otoplasti 2

Kepçe Kulak ( Otoplasti ) Ameliyatı

Kulak, yüzün bütünlüğünü koruyan bir parçadır. Bu yüzden Kepçe Kulak yapısına sahip kişi, yüz yapısında bir rahatsızlık duymaktadır. Kulakta pek çok görünen şekilden kaynaklanan bu bozukluk ülkemizde ve tüm dünya da bilinen bir sorundur. Kulak kepçesi; kişinin kafadan dışarıya doğru olması gerekenden daha belirgin ve dik olması (uzanması) durumudur. Bu özellikle de kişiye önden veya arkadan bakıldığında daha belirgin görülmesi halidir.

Kişinin kendisini fazla rahatsız hissetmesiyle bu durum estettik cerrahilerinin sıklıkla ele aldığı bir konudur. Bu yapılan ameliyat ile kulak kepçesi yeniden şekillendirilir ve doğal bir görünüm kazanması için bozukluk giderilir.

Doğuştan gelen bu görünüm kişinin küçük yaştan itibaren, yaşıtları tarafından psikolojik bir sorun haline gelmektedir. Bu kişide daha sonra; ilerleyen yaşlarda çekinme, saklama gibi koruyucu hareketler ve davranışlar hayat ve yaşamı boyunca devam edecektir.

Bu sağlık sorunu ülkemizde ve tüm dünyada farklı derecede, farklı tiplerde % 6 lık bir oranla tek bir kulakta veya iki kulakta birden görünen psikolojik bir sorundur. Bu kulak problemi kişide öz güven eksikliğine yol açtığından tedavinin gerçekleştirilmesinde fayda vardır.

Kepçe kulak nedenleri nelerdir?

Tamamen doğuştan olan kepçe kulaklık, ailesel yani genetik olan bir hastalıktır. Ailede özellikle anne ve baba da bu problem varsa çocukta görülme  olasılığı çok yüksektir. Kepçe kulak bir hastalığın habercisi veya bir rahatsızlık problemi değildir. Genetik faktörlerden kaynaklı olarak aktarılan ve kepçe kulağa neden olan sorunları sıralayacak olursak ;

 • Kulakta bulunan kıkırdağın gevşek ve yumuşak bir yapıya sahip olması
 • Kulak arkasında bulunan kemik ile kulak kepçesi arasında ki açının oldukça fazla olması
 • Kulağın üst kısmında bulunan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin düz bir yapıya sahip olması.

Bazen yeni doğan bir kişide iki kulakta birden bu sorun görülemez. Diğer bir teoriye göre kulak kepçesi doğumdan hemen sonra kulak önünde bulunan kasların çekmesiyle kulak, kepçe görünümüne dönmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı kimlere yapılabilir?

Tam olarak kulak kepçesinin gelişimini tamamlaması 10 yaşına kadar sürmektedir. Bu kulak kepçesi sorunu bir çok kişiyi rahatsız ettiğinden dolayı kulak şeklinden memnun olmayan herkese yapılabilir. Kepçe kulak ameliyatı her hangi bir dönemde yapılabilir, bir sakınca bulunmamaktadır. Kişide ortaya çıkan bu sorun hem çocukluk döneminde hem de yetişkinlik döneminde tedavisi mümkün olan bir durumdur.

Kepçe kulak nasıl tedavi edilebilir?

Kepçe kulak kişinin hayatı boyunca rahatsızlık duyacağı bir sorundur. Bu ameliyat basit yöntemlerle kolayca çözülebilen bir hal almıştır. Kepçe Kulak Ameliyatı doğru zamanda ve doğru teknikler kullanılarak tedavi edilmelidir. Yapılacak olan tedavide kişinin yaşı göz önünde bulundurularak, doktorun önerisi doğrultusunda lokal veya anestezi uygulanarak yapılan bir ameliyattır.

