Üreter taşı ameliyatı

Endeskopik Üreter Taşı Ameliyatı

ÜRETER TAŞI AMELİYATI NEDİR ?

Endeskopik üreter taşı ameliyatı, Parktan Nefrolitotropsi (PNL) Deriden bir delik açılarak , 1 cm kalınlığındaki boru ile böbreğe giderek taşın çıkartılması.

Fleksibl Üreterorenoskopi (RIRC) İdrar kanalının içine girerek , kanala yerleştirilen endeskopik cihazı ile böbreğe ulaşarak taşın lazerle kırılması.

ÜRETER TAŞI AMELİYATI NEDİR ?

Üreter taşı ameliyatı,  bu hastalık genellikle böbreklerin iç taraflarında oluşan böbrek ve idrar kesesi arasında bir köprü olan üreter adı verilen idrar kanalına , düşen taşlara üreter taşı adı verilmiştir . Direkt üreterde taş oluşması ise imkansız olmasa da nadir bi durumdur.

Üreter tümörü veya bir ameliyattan sonra düzgünce alınmamış dikiş ipleri buna neden olabilir . Üreterde bulunan taşların geneli kalsiyum oksalat yapısında olur . Böbreklerden üreter kanalına giden taşların üretenlerin bir kısmında takılıp kalması gibi bir olay olabilir . Bu da idrar akışını engelleyebilir . Üreterde takılıp kalması için taşın 2 milimetreden büyük olması gerekir . Eğer 2 milimetreden daha ufak ise takılmadan kanala düşebilir . Taşın ilerleyemediği takılıp kaldığı yerlerde ödem ve şişme gibi şikayetler olasıdır .

ÜRETER TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 • En belirgin ve çok olan belirtileri yaşadığı ağrılarla birlikte hastalar da şunlar da görünebilir :
 • Sırt ,  karın ve kasık bölgesinde ağrı
 • Kusma ve mide bulantısı
 • İdrarda kan
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Normalden daha fazla idrara çıkma
 • Kötü kokulu ve koyu renkli idrar
 • Enfeksiyon yüzünden yüksek ateş
 • Titreme

ÜRETER TAŞI TEŞHİSİ NASIL KONULUR ?

Hastanın süreci , fiziksel muayene ve öyküsü dinlenmesi şeklinde işler . Hastaların geçirdiği operasyonları ve kullandığı ilaçları bilmek teşhis için de tedavi için de çok önemlidir . Fiziksel muayenede ise olay, hekimler böbreklerin bulunduğu yere elle vurulduğunda hissedilen herhangi bir acının olup olmadığını kontrol edilmesidir .

Özellikle taşın olduğu yerde şiddetli bir acı ve ağrı olabilir . İdrar ve kan testi gibi laboratuvar testleri de teşhis için önemli yöntemler arasındadır . Özellikle idrar tahlili sonucunda kanama görülmesi üreter taşı olabileceğinden şüphelenmeye sebep olur . Kesin tanı için yardım alınan görüntüleme yöntemleri daha doğru bir sonuç verir . Ayrıca taşın büyüklüğü de belli olur. Yerinin belirlenmesi de görüntüleme yöntemlerinin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Röntgen grafisinde birden fazla küçük taş olması durumunda tüm taşlar görüntülenemeyebilir. Büyük ölçüde bilgi verse de böyle durumlar olabilir. Ultrasonografide ise durum , idrar yolunun alt ve üst kısımlarının görüntülemesinde etkili olurken orta kısım hakkında net bir bilgi vermeyebilir .

ÜRETER TAŞI TEDAVİSİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Tedavi taşların boyu , sayısı ve yerlerine göre planlanır. Çoğunlukla 4 mm büyüklüğünün altındaki taşlar kendiliğinden düşer . Ağrılı bir süreç olabilir . Bu durumda farmakolojik tedaviye başvurulabilir . 4 mm üstündeki taşların kendiliğinden düşme olasılığı azdır . Bu durumda ilaç tedavisi uygulanabilir . Bazen ses ve şok dalgalarından faydalanılır.  Ses dalgası taşı kırarak daha ufak boyutlara getirilir . Büyüt boyutlu taşlar için dışarıdan müdahale gerekir .

ÜRETER TAŞI AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

\"Özel

Bir doktor tarafından esdoskopik olarak çıkarılması yani dışarıdan herhangi bir kesik , delik olmadan dışarıdan kırılması işlemi yaklaşık 2 – 3 saat sürer.  İşleme bir radyolog ve ürolog tarafından müdahale edilir. Geleneksel cerrahi işlemlerde enfeksiyon ve kanama riski çok daha fazladır .

