meme diklestirme

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı, özellikle yıllar geçtikçe, hamilelik, doğum sonrası süt verme nedeniyle büyüyen memelerde göğüsü kaldırmak ve yeniden form vermek amacıyla yapılan operasyonlardan biridir. Bazı hasta kişilerde ise bu durum fazla miktarda kilo verme sonucunda meme dokusunun küçülmesi ile aynı sonucu ortaya koymaktadır.  Genellikle meme hacminin küçülmesi; deri uyum göstermeyip bol kalınca meme ve meme başı aşağı doğru sarkmaya başlar. Burada aynı zamanda meme başı ve çevresi de olması gereken pozisyona getirilerek meme başının çevresinde oluşan genişlik azaltılır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı hemen her yaştan kişiye yapılabilse de meme dokusunun uzun süre korunabilmesi için kişide fazla kilo varsa vermesi ve eğer planlanıyorsa da göğüs dikleştirme ameliyatının doğumdan sonrasına ertelenmesi önerilmektedir.

Günümüzde Göğüs Dikleştirme Ameliyatları sıradanlaşmış ve çok kolay bir şekilde uygulanabilen operasyonlardan birisi olmaktadır. Ankara Özel Magnet Hastanemizde Göğüs Dikleştirme Ameliyatı yapılmaktadır. Sizlerde hastanemize gelerek uygun hijyen şartları altında, son derece konforlu ve güvenli bir şekilde Estetik ve Plastik Cerrahi doktorumuz ile ön görüşme yaparak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır ?

Göğüsleri sarkan, deri fazlası olan ve medikal bir zorunluluk olmadığı sürece 18 yaşını dolduran tüm kadınlara yapılabilmektedir. Burada en önemli nokta eğer ilerde çocuk yapma gibi bir planınız varsa, gelecekteki hamilelik sürecinin göğüs dikleştirme ameliyatının sonuçlarını etkileyeceği için mutlaka bu bilgiyi doktorunuza iletmeniz gereklidir. Sık kilo alıp vermek, büyük gögüslere sahip olmak gibi durumlar göğüslerin olması gerekenden daha erken dönemde sarkmasına neden olmaktadır. Genellikle göğüs dikleştirme ameliyatı aşağıda belirtilen durumlar için uygun olmaktadır :

 • Cildinizde ve meme başında bir gevşeme bulunuyorsa ,
 • Meme uçlarınız ve meme başı aşağıya dönük bir şekilde duruyor ise,
 • Kişi fiziksel olarak sağlıklıysa ve tüp mide ameliyatı sonrasında kilo verme durumunuz durduysa,
 • Göğüsleriniz südyen ile desteklenmediği zaman meme dokusu, meme katlantısı bölgesinin altına düşüyorsa,
 • Göğüslerinizde sarkma ve hacmini kaybettiğini düşünüyorsanız,
 • Sık kilo alıp vermek, büyük göğüslere sahip olmak gibi etkenler, göğüslerin olması gerekenden daha erken bir dönemde sarkmasına neden olmasından kaynaklı durumlar,
 • Kişi göğüslerinin mevcut görünümünden yada boyutundan memnun değilse,
 • Olması gerekenden daha düz göğüslere ve uzun bir şekle sahip ise,
 • İki memeden biri diğerine göre daha düşük ve sarkık gözüküyorsa göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesinde Estetik ve Plastik Cerrahi doktorunuz tarafından meme ultrasonu ve mamografi ile meme yapınız değerlendirilir. Kişi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanıyorsa ameliyattan 7 gün önce kesmesi gerekmektedir. Ameliyattan 3 gün önce sigara kullanımı kesilmeli ve ameliyat sonrasında da 3 hafta boyunca sigara içmemeye özen gösterilmelidir. Ameliyattan 6 saat öncesi yeme – içme kesilmelidir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Göğüs dikleştirme cerrahisinde ; öncelikle istenen göğüsün boyutu ve şekli, sertliği, meme ucunun çevresinin konumu ve derinin elastikiyet durumu gibi bir çok faktörler dikkate alınarak yapılmaktadır. Göğüs dikleştirme ameliyatından önce tüm bu konular sizinle konuşularak ortak bir nokta seçilecektir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat yaklaşık olarak 2 – 4 saat arasında değişiklik göstermektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Küçük memeye sahip olan kişilerde memenin alt kısmına silikon koyularak yapılmaktadır. İkinci ise; büyük memeye sahip olan kişiler için yapılmaktadır. Burada fazla meme dokusu çıkartılarak memeler dik bir görünüme kavuşturulmaktadır.

