girl, iris, eye-2119595.jpg

Göz Seğirmesi

Göz Seğirmesi Nedir, Nasıl Geçer, Ne Anlama Gelir?

Gün boyunca titremeyi bırakmayan sinir bızucu bir göz seğirmesiyle odaklanmaya çalışmaktan daha kötü bir şey yoktur. Birkaç saniyede bir veya iki dakika boyunca meydana gelen göz kapağı kasınızın tekrarlayan istemsiz spazmı korkunç göz seğirmesinin arkasındaki en yaygın suçlular stres ve yorgunluktur.

Diğer nedenleri şunlardır:

  • Göz tahrişi
  • Göz yorgunluğu
  • Düz olmayan gözler
  • Gözlüğe ihtiyaç duyan gözler
  • İlaç tedavisi
  • Alkol, tütün veya kafein kullanımı

´´Birkaç şey bir veya iki gözün seğirmesine neden olabilir ve günler ila haftalarca sürebilir.Fakat bu tür seğirmeler nadiren ciddi bir sorunun işaretidir.Göz seğirmenizin sakinleşmesini sağlamak için yeterince dinlenmenizi,kafeini azaltmanızı ve stresi mümkün olduğunca azaltmanızı öneririz.Gözlerinizin neme ihtiyacı varsa göz damlaları da yardıci olabilir.

Bir doktora görünme zamanı geldiğinde

Göz  seğirmeniz daha uzun süre devam ederse veya özellikle rahatsız edici hale gelirse,daha ciddi bir şey olmadığından emin olmak için bir göz doktoruna gitmenizi öneririz.

Aşağıdaki bu dört işaretten herhangi birini fark ederseniz bir değerlendirme isteyin:

  1. Zayıflık,sarkma veya çift görme gibi belirtiler.
  2. Gözlerin kırmızı görünmeye başlar.
  3. Gözünüzde bir şey var gibi veya ışığa duyarlı hale geliyorsanız
  4. Vizyonunuz değişiyor.

Göz kapağı seğirmesi bazen esansiyel blefarospazm veya hemifasiyal spazm gibi gözleri etkileyen spazm koşullarının bir parçası olabilir.Çok nadiren, göz kapağı spazmları daha ciddi bir beyin veya sinir bozukluğunun belirtisidir. Bu nadir durumlarda özellikle spazmlara diğer yüz seğirmeleri veya kontrol edilemeyen hareketler eşlik ediyorsa, göz kapağı spazmları kronik bir hareket bozukluğunun erken uyarı işareti olabilir.

Ciddi rahatsızlıklar nadir olmakla birlikte  bu iyi huylu seğirmeleri çok rahatsız edici bulan hastalar birkaç enjeksiyonla hızlı bir iyileşme bulabilirler.Yani belirtiler rahatsız ediciyse bir değerlendirme için gelmenizde fayda vardır.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?