hd wallpaper, nature wallpaper, eye-2274884.jpg

Gözyaşı damar tıkanıklığı

Gözyaşı Damar Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşı damarlarındaki herhangi bir bozukluk veya tıkanıklık sulanmaya ve iltihaplanmalar neticesinde gözde şişlikler ve çapaklanmalara neden olur.

Gözyaşı kanalı kirpiklerin iç kısmında altta ve üstte bulunan küçük bir delikle başlar ve 1-2 mm çapında olan küçük kanallarla gözyaşı kesesine ulaşmaktadır. Burun kemiğinin dış kısmında bulunan gözyaşı kesesinde toplanan gözyaşı bir pompa mekanizması ile daha büyük olan bir kanal yardımıyla burun boşluğuna ve buradan da genize doğru akar. Göz hastalıkları yaşayan kimse bunu farkında olmaz.

Bu iltihaplanmalar bebekler ve yetişkinlerde farklıdır. Bebeklerde doğuştan kanalın oluşumunda bazı yetersizlikler olabilir ve sıklıkla kanalın buruna açıldığı noktada elastik bir zarla kapanması sonucunda gözde sulanma ve çapaklanma olur. Yetişkinlerde ise tıkanıklık herhangi bir yaşta gözükebilmekle beraber 40 yaşından sonra bayanlarda daha sık gözlenir. Gözün devamlı sulanmasının en sık sebebi göz yaşını keseden buruna ileten kanalda meydana gelen tıkanıklıklardır.

Gözyaşı damarları göz hastalıkları belirtileri;

  • Ağlar gibi gözyaşı akmaktadır. Özellikle yağmurlu ve rüzgarlı bir havada rahatsız ediciliği artabilmektedir.
  • Gözde devamlı bir çapaklanma durumu, sabah uyandığında yapışıklık, gözün iç kısmında ağrılı kızarık şişlikler oluşmaktadır.
  • daha nadir olarak da; komşu göz kapaklarının, gözün kendisinin veya sinüslerin tutulmasına bağlı görmeyi tehdit edebilecek ciddi enfeksiyonlar gelişebilir.
Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?