rahim alma ameliyati

Histerektomi Ameliyatı ( Rahmin Alınması )

Histerektomi bir ameliyat çeşididir. Kadın üreme sistemi, yumurta hücresinin erkek üreme hücresi ile birleşmesi sonucu oluşan döllenmiş yumurta gelişimi için uygun ortamın gelişmesini sağlamaktadır. Kadın üreme sistemi için çalışan bir çok organ bulunmaktadır. Günümüzde sıkça uygulanan ameliyatlardan biri olmaktadır. Burada en önemli nokta eğer bir kişi rahmini aldırıyorsa bir daha gebe kalması mümkün değildir. Kadınlarda sezaryendan sonra ikinci en sık uygulanan ameliyatlardan biridir. Çeşitli cerrahi yaklaşımlar ile rahim yapılarının çıkarılması operasyonudur.

Histerektomi ameliyatı olan kişilerin adet kanaması (menstruasyon), üreme işlemi tamamen sonlandırılmış olacaktır.  Histerektomi ameliyatı sırasında rahmin hangi kısım veya kısımlarının alınacağına, gerçekleştirilecek olan ameliyatın niçin yapılacağına ve diğer üreme organlarının alınıp alınmayacağına göre yapılacak olan ameliyatın tipi belirlenmektedir. Histerektominin 4 türü vardır:

1 – Vajinal Histerektomi ( VAH ) : Vajinal yoldan rahmin çıkartılarak alınması işlemidir. Vajinaldan yapılan kesiyle rahim dokusu çıkarılmaktadır. Yapılan işlemde, karında açılan kesilere göre çok daha hızlı iyileşmektedir. Vajinal histerektomi ameliyatı sonrası hastalar çok daha kolay ayağa kalkabilmekte, işlerine kısa sürede dönebilmektedir. Ağrı, enfeksiyon gibi riskler daha az görülebilmektedir. Vajinal yoldan açılan kesi her zaman uygun olmamaktadır. Bazen histerektomi sırasında karından bir kamera ile girilebilir, yapılan bu duruma ‘’ Laporoskopik yardımlı vajinal histerektomi ‘’ olarak adlandırılmaktadır. 45 yaş üzeri olan hastalar için özellikle de rahim ile birlikte yumurtalıklar da çıkarılmaktadır.  TAH (Total Abdominal Histerektomi ) + BSO ( Bilateral Salpingooferektomi ) ameliyatlarında ki amaç, kişinin yumurtalıklarının rahim le alınmasıdır. Burada kişinin yumurtalıklarının menopozla beraber tükeneceği düşünülerek kişinin hayatının ileriki dönemlerinde olası yumurtalık kanserlerine karşı korumaktır. Rahim ve yumurtalığı alınmış kişiler hızlı bir şekilde menopoza girmektedirler. Ameliyattan sonra kişide 15 – 20 gün sonra gece terlemeleri, sıcak basmaları, ateş çarpıntı gibi sorunların görülmesi normaldir

2 – Laporoskopik Histerektomi : Bu yöntem kapalı ameliyat yöntemi olarak bilinmektedir.Laparoskop adı verilen kamera yardımıyla karın içinin görüntülenmesi temeline dayanan bir ameliyattır. Göbek deliği içine yapılan 1 cm’lik kesi ile içeriye bir kamera ve cerrahi aletler yerleştirilir. Açılan kesiden sokulan cerrahi aletlerle rahmin asıcı bağlarının kesilmesi sonucunda rahim vajinal yoldan çıkarılır.

Ameliyat sonrası kişide ağrı ve enfeksiyon daha görülmektedir. Hasta kişinin hastanede kalış süresi daha azdır. Laporoskopik ile yapılan tüm ameliyatlar jinekolog cerrahlar tarafından yapılması gereken özellikli bir ameliyattır.

