karin germe 1

Karın Germe Ameliyatı ( Abdominoplasti )

Abdominoplasti olarak da bilinen Karın Germe Ameliyatı daha çok kadınların hamilelik sonrası tercih ettiği bir durumdur. Genel olarak vücut şekillendirme ameliyatı olarak bilinir. Vücudu deformasyona uğramış kişiler tercih etmektedir.

Çeşitli nedenlerle diyet ve egzersize cevap vermeyen yağ fazlalığı, deri fazlalığı, sarkıklık ve benzeri sorunları olan karnın kesilerek şekillendirilmesi ameliyatıdır. Kilo vermeyi amaç edinen kişilerin ertelemesi gereken bir ameliyattır.

Tüm bu sebepleri kapsayan bu ameliyat sıklıkla tercih edilen bir ameliyattır. Kendiliğinden normal ve gergin durumuna dönmeye, karın cilt ve kas yapısına sahip kişiler kolaylıkla eski formuna dönebilirler. Basit bir operasyon ile istenilen sonuca ulaşmak mümkündür.

Hamilelik sonrası kadınların eski haline dönebilmesi oldukça zordur. Bu operasyon ile bölgede oluşan fazla yağlar alınarak, hastanın kısa yoldan düz bir karına ulaşması sağlanır. Karın Germe Ameliyatı; kronik rahatsızlığı bulunmayan, anestezi uygulamaya uygun kişilere ameliyat yapılması önerilmektedir.

Özel Ankara Magnet Hastanesinde, Karın Germe Ameliyatı Plastik Cerrahi birimimizde yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir ?

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti); karın derisinde gevşeme, sarkma, diyet ve egzersize dirençli yağ birikimi bulunan, deri fazlalığı olan, karın kasları zayıflamış, karnında büyük ölçüde çatlakları olan hastalara uygun bir ameliyattır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk muayenenizde Cerrahınız genel sağlık durumunuz, derinin alınacağı bölge ve diğer muayene bulgularınıza göre size bilgi verilecektir. Hekim tarafından yapılacak olan detaylı inceleme ve deformitenin büyüklüğüne göre yani karında sarkma, karında çatlak tedavisinin yaygın olup olmadığına göre yapılacak olan bir işlemdir.

Bu muayene sonucunda geçirdiğiniz hastalıklar ve halen bu hastalıklar bulunuyorsa doktorunuza bilgi vermeniz önem taşımaktadır (şeker hastalığı vb.).  Ameliyat başlangıcında lokal anestezi ile beraber ameliyat sırasında olan kanamayı engelleyen bir sıvı kullanılır. Karnın en alt kısmında enine uzanan bir kesi ve göbek deliği çevresine bir kesi yapılır. Bazen göbek deliğine yapılacak olan kesi hastanın durumuna göre açılmayabilmektedir.  Göbek deliği ameliyatı ile uygun pozisyonda yeniden oluşturulur. Ameliyatta hastanın karın kasları sıkıştırılır ve eski sertliğine kavuşturulur.

Tüm işlemler bittikten sonra hastaya pansuman yapılarak ameliyat tamamlanmış olmaktadır. Fakat önemli bir konu olarak ameliyattan sonra tekrar hamilelik söz konusu olacaksa, doğum yapılması sırasında bu sağlık problemi ile tekrar karşılaşmanız söz konusu olacaktır.

karingerme
Karın Germe Ameliyatı ( Abdominoplasti ) 4

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Karın Germe Ameliyatı; kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir ameliyattır. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak 3 – 3.5 saat, kısmi olarak da abdominoplasti 1 – 2  saat sürebilmektedir. Karın bölgesinin geniş olduğu bir kişide 4 saat’e kadar da çıkabilmektedir. Karın sarkma ve gevşeklik gibi problemlerin az olduğu bir hasta için uygulanan kısa karın germe ameliyatı uygulanmaktadır. Karın bölgesindeki deride bulunan fazlalığın miktarı, karın bölgesinin alanı, ameliyat sırasında yağ alımı yapılıp yapılmayacağı, uygulanacak dikiş tekniği ameliyat süresine etki eden faktörlerdir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Karın Germe Ameliyatı iyileşme süreci kişilerin bünyesine göre farklılık gösteren, kişinin metabolizma yapısına ve yaşam kalitesine göre farklılık gösteren bir durumdur. Bu süreçte hastalar genellikle 1 – 3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir. Ayrıca Karın Germe Ameliyatından sonra hastalara özel bir korse giymeleri tavsiye edilmektedir. Ameliyat sürecinden sonra hastanın 3 – 4  gün sonra  drenler çıkarılır. 1 hafta sonrası ise dikişler alınmak üzere hastaneye gidilir. Atılan dikişler ortalama olarak 10 – 12 günden sonra kendiliğinden iyileşmeye bırakır. Ameliyattan sonra vücut üzerinde ki kesin sonucu görebilmek için, ameliyattan sonra 1 – 1,5 aylık bir zaman diliminin geçmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası kalan şişlikler zaman içerisinde geçmeye başlar ve 5 – 6 ay sonrası vücudunuz son halini almış olacaktır. Belirginleşen yara izinin geçme süresi  8 – 10 ay kadar sürebilmektedir. Ameliyattan 3 – 4 gün sonra  duş alabilir ve genel işlerinizi yapabilecek bir duruma gelebilirsiniz. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, ağır bir gündelik yaşam ve çalışma hayatınız bulunmuyor ise yaklaşık 6 – 9 haftalık bir süre içerisinde iyileşebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Yapılan Karın Germe Ameliyatı sonrası gerekli olan kesi, karnınızın alt kısmında oluşur ve verilen kremler doğrultusunda kullanılırsa oluşan izin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Bu izin iyileşim süreci genetik faktörlere bağlı değişmektedir. Karın Germe Ameliyatı dikiş izi, ameliyattan sonra ilk bir yılda solar ama asla tamamen kaybolmaz. Ameliyat sonrası Cerrahınızın size verdiği talimatlara uymanız çok önemlidir. Her ne kadar müdahele edilse de göbeğin kenarında bir iz olabilir ama göbek çukurunda kalan iz pek fark edilmez.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Doktorunuzun verdiği iz kremlerinin düzenli olarak kullanılması.
 • Ameliyat sürecinden sonra vücut hassas olacağından dolayı yapılan hareket girişimlerine dikkat edilmelidir.
 • Hastalar ilk bir hafta operasyon sonrasında sırt üstü yatmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra şişkinliğe yol açmayacak meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
 • Karın içi basıncı arttırmamak amacıyla gaz yapmayan besinler, bir diyet formunda beslenilmelidir.
 • Bol bol su içilmeli ve sıvı alınmalıdır.
 • Kişi ameliyattan 3 – 4 saat sonra yemek yiyebilir ve yürüyebilir.
 • Ağrı kesicileri gerektiğinden fazla kullanmamalısınız.
 • Sigara ve Alkol kullanımını bırakmalısınız.
 • Fiziksel hareketlerde bulunurken dikkatlice davranmalısınız.
 • Ameliyat sonrası sert su darbelerinden korunarak banyo yapmalısınız.
 • Ağır kaldırmak ve ani refleksli hareketlerden uzak durulmalısınız.

