brain, web, network-4927267.jpg

Orgazm Belirtileri

Orgazm Nedir? 

Kadınlar nasıl boşalır ?

Orgazm, beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması, cinsel uyarım ve zevkin en yüksek noktası olarak tanımlanabilir. Uzun süreli cinsel uyarılma sonucunda fizyolojik ve psikolojik olarak ulaşılan ve kişiye zevk veren durum olarak da tanımlanabilir. Cinsel ilişki sırasında iki tarafında orgazm yaşaması ilişki için oldukça önem taşımaktadır. Orgazm kadın ve erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bir kişinin orgazm olabilmesi için cinsel ilişkiye girmeleri gereklidir. Cinsel ilişki sırasında kişiler fiziksel bir tepki olarak kasılmalar ve gerilmeler şeklinde vücudun farklı yerlerinde hissedilir. Genellikle bu tepki kısa süreli bir süreçtir. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam başlıca üç aşamanın birbirini izlemesi ile yaşanır. Bu aşamalar cinsel istek, cinsel uyarılma ve orgazm olarak bilinir.

Kişilerin orgazm olması sadece erkekler için önemli gibi algılansa da, aslında kadınlar için de orgazm hayati önem taşımaktadır. Cinsel yaşamın ve orgazmın önemi kadınlar ve erkekler için oldukça önemlidir. 

Orgazm Belirtileri Nelerdir?

Orgazm nasıl oluşur?

Orgazm, cinsel uyarılma sırasında vücutta meydana gelen fiziksel değişiklikler sonucunda meydana gelmektedir. Cinsel uyarılma, kişilerin cinsel ilişki sırasında veya kendi kendine cinsel zevk verme sürecinde vücutta meydana gelen bir tepkidir. Bu tepki, cinsel dürtülerin tatmin olmasını amaçlar ve cinsel ilişki sırasında yaşanır. Cinsel uyarılma esnasında kişinin vücudunda birçok fiziksel değişiklik oluşmaktadır. Oluşan bu değişiklikler, bireylerin cinsel dürtülerini tatmin etmeyi amaçlar ve orgazm sürecini başlatır.

Orgazm süreci çoğunlukla vajinada veya rahimde hissedilebilen istemsiz ve zevk veren kasılmalarla aniden ortaya çıkar. Bu vücutta meydana gelen fiziksel değişikliklerin zirve noktası olarak bilinir. Zirve noktasında kişinin vücudunda kasılmalar ve gerilmeler ortaya çıkar. Orgazm genellikle kısa süreli bir süreçtir ve cinsel ilişki sırasında yaşanan deneyimler bireyler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Kadın Orgazmı

Kadın orgazmı, (Kadınlar nasıl boşalır) agen  ve uterin kasların ritmik şekilde kasılması, geçici olarak şuurun bulanıklaşması ve rahatlayarak gevşeme şeklinde olmaktadır. Bu kasılmalar ve gerilmeler, vücudun farklı yerlerinde hissedilebilir, genellikle bu durum kısa süreli olan bir süreçtir. Bu orgazm olma süreci cinsel ilişki sırasında yaşanan deneyimler bireyler arasında farklılık gösterebilir.

Kadınlarda orgazm belirtileri arasında nefes alıp verme sıklığı, kalp hızı ve kan basıncı artması sıralanabilmektedir.

Kadınlarda bazı durumlarda orgazm olamaz ve bunun nedenleri ise; evlilik öncesi cinsel tecrübe yaşamamış kadınlardaki ilk gece korkusu orgazm olamama nedenlerinden biri olarak görülür. Bunlarla beraber aynı zamanda kokulu akıntılar, tiksinme duygusu da orgazm olmayı engelleyen sebeplerdendir. Orgazm olmayı engelleyen bir diğer sebep de etkili bir korunma yöntemi kullanmamaktır.

Erkekler neden erken boşalır?

Erkeklerde erken boşalma, eşin cinsel doyuma ulaşmasından önce oluşan ejakülasyon ile oluşmaktadır. Bu durum genellikle erkeklerde cinsel doyum ve tatmin olmayı engelleyen bir sorundur. Erkeklerin erken boşalma nedenleri arasında psikolojik, fizyolojik ve çevresel faktörler oldukça etkindir.

Psikolojik nedenler arasında; stres, anksiyete, depresyon gibi ruhsal sağlık problemleri, cinsel ilişki sırasında yaşanan travmalar veya cinsel dürtülerine ve doyum arayışlarına ilişkin negatif inançlar erken boşalmayı etkileyebilir.

Fizyolojik nedenler arasında; hormonal dengesizlikler, cinsel sağlık problemleri veya cinsel organların doğuştan yapısı gibi nedenler erken boşalmayı etkileyebilir.

Çevresel faktörler ise; cinsel ilişki sırasında yaşadıkları koşullar (örneğin, partnerleriyle ilişki kurma sırasında yaşadıkları sıkıntılar), cinsel ilişki sırasında kullandıkları teknikler veya bireylerin cinsel dürtülerine ve doyum arayışlarına ilişkin öğrendikleri modele göre değişebilir.

Orgazm Çeşitleri

Klitoral orgazm: Bu orgazm; klitoris bölgesinde meydana gelen cinsel uyarılma sonucu meydana gelmektedir. Meydana gelen uyarılma, bireylerin cinsel dürtülerini tatmin etmeyi amaçlar ve klitoral orgazm olma sıklığı bireyler arasında farklılık gösterebilir.

Vaginal orgazm: Bu orgazm, vaginal bölgesinde meydana gelen cinsel uyarılma sonucu meydana gelmektedir. Meydana gelen uyarılma, bireylerin cinsel dürtülerini tatmin etmeyi amaçlar ve vaginal orgazm olma sıklığı bireyler arasında farklılık gösterebilir.

Kombine orgazm: Bu orgazm, klitoris ve vaginal bölgesinde meydana gelen cinsel uyarılma sonucu meydana gelmektedir. Kombine orgazm olma sıklığı bireyler arasında farklılık gösterebilir.

G-noktası orgazm: Bu orgazm, vaginal içinde yer alan G-noktası bölgesine uygulanan cinsel uyarılma sonucu meydana gelmektedir. G-noktası orgazm olma sıklığı bireyler arasında farklılık gösterebilir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?