3 – Total Abdominal Histerektomi ( TAH ) : Karından yapılan kesi ile rahmin tamamının çıkarılması operasyonudur. Abdominal ameliyatında yumurtalıklar çıkarılmamaktadır. Genellikle 45 yaş altı kadınlarda yumurtalıklar faaliyetlerini menepoza kadar sürdürmeye devam edeceğinden dolayı yerinde bırakılmaktadır.

Ameliyat sonrası dönemde kadınlar adetten kesilmek beraber hemen menopoza girmezler. Yumurtalıklarda salgılanan hormonların etkisiyle sıcak basması, ateş, çarpıntı, terleme gibi sorunlar yaşamazlar. Abdominal histerektomi ameliyatı vajinal veya laporoskopik histerektomiye göre kanama, yara enfeksiyonu, ameliyat sonrası kan pıhtılaşması oluşumu, sinir ve doku hasarı gibi büyük riskler ile ilişkilidir.

4 – Subtotal Histerektomi : Karından kesi yapılması ile rahim ağzı yerinde bırakılarak rahmin alınması ameliyatıdır. Genellikle bu ameliyatlar genç yaşlarda yani 40  yaşlarından önce tercih edilmektedir. Amaç kadınların ameliyat sonrasındaki dönemde az da olsa adet görmelerinin devam etmesini sağlamaktır. Riski ise ameliyattan sonra rahim ağzı kaldığından dolayı ileriki yaşlarda rahim ağzı kanseri açısından bu kişilerin yıllık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Histerektomi gerektiren durumlar nelerdir ?

Histerektomi uygulaması; rahim fonksiyonları ve genel sağlık durumu ile ilgili olumsuz sonuçlarla ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıklar varlığında gündeme gelebilmektedir. Histerektomi ameliyatı gerektiren bir çok hastalık ve durumları sıralayacak olursak ;

  • Uygulanmış olan diğer tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınamamış anormal vajina kanama varlığında,
  • Kronik pelvik ağrısı olan kişiler,
  • Rahim boynu yada rahim içi kanser veya oluşan anormalliklerin tedavi amacında,
  • Rahim dokusunun rahim dışı bölgelerde bulunmasının ciddi bir seyir izlemesi halinde,
  • İyi huylu tümör oluşumlarının boyutlarında artış oluşması veya kanama ve aşırı ağrı hissi oluşumunda,
  • Üreme organında ciddi enfeksiyon oluşumu sırasında,
  • Rahim sarkması veya kalınlaşması durumunda.

Ameliyat sırasında cerrahi uygulamalarla acil olarak rahim dokusunun çıkarılması nadir durumlarda gerçekleştirilen bir eylemdir.

Histerektominin yararları nelerdir ?

Histerektomi ameliyatı özellikle rahim yada yumurtalık kanseri hastalarında katkıda bulunması nedeniyle oldukça önemlidir. Rahim içerisinde oluşan çok sayıdaki fibroide bağlı olarak oluşan şikayetler histerektomi ameliyatı sonrasında kaybolabilmektedir.

Histerektominin riskleri nelerdir ?

Histerektomi işleminde uygulanan anesteziye karşı istenmeyen bir etkileşim oluşması, histerektominin riskleri arasında bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında en sık karşılaşılan durum vajinal akıntı, kanamalar ve cerrahi kesi yapılan bölgede ağrı oluşumu ön plandadır. İyileşme süresi yaklaşık olarak 6 hafta kadar sürebilmektedir. Histerektomi ameliyatı sırasında mesane, bağırsaklar ve kan damarları en çok etkilenen dokular arasındadır. Ameliyat sonrasında oluşan ilk 5 günlük geçici olarak oluşan ağrı; kabızlık ve idrar yapmada sorun oluşumu gibi problemler meydana getirmektedir. Hasta kişide eğer ki gelip geçici bir ağrı durumu yok ise doktoruna bildirmeli ve ikinci bir cerrahi müdahale söz konusu olacağından göz ardı etmemelidir. Histerektomi ameliyatı sonrası kişinin gebe kalması söz konusu değildir.