Kulakta bulunan kıkırdağın açıklık, diklik seviyesine göre değişmek ile beraber 40 – 90 dakikalık bir süreçten oluşmaktadır. Tedavisi sorunun temel nedenine bağlı olarak bir estetik operasyon uygulanarak kulak kıkırdağının genel görüntüsü gibi şekil verilerek kulak yeniden konumlandırılır. Ameliyatta kişinin yaşadığı soruna göre ölçeklendirip kıkırdağı bir miktar arkadan ve önden zayıflatma işlemidir. Ameliyat çocukluk döneminden itibaren yapılabilir. Özel Ankara Magnet Hastanesinde Kulak Burun Boğaz, Plastik Cerrahi uzmanlarımız tarafından gerekilen muayene ve işlemler yapıldıktan sonra sizin için uygun bir zaman dilimi seçilir. Psikolojik rahatsızlık duyan hastalarımızın ameliyata engel sağlık sorunu bulunmadığı taktirde her birey bu ameliyatı yaptırabilir. Ameliyat sonrasında kulağa uygun bantlar takılarak 1 – 2 hafta kendine bırakılır. Hasta iyileştikten sonra kesinlikle bir duyma kaybı olmaz ve kişi normal gündelik hayatına dönebilir. 1 – 2 hafta sonunda hasta doğal görünümüne kavuşur ve kepçe kulak görünümü ortan kalkar.

Çocuklarda kepçe kulak tedavisi

Kulak şekil bozukluğu ile en büyük sıkıntıyı yaşayan grup çocuklardır. Kulaklar çocuk yaşta gelişimini tamamladığından dolayı 10 yaşından itibaren kepçe kulak estetiği her yaşta yaptırılabilir. Çocuklarda kıkırdak yapısı yetişkinlere göre daha yumuşak olduğundan şekil vermek, kıkırdak yapısını oluşturmak daha kolaydır. Kepçe kulak, okul çağındaki tüm çocukları olumsuz etkilemektedir. Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı genel anestezi alında yapılmaktadır. Çocuk hastanede 1 gece kalmalı ve doktor gözetimi altında sık pansumanlarla gözetim altında tutulmalıdır. Yapılan Kepçe Kulak Ameliyatı duymada herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır. Yapılan bir çok ameliyatta dikiş izi görülmez ve hastanın ameliyatı diğer kişiler tarafından anlaşılmaz. Hastanın, özellikle okul çağındaki çocukları psikolojik olarak etkilendiğinden dolayı “NE KADAR ERKEN O KADAR İYİ” diyebiliriz.

Yetişkinlerde ise; durum biraz daha farklıdır. Bunun sebebi ise yetişkin hastalarda kıkırdak daha sert bir yapıya sahip olduğundan, estetik ameliyatında kulağın küçük bir bölümü kesi ile açılarak kıkırdak alınır veya zayıflatılır. Daha sonra ameliyat ipliği ile kıkırdağı işleme ve kulağın yeniden şekillendirmesi gerçekleştirilir.

kepce
Kepçe Kulak ( Otoplasti ) Ameliyatı 4

Ameliyat sonrasında ki süreç nasıl olmalıdır?

Ameliyat sonrası hasta, yaşına bağlı olarak bir hafta sonrası iyileşebilir ve hastayı çok fazla zorlayan bir ağrı, sızı görülmez. Ağrı şiddeti içerisinde doktorunuz tarafından verilen ilaçlar aksatılmadan alınmalıdır. Kepçe Kulak Ameliyatı sonrası takılan bandaj 2 – 3 gün durabilir. Ameliyat sonrasında hastaya 1 – 2 gün pansuman yapılmaz. Yapılan ameliyattan sonra kulakta kızarıklık ve ödem oluşur. Bu ödem yaklaşık olarak bir hafta sonra geçmektedir. Oluşan kızarıklıktan korkmamak gerekir bu normaldir her hastada görülebilir. Hasta ameliyattan sonra kulak bölgesini geçici bir dönem olarak gelen travmalardan korumalıdır. Kulağın değişim  göstermesi süreci hastadan hastadan değişmektedir. Kulak bandını geceleri yatmadan bir süre kullanmak iyileşme ve değişim sürecini hızlandırır. Doktorunuzun söylediklerini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirirseniz büyük bir olasılıkla iyileşme süreciniz sorunsuz ve sağlı bir şekilde geçecektir.