AMELİYAT ÖNCESİ

Ameliyat öncesi doktor taşların boyunu , yerini ve kaç adet olduğuyla ilgili testler yapar . Hastaların ameliyat öncesi kesinlikle doktorlarına hangi ilaçları kullandıklarını söylemelilerdir . Aspirin gibi kan sulandırıcı haplar kullanan kişilerin bunları bırakması gerekebilir .

TAŞ KIRMA ( URS ) NEDİR?

İdrar kanalına ve böbreğe kameralı ince bir esdoskopla girilerek,  herhangi bir cerrahi işlem olmadan kırılmasıdır . İşlem anestezi etkisi altından yapılır.

Erkek ve kadınlarda üretradan ilerleyerek idrar kesesine ulaşılır. Daha sonra idrar kesesinden böbreklere gidilen kanal bulunur, buraya rehber tel gönderilir ve içine girilir . Bu kanal içinde böbrek çıkışına kadar ilerlenir. Kanal içinde farklı yerlerde olan taşlara bu şekilde ulaşılır.

URS AMELİYATINDA TAŞLAR NASIL PARÇALANIR?

İdrar kanalında bulunan taşlar lazer veya taş kırma aleti ile toz haline gelecek kadar kırılabilir . Oluşan tozlar daha sonra idrarla kolayca dışarı atılabilir.

AMELİYAT KİMLERE UYGULANMAZ?

İşlem anestezi altında uygulandığı uygulanır , bu sebepten dolayı anestezi için uygun olmayan hastalara bu tedavi uygulanmaz . İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan hastaların ise önce enfeksiyonu tedavi edilir daha sonra ameliyat yapılır .

ÜRETER TAŞI AMELİYATI NEDEN ACİL MÜDAHALE GEREKTİRİR?

Bazı durumlarda acil müdahale gerekir ve kritik bir önem taşır. Bu durumlarda , başlarda çok keskin ağrılar olur . Üreter taşı kasıkta ve  belde şiddetli ağrılara sebebiyet olabilir . Böyle bir durumla karşı karşıya kalınc ağrı kesicilerle ağrı hafifletilmeye çalışır.

Bazen ise şiddetli bir ağrı söz konusu olmasa bile acil müdahale gerekebilir. En önemli sebeplerinden birisi taşların büyük olması sonucunda idrar yollarını tıkayıp,  idrar akışını engellemesidir . İdrar akışının sağlıklı bir şekilde devam etmemesi böbreklere zarar verebilir . Bu durumda böbrek yetmezliği bile oluşabilir.

Üreterin tıkanması piyelonefrite iltihaba yol açar.  Piyelonefrit sağlıklı idrar akışı gerçekleşmemesi sonucu böbreklerde iltihaplanma demektir .

ENDOSKOPİK BÖBREK TEDAVİSİ SIRASINDA NE OLUR?

Böbrek taşlarının endoskopik yolla tedavi edilmesi sırasında hasta doğum pozisyonunda yatırılır . Bu pozisyona litotomi adı da verilir. Tedavi genelde genel anestezi ile yapılır fakat duruma göre lokal anestezi ile de yapıldığı olur.

Doktor endoskopi yardımıyla böbreklere kadar ilerler . Mesane ve üretra içindeki taşa ulaşana kadar ilerlenir . Doktor taşlara ulaşınca lazer yardımı ile parçalar . Yaklaşık 30 dakika kadar sürer . Ufalanmış taş parçalarının işlemden sonraki gün ve haftalarda idrarla dışarı atılması gerekir . Hastaların çoğu aynı gün evlerine dönebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Üreter taşları niçin acildir?

Üreter taşları 3 sebepten dolayı acildir. Birincisi idrar geçişine engel olur. İkincisi idrar geçişinin olmamasından dolayı iltihap yapabilir bu da böbrek yetmezliğine yol açabilir. Üçüncüsü ise dayanılmaz bir acısı vardır. En güçlü ağrılardan birisidir ve hayat kalitesini oldukça etkiler.

2 – Taş tekrarının önlenmesi için ne yapılabilir?

Böbrek taşı sıkıntısı yaşayan insanlar tedaviden sonra da aynı sıkıntıyı yaşayabilir. Nüks riskine bakılmalıdır. Genel yaşam standartlarında ufak değişiklikler yapılması yeterli olabilir. Daha fazla sıvı alımı, dengeli beslenme, egzersiz gibi şeyler bu durumda oldukça önemlidir.

 • Üreter böbrek taşları en çok nereye takılır?

Üreterin yapısında 3 darlığı vardır ve genelde buralarda taşlar takılır.  İlk olarak böbreğin hemen çıkışında, ikincisi büyük damarların çaprazladığı yerde, üçüncüsü idrar kesesine girdiği yerdir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?