goz kanlanmasi magnet

Göz kanlanması

Göz Kanlanması Neden Oluşur?

Gözün beyaz olan kısmının ön yüzeyini örten zar tabakası olan konjonktiva yüzeyindeki damarların genişlemesi nedeniyle oluşan göz kanlanmasını çeşitli durumlar tetikleyebilir. Klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak göz kanlanmasına neden olabilir. Özellikle tek gözde yaşanan kanlanmanın riskli olduğunu ifade eden uzmanlar, uzun süreli göz kanlanması durumunda bunun ihmal edilmemesi ve bir hekime başvurulup nedenlerinin araştırılmasını  öneriyor. 

Göz hastalıkları belirtileri sürecinde erken bir alarm arz edebilmektedir.

Göz kanlanmaları genellikle konjoktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, alerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasına neden olabilir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

Göz kanlanmasının tedavisi genellikle altında yatan nedene göre yapılır. Örneğin; ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması gibi açıklanabilir. Bunların yanından göz kanlanmasını gidermek için bazı doğal yöntemlerde mevcuttur.

Buz Küpleri

Soğuk, kanın dağılmasını azaltmada hızlı ve kolay bir yöntemdir. Buz küplerini kağıt havlunun içine sarın ve kanlanma olan gözünüzün üstünden bir süre uygulayın.

Soğuk Süt

Küçük pamuk parçalarını soğuk süt ile ıslatın ve kanlanma olan gözünüz üstünde bir süre bekletin.

Sebze ve Meyve Tüketimi

Salatalık, patates ve elmanın dinlendirici ve yatıştırıcı bir etkisi olduğu biliniyor. Salatalık, patates ve elmaları dilimleyerek kanlanma olan gözünüzün üstünde ortalama 15 dakika bekletin, etkisini göreceksiniz.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?