kalp krizi

Kalp krizi

Kalp krizi göğüste şiddetli bir ağrının hissedilmesine yol açan ve bir anda ortaya çıkan tehlikeli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu olumsuz durum kimi zaman ciddi sonuçlar meydana getirmektedir. Kalp krizi; Türkiye her yıl 200 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Kalp krizi, temel olarak “miyokardiyal infarkt” olarak adlandırılmaktadır. Kalp dokusunun yeterince kanlanamadığı her saniye kalıcı hasar gelişme riskinde bir artış söz konusudur. Göğüs ağrısı ve göğüste rahatsızlık hissi kalp krizinin en sık karşılaşılan belirtisi arasında yer almaktadır. Kalp krizi geçiren kişi, göğsün ortasında ya da sol tarafında birkaç dakikadan uzun süren veya aralıklı tekrarlayan ağrıyı; rahatsız edici baskı, sıkışma ve dolgunluk gibi hissedebilmektedir. Kalp krizi her yaşta ortaya çıksa da yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. 45 yaşının üzerinde erkekler, 55 yaşının üzerindeki kadınlar daha genç bireylere göre kalp krizi açısından daha fazla risk altındadır.

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi rahatsızlığından dolayı hayatını kaybedenlerin oranı, rafik kazası nedeniyle hayatını kaybedenlere kıyasla 30 kat daha fazladır. Sağlık söz konusu olduğu zaman erken tanı hayat kurtardığı için,  kalp krizi şüphesi içerisinde olduğunuz an, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız hayati önem taşımaktadır. Kalp krizi belirtisinde en temel belirti kalp ağrısı olarak tabir edilen göğüs ağrısıdır. Genel olarak oluşan bu ağrı 10-15 dakika kadar sürer. Dinlenmek ya da koroner damarları genişleten nitrat içerikli ilaçları kullanmak ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Kalp krizinin diğer belirtileri şu şekilde özetlenebilir;

 • Göğüs kafesi ağrısı, baskı veya rahatsızlık hissi
 • Nefes darlığı oluşumu
 • Gövdenin üst kısmında meydana gelen ağrı, yansıyan ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Halsizlik ve sersemlik
 • Sindirim problemleri
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışları
 • Aniden soğuk ter basması
 • Ani baş dönmeleri
 • Vücut ağırlığında ani değişim – kilo alma veya verme

Kalp krizi neden olur?

Vücudumuzun kan ihtiyacını sağlayan kalbin düzgün çalışması için iyi bir kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Kalbe kan sağlayan damarlar koroner arterlerdir ve bunlar tıkandığında kalp krizi gerçekleşir. Damarlarda meydana gelen tıkanma  çoğunlukla kalbi besleyen atardamarlarda bir plak oluşturan yağ, kolesterol ve diğer maddelerin birikmesiyle başlar. Bazı durumlarda bu plaklar yırtılabilir ve yırtılma sonucunda plağın üzerine kan akışını tamamen engelleyen bir pıhtı eklenebilir. Böylelikle tıkanan koroner arterin beslediği kalp kası bölgesinin beslenmesi bozulur ve tıkanma süresine bağlı olarak da kalp kasının bir kısmı ya da büyük bölümü zarar görebilecek hale gelir. Koroner arter hastalığı kalp krizinin en yaygın nedenidir. Kalbe kan akışından sorumlu olan atardamar duvarlarında yağ ve kolesterol gibi maddeler birikir ve plak olarak adlandırılan yapıları oluşturur. Bu plaklar büyüyerek damarı daraltır. Daralan arter, kalp kasına kan akışının azalmasına neden olur. Plaklardan biri çatlarsa, arteri tıkayarak kalp krizine neden olabilecek bir kan pıhtısı oluşacaktır.

Kalp krizinden nasıl korunabiliriz?

 • Sigara içmemek
 • Yüksek tansiyonu tedavi ve takip ettirerek
 • Kilomuzu normal vücudumuza oranla eşit tutarak
 • Yağdan, tuzdan ve kolesterolden fakir beslenerek
 • Daha çok sebze ve meyveleri tercih ederek
 • Ailemizde erken kalp hastalığı hikayesi varsa, düzenli kontroller yaptırarak

Bir kişinin yaşam kalitesini koruması için kalp sağlığına özen göstermesi oldukça önemlidir. Kişinin yaşamında yapacağı en ufak değişiklik bile kalp sağlığınızı korumaya yönelik olacaktır.

Kalp krizi tedavi yöntemleri

Kalp krizi hastalığı acil bir durumdur ve belirtiler ortaya çıktığı zaman mutlaka bir hastaneye başvurulması gerekmektedir. Kalp krizi nedeniyle hastaneye başvuran hastaya gerekli acil tedaviler ve kan sulandırıcı ilaçlar uygulandıktan sonra kardiyoloji uzmanına yönlendirilir. Kardiyoloji doktoru gerekli gördüğü durumlarda hastanın damarlarını kontrol etmek amacıyla anjiyo yapabilir. Çıkan anjiyo sonucuna göre ilaçla tedavi ya da cerrahi işlem olup olmayacağı kardiyoloji uzmanı ve kalp damar cerrahisi uzmanı tarafından belirlenir. Bu tedavi yöntemlerini şu başlıklarla ifade edebiliriz:

Trombolitik Tedavi (Pıhtı Eritici İlaçlar): Burada damar içerisinde meydana gelen pıhtıyı eritmek için hasta kişiye damar yolu açılarak bu damar yolu ile pıhtı eritici ilaçların uygulandığı tedavi yöntemidir. 

Uygulanan ilaç tedavisi, kalp krizinden sonraki ilk 6 saat içinde etkili olmakla beraber kalp krizi teşhisi kesinleştiği an uygulanmalıdır. 

Perkütan Koroner Girişim (Koroner Anjiyografi ve Anjiyoplasti): Yapılacak olan bir işlem cerrahi bir işlem olmamakla beraber tıkanan veya daralma meydana gelen damarları açmak için kullanılır. Anjiyo yönteminde kol veya kasık damarının içinden ince, plastik ve ucunda balon bulunan bir tüp damar içinde ilerletilir. Darlık seviyesine ulaşıldığında balon şişirilerek damardaki plak ve pıhtı, damar duvarına yapıştırılır ve böylece tıkalı olan damarlar açılır. Bu sayede kan damarındaki kan akışı sağlanır.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?