Çocuklarda kulak bandı; çocukların kulaklarıyla oynama eğilimi olduğundan kulak bandı kullanılması önerilir. Çoğunlukla 1 hafta veya 1 ay sonra hastalar kontrole çağırılıp durumun nasıl gittiğine bakılır.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

 • Kıyafetler giyilip çıkarılırken dikkatli olunmalıdır.
 • Hastalar ameliyattan sonra en az 4 gün sonra pansumanını yaptırmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 15 gün boyunca özellikle de geceleri saç bandı kullanılması önerilmektedir.
 • İlk bir hafta sırt üstü yatılmalıdır.
 • Hasta 1 ay boyunca kulağını olası darbelere karşı korumalıdır.
 • Hasta düzenli olarak kulağın enfeksiyon kapmaması için pansumanını aksatmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği programlara uymalı ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır.
 • Bir süre saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır.
 • Ameliyattan sonra hasta ilk pansumanını yaptırdıktan sonra duş alabilir.
 • Saç ve kulak bantları bir süre değişim hızını arttırmak amacıyla kullanılmalıdır.
 • Gözlük kullanımı 1 haftadan sonra sorunsuzdur. Hasta kulağında ağrı hissetmediği sürece gözlük kullanılması mümkündür.
 • Kulak arkasına doktorunuzun verdiği krem, yaklaşık olarak 1 ay kullanılması iyi olacaktır.
 • Eğer ameliyat sonrası doktorunuzun verdiği krem iltihaplanma, kaşıntı, kızarıklık yaparsa doktorunuza danışıp verilen kremi kesip başka krem kullanabilirsiniz.
 • Kulak bölgesinin temiz tutulması hastanın sağlığı açısından çok önemlidir.
 • Kulağın nemli bırakılmaması iyi bir iyileşme sürecinin temel adımıdır.
 • Ameliyat olan kişi çok dikkatli olmalıdır. Kulağın üzerine bir süre yatmaması gerekir. Başını sağa sola çevirirken ani hareketler yapmamalıdır.
 • Kulağa temas etme ihtimali olan dar giysiler giyilmemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

En sık sorulan sorular

Ameliyat sonrası kulak ne zaman eski haline döner ?

Kulağın eski haline dönme süreci tamamen kişiden kişiye değişmektedir. Kulağın doğal görünümünü alması ve iyileşme süreci hastaya bağlı olarak, bakımları eksiksiz yapıldığı sürece eski haline dönmesi iyileşme süreyle beraber hızlanır. En çok merak edilen konu iz kalıp kalmamasıdır. Kişi rahatlıkla kulakta psikolojik sorun yaşıyorsa ameliyat yaptırmalıdır. Çünkü ameliyat sonrası işlem yerinde herhangi bir iz kalmamaktadır. Kepçe kulak ameliyatının faydası kişinin kendine güvenini arttırır ve sosyal ilişkilerini olumlu yönde etkiler.

Ameliyat sonrası kulak ilk haline döner mi ?

Cerrahi bir girişimle yapıldığı zaman kepçe kulak ameliyatının eski haline dönmesi mümkün değildir. Yapılan bu ameliyat kalıcıdır. Kulaklarda bir büyüme veya asimetrik bir bir bozulma meydana gelmemektedir. Cerrahi bir işlemle yapılması daha uzun süreli kalmasını arttıracaktır. Çok çok nadir olmakla birlikte geri açılma gerekebilir ama buna  % 3 oranla diyebiliriz.

Kepçe kulak ameliyatının riski var mıdır ?

Kepçe Kulak Ameliyatı genel olarak riski az olan otoplasti bir ameliyattır. Görülebilecek risklerden biri duyu kaybında azalma oluşmasıdır. Fakat bu duyma kaybı ameliyat sonrasında % 1 oranla görülebilmektedir. Diğer görülebilecek olan komplikasyon ise yüz felcidir. Bunun oranı ise yok kadar azdır. ( % 0.5 )

Kepçe kulak ameliyatının iyileşme süreci kaç gündür ?

Ameliyat sonrası hastanın iyileşme süreci kişiye bağlı olmakla beraber, genellikle yapılan operasyon sonrası 1 – 2 hafta sürmektedir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra dikişler ne zaman sonra alınır ?

Otoplasti sonrası dikişlerin alınması yapılan ameliyat sonrası atılan dikişlerle alakalıdır. Genelde normal bir dikiş atıldığı zaman dikişlerin alınma süresi 7 – 10 gün arasında değişmektedir. Bazen ameliyat sırasında duruma göre kendiliğinden eriyen dikiş kullanılır ve dikişlerinizi aldırmaya gerek kalmaz.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?