jinekomastri

Jinekomasti ( Erkeklerde Meme Küçültme ) Ameliyatı

Jinekomasti bir erkek memesinin değişik nedenlerle meme dokusunun iyi huylu olarak büyümesi halidir. Halk arasında aşırı meme gelişimi olarak tanımlanmaktadır. Genellikle her üç erkekten birinde jinekomasti olduğu görülmektedir. Jinekomasti bazı kişilerde bir, bazı kişilerde ise iki memeyi birden etkileyebilmektedir. Bunların aksine her iki memede de düzensiz olarak etkilenip birbirinden farklı boyutlara ulaşabilmektedirler.

Jinekomasti, erkeklerde kadın tipi meme dokusunun gelişmesi halidir. Bu durum bebeklerde ve ileri yaş grubunda özellikle ergenlik döneminde kendini ortaya çıkartmaktadır. Karşılaşılan bu durum genellikle ergenlik döneminde alınan kilolar sebebinden kaynaklanmaktadır.

Jinekomasti tam olarak ciddi bir hastalık değildir. Bazı kişiler eşitsiz durumuyla baş etme noktasında zorluk çekmektedirler. Bazı durumlarda kişi sadece görsel olarak bir rahatsızlık hissetse de bazı durumlarda kişi ağrı hissi yaşayabilir. Erkeklerde meydana gelen bu jinekomasti rahatsızlığı kişinin hem sağlığına hemde özgüvenine zarar verebilmektedir. Bu olumsuzlukların olmasına karşılık kişinin kendisinde utanma ve özgüven eksikliğine yol açmaktadır.

Ankara Özel Magnet Hastanemizde Jinekomasti Ameliyatı yapılmaktadır. Sizlerde hastanemize gelerek Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı doktorumuz ile görüşme sağlayarak, tedavi süreci hakkında bilgilendirilip, tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Bu durum bazı hasta kişilerde ilaç kullanımı, bazı hasta kişilerde ise tedavi için ameliyat uygun görülmektedir.

Jinekomasti Neden Olur ?

Jinekomastinin sebepleri arasında en sık karşılaşın durum hormon değişimleridir. Bu durum östrajen ve testosteron hormonlarının düzensiz ve dengesiz olması durumu ile ilişkilidir. Östrojen dediğimiz kadınlık hormonu, testosteron ise erkeklik hormonudur. Bazı durumlarda kadınlarda az da olsa testosteron, erkeklerde ise östrojen bulunduğu gözlemlenmiştir. Bunun sonunca her iki bireyde de bahsedilen bu hormonların aşırı olması durumunda bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.  Hormonal değişiklerin arasına bir çok neden sığdırabiliriz. Gelişen bazı değişikliklerin bir kısmı doğaldır ve altında yatan tıbbi bir durum yoktur. Jinekomastinin rahatsızlık nedenleri şu şekildedir :

 • Doğal Hormon Değişiklikleri : Doğal hormonlar bilindiği gibi testosteron ve östrajen insanlardaki cinsiyet özelliklerini kontrol eden hormonlardır. Kişinin hormonlarında meydana gelen değişimler jinekomastiye sebep olmaktadırlar. Testosteron erkeklik özelliğini belirlerken, östrajen dişilik özelliğini kontrol etmektedir. Tüm bilinenlerin aksine testosteron/östrajen dengesi kaydığı zaman jinekomasti rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.
 • Jinekomastiye sebep olan ilaçlar : Kişinin birçok kullandığı ilaçlar jinekomastiye  yol açabilmektedir. Bunlar :

-Bazı antibiyotikler ve ilser ilaçları

-Kemoterapiler

-Bir takım aksiyete ilaçları

-Prostat büyümesine engel olan veya prostat kanserinin tedavisi için kullanılan anti-androjen ilaçları

-Anabolik steroiler ve androjenler

Uyuşturucu Maddeler : Uyuşturucu maddelerin bilindiği gibi sağlığa bir çok zararları bulunmaktadır. Alkol tüketimi, eroin, amfetamin, marihuana, metadon gibi uyuşturucu maddeler jinekomastiye yol açabilmektedirler.