Histerektomi ameliyatı sonrasında cinsel yaşam, ameliyattan önceki probleme bağlı olarak olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Cinsel ilişki esnasında kişide ağrı hissi, ameliyat sonrasında bu şikayetin hafiflemesi durumunda hasta kişinin cinsel yaşamında iyileşme gözlenebilmektedir. Ameliyat sonrasında bazı kadınlarda cinsel ilişki sırasında hissedilen hazzın düzeyinde azalma görülmesi durumunda cinsel yaşamları olumsuz etkilenmektedir.

Histerektomi ameliyatı sonrası beslenme

Hasta kişinin histerektomi ameliyatından sonra mesane ve bağırsak alışkanlıkları değişebilmektedir. Hasta ameliyattan sonra bol su, bol meyve – sebze ve protein tüketmelidir. Ameliyat sonrasında kabızlık oluşumu riskini arttığı için lifli gıdalarla beslendiği zaman kabızlık yaşama durumunu azaltmış olmaktadır. İlk günler gaz yapan gıdalardan kaçınılmalıdır.

Rahim alındıktan sonra ne olur ?

Histerektomi ameliyatında yumurtalıklar alınmadıysa kişinin menopoza girme gibi bir durumu söz konusu değildir. Menepoz ; rahim yumurtalıkları ile beraber alındığı zaman söz konusu olabilmektedir. Çünkü hormonları üreten yumurtalıklarda fonksiyonlar devre dışı kalacağı için menepoz gelişimi oluşmaktadır. Vücudumuzda bulunan rahmin tek fonksiyonu üreme gücünün olmasıdır. Bu fonksiyon devre dışı kaldığı zaman doğal olarak rahminde vücuda ekstra bir artısı beklenmemelidir. Rahimin alınması ile vücuda herhangi bir söz konusu oluşturmamaktadır. Histerektomi ameliyatı cinsel birlikteliği etkileyen veya engelleyen bir durum değildir. Histerektomi ile yumurtalıklarda alındığı zaman hormon seviyesi ve hormon düzeylerinde düşüş gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak gerçekleşen menopoz sonucunda cinsel istekte azalma meydana gelebilmektedir.

En sık sorulan sorular

Histerektomi ameliyatı fiyatları nedir ?

Histerektomi ameliyatı fiyatını verebilmek için hasta kişinin belirli muayeneden geçerek doktorumuz ile hangi tip ameliyat yapılacağına karar verilerek netleştirilmektedir. Sizlerde Ankara Özel Magnet Hastanemize gelerek tüm detaylı bilgileri doktorumuzdan alabilirsiniz. Bizi arayınız
0312 212 80 80

Histerektomi ameliyatı kaç saat sürmektedir ?

Histerektomi ameliyatı yapılacak olan ameliyat tipine göre, hasta kişinin kilosuna göre, karın içerisinde yapışıklık olup olmamasına bağlı olarak ortalama 1 saat ile 3 saat arasında değişiklik göstermektedir.

Histerektomi ameliyatından sonra cinsel ilişki biter mi ?

Cinsel ilişkinin tamamen bittiği söylenemez. Ancak ameliyat sırasında yumurtalıkların alınması ile birlikte hormon seviyelerinde ve hormon düzeylerinde düşüş gözlemlenebilmektedir.

Histereoktomi ameliyatı menopoz nedeni midir ?

Histerektomi ameliyatı  sırasında yumurtalıklar alınmadan sadece rahim alınırsa hasta kişide menepoz olmaz. Rahmin alındığı ameliyatlarda kişi adet göremez. Böylelikle kişilerde menepoz bulguları görülmez. Kısacası diyecek olursak kadının yumurtalıkları alınmadığı takdirde menepoz gerçekleşmemektedir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?