göz kapağı ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı tıbbi adıyla blefaroplasti, son yıllardaki en popüler estetik uygulamalar arasında yer almaktadır. Genelde yaşlanmaya bağlı olarak  alt ve üst göz kapaklarında yaşanan sarkmaların yanı sıra; genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar ya da enfeksiyon gibi sebepler sonucu ortaya çıkan sarkmalar için de göz kapağı estetiği uygulamaları ön plana çıkıyor.

Göz Kapağı Ameliyatı Neden Yapılır

Göz kapağı ameliyatı son yıllarda sıkça tercih edilmektedir.  Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında oluşan sarkmaların cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine verilen isimdir. Alt ve üst göz kapaklarında genetik, travma, enfeksiyon gibi sebeplere bağlı olarak sarkma veya torbalanma oluşabilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kimlere uygulanır?

Göz kapağı estetiği yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında sarkma sorunu yaşayanlar ya da genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar veya enfeksiyon gibi sebeplerle göz bölgesinde sarkma olanlar için uygulanabilmektedir. Göz kapağı estetiği özellikle ileri yaşlarda uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır

Göz kapağı estetiği öncesi hasta değerlendirildikten sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılmaktadır. Kesi yapılması için bistüri veya koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılarak işlem yapılmaktadır. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntem kullanılarak yapılmaktadır.

Göz kapağı Estetiği Kalıcılığı

Göz kapağı estetiği ile kapaklardaki fazlalık,  özellikle cilt, hatta bazen kas ve yağ dokuları da çıkarılır. Göz kapağı estetiği kalıcı bir operasyondur ve etkisi 15 yıla kadar sürmektedir.

Zamanla göz kapağı estetiği ciltteki elastikiyetin azalmasıyla ve yaşa bağlı etkilerle tekrar cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Göz Kapağı Estetiği ve Risk Faktörü

Göz  kapağı estetiği genelde riskleri düşük olan bir operasyondur. Göz kapağı estetiği sonrasında şişlik, ödem ve morluk gibi durumlar meydana gelebilir.  Enfeksiyon, şiddetli kanama veya göz ya da görmeyi tehdit eden sorunlarda doğrulabilmektedir. Ameliyat sonrası oluşan etkiler çok nadir yan etkiler olup, bu tür durumlarla karşılaşma ihtimali, işin ehli kişiler tarafından yapılan, dikkatli ve özenli bir cerrahi ile ve gerekli önlemler alınması ile yok denecek kadar azdır.

Seyrek olmakla birlikte,  ameliyat sırasında ya da sonrasında kanama problemi ile karşılaşılırsa acil drenaj tedavisi gerekebilir. Ameliyat öncesinde aspirin veya antiinflamatuar ilaçların kullanımı durdurularak kanama riski ortadan kaldırılmalıdır. Ameliyat sonrasında Göz kapaklarında oluşan kanama iyileşmeyi geciktirerek, kötü iz kalmasına neden olabilir.

Blefaroplasti sonrasında körlük, son derece nadir bir ihtimal olmakla birlikte hastaların en çok merak ettiği durumdur.  ameliyat riskleri arasında en korkulan alt göz kapağında aşağı doğru çekilme (ektropiyon ) olması durumudur. Genellikle göz kapağında aşağıya doğru geri çekilme durumu ikinci kez ameliyat olan hastalarda daha çok görülmektedir.

Ameliyat yaşlanmayı durdurmaz, ya da göz kapağı bölgesinin gerginliğini sürekli olarak sağlamaz. Ameliyat sonuçlarını koruyabilmek için gelecekte yeni ameliyatlar ve tedaviler gerekebilir.

İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiği sonrasında ilk 3 gün şişlik ve kızarıklık meydana gelebilmektedir. Ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar 1 hafta içinde azalarak kaybolmaktadır. Ameliyat sürecinin iyi geçmesi cerrahi uygulamasının sorunsuz uygulanmasıyla doğru orantılıdır. İyi bir cerrahi ve sonrası soğuk uygulama, şişlik kızarma ve morluklar oluşmasını engellemektedir.