– Çeşitli Sağlık Problemleri : Kişide ortaya çıkan bir çok sağlık problemi hormonların normal dengesini bozarak jinekomasti rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Bu çeşitli sağlık problemlerini açacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz :

– Hipogonadizm

– Tümörler

– Böbrek yetersizliği

– Yetersiz beslenme ( Malnütrisyon ve açlık )

– Karaciğer yetmezliği ve Siroz

– Yaşlanma

jineko
Jinekomasti ( Erkeklerde Meme Küçültme ) Ameliyatı 4

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir ?

Jinekomastinin belirti ve semptomları arasında en çok öne çıkan doğal olarak şişen meme dokusudur. Kimi zaman kişilerin göğüsünde hassayiyet gözlemlenebilir. Erkeklerde görülen meme dokusu gözle görülür bir şekilde büyüyebilmektedir. Kişiye göre farklılık gösteren büyüme oranı ve iki meme arasında oluşan dengesizlik, göğüste şişlik ve ağrı oluşumu yaratmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir ?

Jinekomasti tanısının konulması için her iki memenin elle muayenesi önemlidir. Doktor öncelikle kişi için bir fiziki muayene gerçekleştirir ve hasta kişinin ve ailesinin geçmişi hakkında bilgiler alır. Fiziki muayene sürecinde hasta kişinin meme dokusu değerlendirilerek jinekomasti durumunun nedenini belirlemek için kan testi yönteminin yapılmasını isteyebilir. Bulgunun testi yapıldıktan sonra hastaya bilgisayarlı tomografi taramaları, manyetik rezonans görüntüleme taramaları, testis ultrasonu ve doku biyopsisi gibi tam netleştirme için ileri testlerin yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu jinekomasti tedavisi cerrahi müdahale gerektirmez. Çünkü meme de görülen bazı dokular kendiliğinden geçerken, bazıları ise ilaçla tedavi edilmektedir. Eğer belirtilen bu durum kendiliğinden geçmez ve ilaçla tedavisi düzelmez ise bireyin yaşamını etkileyecek kadar ciddi ağrı, hassasiyet veya psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Jinekomasti tedavisi için yapılacak olan planlama; meme de yağ birikimin miktarı ve oranı, meme derisinde oluşan gevşeklik ve sarkma gibi durumlar doku diskinin büyüklüğüne bağlı olarak değerlendirmeye alınır. Genellikle disk çapı 4’cmden küçük kişilerde hasta kişiyi bilgilendirmek ve kendiliğinden geçmesi beklenmektedir. Fakat kişinin bu şikayetleri 4 seneden uzun sürerse ve jinekomasti belirtileri artarsa kişi için tedavi süreci başlatılır. Kişide bulunan disk 4 – 6 cm aralığında bulunuyorsa medikal tedavi yöntemi tercih edilir. Fakat görülen disk çapı 6 cmden büyük ise cerrahi tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Jinekomasti tedavisinde en etkili ve kesin yöntem cerrahi müdahaledir. Gerçekleştirilecek olan işlem cerrah tarafından yapılan incelemeler sonrasında kararlaştırılacaktır. Jinekomasti tedavisinde en sık kullanılan yöntemler şunlardır :

