak olan cerraha göre değişiklik göstermektedir. Ankara Magnet Özel Hastanemizde Tandoğan (Anadolu Meydanı) yapılmaktadır. Hastanemizi arayarak randevu oluşturup gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı doğum yapmamış kişilere uygun mudur ?

Doğum yapmamış kişilere evet uygundur. Labioplasti ameliyatı normal doğum için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Labioplasti ameliyatı ağrılı bir işlem mi ?

Ameliyat sırasında ve sonrasında yapılan anestezi ilaçlar sayesinde kişiler herhangi bir ağrı ve sızı hissetmezler.

  Labioplasti ameliyatı bekar kişiler için uygun mudur ?

Labioplasti ameliyatı bekar kişiler içinde uygundur. Kızlık zarına herhangi bir şekilde zarar vermez.

Labioplasti sarkması ne gibi sorunlara yol açar ?

Labioplastinin normalden büyük olması kişilerde terleme ve kötü kokulara yol açmaktadır. Bu terleme ve kötü kokular bazen mantar enfeksiyonunu da beraberinde getirmektedir. Tüm bu sorunlar ancak labioplasti ameliyatı ile gerçekleşebilir.

Ameliyatsız genital estetik uygulanabilir mi ?

Ameliyatsız estetik müdahaleler yapılması mümkündür. Genital bölgenin rengini açma, sıkma, daraltma gibi buna benzer operasyonlar ameliyatsız gerçekleştirilebilir.

Vajina da iç dudak büyümesinin sebepleri nelerdir ?

İç dudak büyümesi aileden gelen genetik yapı, kolajen bağ dokusunun zayıflığı ve bazen de çevresel faktörler etki edebilmektedir. Kişi sık sık mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya geliyorsa vajinal bölgelerde akıntı oluşur ve bu durumda kişide kaşıntı hissi oluşturarak dudak kısmında büyüme meydana getirir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?