Ameliyat Sonrası Deride Sarkma Veya Dalgalanma Olur Mu?

Ameliyat sonrasında vücuttaki yağ hücreleri parçalanıp çoğalmadıkları için bir sarkma veya yağlanma görülmesi mümkün değildir. Ama vücuttaki deri yani cilt kalitesi yumuşak ve zayıf ise sarkma görülme olasılığı vardır. Yapılan bu ameliyatta sıkı ciltte ve özellikle erkeklerde her zaman daha iyi sonuç almamızı sağlar.

Çatlakların olduğu bölgelerde cildin kalitesi zayıf ve kötü olduğundan dolayı kötü sonuçlar elde edebiliyoruz. Dolayısı ile ameliyat öncesi böyle bir sorun ile karşılaşmak istemiyosanız mutlaka cildin kalitesine baktırmanız sizin için daha iyi olacaktır. Karın Germe Ameliyatında herkesin yağ oranı birbirinden farklı olduğu için bu konu hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Bu tip ameliyatlarda önceden yapılan muayene oldukça önemlidir.

Genellikle yaşı ilerlemiş olan hastalar ve cilt kalitesi düşük olan hastalarda sarkma sorunu yaşanabilmektedir. Ancak hastalarımızın Karın Germe Ameliyatını yaptırmadan önce detaylı bir muayeneden geçmesini önermekteyiz.

Karın Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu işlemde öncelikle bir uzman doktor görünüşü gerekmektedir. Bir zayıflama yöntemi olmadığından, yalnızca bölgesel incelmeyi ve vücut hatlarının düzgün bir hal alması için yapılan bir ameliyattır. Karın Germe Ameliyatı için uygun olan hastalar cilt ve deri elastikiyeti (esneme yeteneği ) iyi olan adaylardır. Sürekli olarak bir kilo alıp vermeden kaynaklı çatlamış olan deriler operasyona uygun değildir. Spor yapıyor olmanıza rağmen yine de gitmeyen yağlarınız var ise bu ameliyat oldukça ideal bir çözümdür. Herhangi bir yaş grubu teşkil etmese de deri zayıflığından dolayı yaşa bağlı olarak bazı ileri yaşlardaki hastalara uygulanmamaktadır.

En Sık Sorulan Sorular ?

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir ?

Hastanın kendisine bağlı olarak ve ameliyat koşullarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Genellikle 1 – 2 hastanede bakımları tamamlandıktan sonra hasta taburcu edilir.

Karın Germe Ameliyatı Riskli Midir ?

Ameliyat sırasında yaşanacak herhangi bir risk söz konusu değildir. Fakat ameliyat sonrasındaki süreç; yara yeri enfeksiyonu riski, ameliyat sırasında oluşan sıvı ve kan birikimi riski gibi benzer konular söz konusudur.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Kez Yapılır ?

Hasta Karın Germe Ameliyatını ilk kez oluyorsa bu ameliyatın üzerinden 1 yıl kadar bir süre geçmesi gerekmektedir. Karın Germe Ameliyatını ikinci kez olmayı planlıyorsanız daha önceki yapılan ameliyattaki klasik teknik ile istenen bölge zeminden kaldırıldığı için kan dolaşımı normalin altına düşer ve yağ alma gibi zorlu, yıprtaıcı işlemler söz konusu ise yapılamaz.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Kaç Kilo Verebilirim ?

Ameliyat sonrası hastanın iyileşme sürecini göz önünde bulundurarak hiçbir risk almadan, bel kısmı çevresinde 5 – 6 beden incelme görebilirsiniz. Hastanın direkt olarak sonuç alması söz konusu değildir. İyileşim sürecine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Karın Germe Ameliyatı İz Bırakır Mı ?

Yapılan Cerrahi işlem sonucu karnın alt kısmına doğru uzanan yatay bir kesik ( çizgi ) olacaktır. Ameliyattan sonra hastada oluşan çizgi bir yıl kadar bir süre içerisinde görünümü azalır ama uzanan çizgi asla kaybolmaz.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?