 • Liposuction  ( Yağ Çekme ) : Yağlı tip jinekomastilerde koltuk altı çizgisinden yapılan 4 mm’lik bir kesiden girilerek meme dokusu içerisinde bulunan ve çevresindeki fazla yağlar vakumla çekilerek işlem gerçekleştirilir. Bu işlemde meme ucuna herhangi bir kesi yapılmamaktadır. Yağlı jinekomastilerde önemli olan yağ dokularıdır. Yapılacak olan işlem yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Operasyon sonrasında bölgeye bir korse ve kompresif bandaj uygulanmaktadır.
 • Meme Derisine Kesi Yapılarak Dokuların Cerrahi Olarak Çıkartılması : Jinekomasti ameliyatı sedasyon anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Burada sert meme dokusu ağırlıktadır ve meme yarısının alt başına kadar yapılan yarım daire bir kesiden girilerek sadece meme dokusu çıkartılmaktadır. Bu tedavi yönteminde farklı kesiler gerçekleştirilerek fazla meme ve yağ dokusuda bir miktar meme dokusu ile çıkartılmaktadır. Ameliyat sırasında en önemli noktalardan biri; doğal bir görünüm için ne kadar doku çıkartılacağıdır. Ameliyat süresi kullanılacak olan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak jinekomasti ameliyatı 1 ve 4 saat arasında değişiklik göstermektedir. Operasyon sonrasında hastanın sadece meme altında iz kalacak şekilde işlem gerçekleştirilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında karşılaşılan durumlar kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Tercih edilen ameliyatın tercihinde liposuction uygulanırsa kişinin cerrahi ameliyata göre iyileşme süresi daha hızlıdır. Ameliyat sonrasında doktorunuz iyileşme sürecinizin hızlanması için bazı dikkat edilmesi gereken yöntemler uygulamanızı isteyecektir. Bunlar :

 • Hasta kişi ameliyat sonrasında en az 3 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmamaya dikkat etmelidir.
 • Eğilme, çömelme gibi sizi zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında kişinin 3 – 4 gün boyunca düz yatması önerilmektedir.
 • Ameliyat sonrasında takılan korsenin 3 hafta boyunca takılması zorunludur. Çünkü kullanılan korse; şişliğin ve ödemin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hasta kişi ameliyat sonrasında ilk üç gün boyunca banyo yapmamalıdır.
 • Jinekomasti ameliyatı yaz aylarında yapılmışsa denize girmek için ameliyatın üzerinden 1 hafta geçmesi gerekmektedir. Bunların yanında yine kişi  fazla güneşe maruz kalmamalıdır.
 • Kişi ameliyat sonrasında kol ve omuzlarını çok fazla hareket ettirmemelidir.

En sık sorulan sorular ?

Jinekomasti ameliyatı fiyatları nedir ?

Jinekomasti ameliyatı hasta kişide; meme büyümesinin derecesine, uygulanacak olan cerrahi tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Ankara Özel Magnet Hastanemize gelerek sizin için uygulanacak ameliyat yöntemini, tedavi sürecini ve yapılması gerekenleri doktorumuz ile görüşme sağlayarak tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz ( 312 )212 80 80

Jinekomasti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır ?

Jinekomasti ameliyatı estetik amaçlı yapılsa da 18 yaşını doldurmamış kişilere yapılmamaktadır. Kişiye jinekomasti tanısı koyulduktan sonra bu tanı üzerinden 1 sene geçmiş olması önemli noktalardan biridir. Çünkü ergenlik döneminde oluşan hormonal değişiklikler birkaç sene içerisinde değişiklik göstereceği için belki de operasyona gerek duyulmayacaktır.

Jinekomasti ilerler mi ?

Jinekomasti kişi için kilo alma nedeninden kaynaklanıyorsa hasta kişi kilo almaya devam ettikçe memelerde büyüme gerçekleşmeye devam edecektir. Bu büyümenin belirli bir sınırı bulunmamaktadır. Hızlı gelişip büyüyen jinekomastilerde deri çatlakları ve deri sarkmaları oluşabilmektedir.

Jinekomasti cinselliği etkiler mi ?

Evet, etkilemektedir. Çünkü östrojen hormonun artması ve testosteron hormonunda azalma meydana gelmesi durumunda kişilerde cinsel isteksizlik meydana gelebilmektedir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?