Burada amaç prensipte sarkmaya sebep olan fazla derinin çıkarılması ve meme dokusunun kendi içerisinde toparlanarak yukarıya asılması ile ameliyat gerçekleştirilir. Genellikle kişide sarkma derecesi hafif ise ameliyat sadece meme başından toparlanarak yapılmaktadır. Meme ucu etrafına dairesel bir kesi açılarak işlem tamamlanmaktadır. Altta bulunan meme dokusu meme sıklığını arttırmak için kaldırılarak yeniden şekil verilmektedir. Meme ucu olması gerektiği gibi, doğal bir  yüksekliğe getirilerek işlem tamamlanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

 • Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra kişi 3 saat sonra beslenebilir ve ayağa kalkabilmektedir.
 • Ameliyat sonrasında ilk 1 ay boyunca kişi göğüslerinin üzerine yatmamalıdır.
 • Doktorunuz aksini söylemediği takdirde genel olarak ameliyattan sonraki 2. Gün duş alınabilir.
 • Ameliyat sonrasında günlük hayata dönüş süreniz 5 – 7 gün arasında değişmektedir. Hasta kişi bu süre sonunda işe başlayabilir ve seyahat edebilir.
 • Ameliyat sonrasında göğüslerinizin genel halini alması yaklaşık olarak 3 ay sürebilmektedir.
 • Ameliyat sonrasında kişi 4 hafta boyunca egzersiz yapmaktan ve ağır kaldırmamaya dikkat etmelidir.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında 3 ay geçtikten sonra ağır sporlar yapmanıza engel bir durum bulunmamaktadır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile ilgili en sık sorulan sorular

Göğüs dikleştirme ameliyatı fiyatları nedir ?

Ameliyat için memenin boyutu ve dikleştirme işleminin ne kadar olacağı fiyatı etkileyen durumlardan biridir. İşlem sırasında kullanılacak olan malzemeye ve yönteme göre değişiklik gösteren bu durum, kişinin muayene sonrasında ve hastanın dikleştirme oranıyla tam olarak netleştirilebilir. Ankara Özel Magnet Hastanemize gelerek Estetik ve Plastik Cerrahı doktorumuz ile görüşme sağlayıp konforlu ve güvenli bir şekilde tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Hastanemizi arayarak kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Bize ulaşın  0312 212 80 80

Göğüs dikleştirme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılmaktadır ?

Meme gelişimi tamamlamış olan kadınlarda 18 yaşından itibaren göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırabilirsiniz. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında çocuk sahibi olmayı planlayan kişiler için ameliyat sonrasında deformasyon oluşabileceği için önerilmemektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında iz kalır mı ?

Ameliyat sonrasında bir miktar iz kalsa da çok dikkatli bakılmadığı sürece dikkat çekmeyecek kadar az bir görünüm kalmaktadır. Bu iz kişiyi rahatsız edecek bir düzeyde değildir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında his kaybı oluşur mu ?

Ameliyat sonrasında his kaybı yaşanması geçici olarak meydana gelmektedir. İşlem sonrasında belirli bir süreden sonra meme ve meme başı eski duyarlılığına kavuşabilmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatında uygulanan teknik ve doktorun tecrübesi bu konuda oldukça önem taşımaktadır. Böylece olası riski ve his kaybını mümkün olan en düşük düzeye indirebilirsiniz.

Ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün müdür ?

Ameliyatsız göğüs dikleştirme mümkün değildir. Bir göğüs dikleştirme yöntemi olarak bilinen krem, masaj uygulamalarının göğüsün dikleşmesinde herhangi bir etkisi yoktur. Bunlar haricinde kişinin spor yapması göğüsün tekrar dikleşmesine sebep olmamaktadır.

Gevşemiş ve sarkmış olan göğüslerin tek tedavisi ameliyattır. Göğüs dikleştirme ameliyatı cerrahi bir operasyonla mümkündür.

Doğumdan ne kadar süre sonra göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırabilirim ?

Göğüs dikleştirme ameliyatını olabilmeniz doğumdan ziyade tamamen kişinin emzirme duruma bağlıdır. Ameliyat için en uygun olanı; bebeğinizi uygun bir süre emzirdikten sonra ve emzirme tamamen bittikten 6 – 7 ay sonra ameliyat planlamasının yapılmasıdır. Ameliyat için en dikkat edilmesi gerekilen nokta ameliyat öncesinde USG’nizde süt kanallarınızda süt olmamasıdır.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?