Göz kapağı ameliyatından sonra dikişler 1 hafta sonra alınmaktadır. Operasyondan 1 ay sonra genellikle tüm ameliyat izleri kaybolarak görüntü en iyi halini almaktadır. Göz kapağı ameliyatından yaklaşık 3 gün sonra günlük yaşamsal faaliyetlere dönülebilir. Ameliyat sonrası ilk 2 gün saatte 15 dakika aralıklı olarak buz uygulaması önerilmektedir. Buz uygulamasının uyku saatleri dışında uygulanması gerektiğini söylemek gereklidir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası yatarken baş seviyesinin 1 veya 2 yastıkla yükseltilmesi önemlidir. Ameliyat sonrası özellikle fazla ağırlık kaldırmaktan, spordan, eğilip doğrulmaktan ve çok sıcaktan uzak kalınması tavsiye edilir. Ameliyatdan yaklaşık 48 saat sonra hasta için hayat normale dönmektedir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ameliyat sırasında lokal anestetikler dolayısıyla işlem sırasında bir ağrı olmamaktadır. Ameliyat sonrasında oluşan hafif ağrılar buz uygulaması ve ağızdan alınan basit ağrı kesicilerle giderilmektedir. Ameliyat sonrası uyku düzenine, dengeli beslenmeye oldukça dikkat edilmelidir. Ameliyat bölgesine hassas ve narin davranmak sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.  Ameliyatı diğer tüm yüz estetiği ameliyatlarında olduğu gibi kişiye özel planlanması gereken bir ameliyattır. Göz ameliyatı sonrasında bazı durumlarda antibiyotik tedavisi bazı durumlarda da gözü nemli tutan damla veya jeller önerebilmektedir.

Göz ameliyat sonrası süreç bireysel farklılıklara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ameliyat öncesinde kişinin durumuna paralel olarak bir süreç belirlenerek ilerlenmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı estetiği kaç yıl dayanır?

Ameliyatı geçici değil kalıcı bir ameliyat olarak uygulanmaktadır. Genellikle göz ameliyatı etkiler 10-15 yıl kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası ciltteki elastikiyetin azalmasıyla yaşın etkisiyle, mimiklerin, yerçekiminin etkisiyle tekrar cerrahiye ihtiyaç duyulabilen durumlar olabilmektedir.

 Ameliyat sonrasında ağrı olur mu?

Göz kapağı estetiği ameliyatı sırasında lokal anestetikler sebebiyle işlem sırasında ağrı olmamakta, ameliyat sonrası ise bir saatte genelde hafif ağrı olabilmektedir. Ameliyat sonrasında oluşan ağrılar buz uygulaması ve ağızdan alınan basit ağrı kesicilerle giderilebilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrası ne yapmalıyım?

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrasında hastalar genellikle birkaç saat buz uygulama ve gözlem sonrasında taburcu olmaktadır.

Göz kapağı estetiği kaç yaşında yapılabilir?

Göz çevresindeki yağlı ve gevşek cilt genellikle yaşla birlikte ortaya çıkar, ancak bazı gençler genetik olarak buna yatkındır dolayısıyla göz kapağı estetiği yapılırken kesin bir yaş aralığı yoktur.

Sonuçları ne zaman görünür hale gelir?

Ameliyat sonrasında şişlik azaldıkça sonuçlar net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Göz kapağı estetiğini gerektiren nedenler

Estetik ameliyatını gerektiren nedenlerin en başında yaşlanma ve genetik faktörler gelmektedir. Ameliyat yer çekiminin etkisi, alkol ve sigara kullanımı, uyku düzensizliği gibi faktörler sebebiyle gerekli hale gelebilmektedir.

Göz kapağı estetiğini Hangi Durumlarda Yapılmasını Öneriyorsunuz?

Genellikle göz kapaklarında zamanla ortaya çıkan deri bollaşması üst göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Göz kapaklarında ki düşüklük bazen görmeyi engelleyecek derecede fazla olabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü fonksiyonel açıdan da tedavi edilmesi şart bit tedavi yöntemidir.

Bir önceki makalemiz kırık çıkık ameliyatı hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?