Kardiyovasküler Cerrahi Ameliyatları

Kardiyovasküler Cerrahi Nedir?

Kardiyovasküler Cerrahi Ameliyatları, kalp ve damar sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemleri kapsayan bir tıp dalıdır. Bu cerrahi müdahaleler genellikle açık kalp ameliyatları olarak bilinirler ve kardiyak cerrahi veya kalp cerrahisi olarak da adlandırılırlar. Kardiyovasküler Cerrahi, genellikle kalp kapağı tamirikalp bypass ameliyatı, kalp transplantasyonu, aort anevrizmalarının ve arteriyel tıkanıklıkların cerrahi tedavisi gibi önemli işlemleri içerir.

Hangi durumlarda Kardiyovasküler Cerrahi uygulanır?

Herz-Kreislauf-Chirurgie, kalp ve damar sistemi hastalıklarının ilerlemesi durumunda uygulanır. Bu hastalıklar arasında koroner arter hastalığıkalp kapakçığı hastalıklarıaort anevrizmalarıkalp yetmezliği ve konjenital kalp hastalıkları bulunur. Bu hastalıkların bazıları ilaçlar ve diğer tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilirken, diğerleri cerrahi müdahale gerektirir.

Hangi Cerrahi İşlemler Yapılır?

Kardiyovasküler Cerrahi, birçok farklı cerrahi işlemi içerir. Bu işlemler arasında açık kalp cerrahisi, endovasküler cerrahi, minimal invaziv cerrahi ve robotik cerrahi bulunur.

Kardiyovaskuler Cerrahi Ameliyatlari 2

Açık Kalp Cerrahisi

Bu, genellikle göğüs kemiği üzerinde bir kesimle yapılan bir işlemdir. Kalp, kalp kapağı veya damar sistemi ile ilgili problemler, bypass ameliyatları, kalp kapakçığı değişimi, aort anevrizmaları ve diğer büyük kalp problemleri için kullanılır.

Endovasküler Cerrahi

Bu, arterlerdeki tıkanıklıkları veya anevrizmaları tedavi etmek için kullanılan bir minimal invaziv işlemdir. Bu işlem, bir katateri bir artere yerleştirerek yapılır ve tıkanıklığı veya anevrizmayı tamir etmek için gerekli cihazları kateter ile iletilir.

Minimal İnvaziv Cerrahi

Bu, genellikle açık kalp cerrahisine göre daha az invazif olan bir işlemdir. Bu işlem, birkaç küçük kesimle yapılır ve genellikle robotik teknoloji veya laparoskopik cihazlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu işlem, kalp kapakçığı tamiri veya değişimi, koroner arter bypass ameliyatı ve diğer kalp ve damar sistemi işlemleri için kullanılabilir.

Robotik Cerrahi

Bu, robotik teknoloji kullanılarak gerçekleştirilen bir minimal invaziv cerrahi yöntemdir. Bu işlem, açık kalp cerrahisi gibi daha büyük operasyonlar için kullanılabilir. Bu yöntem, küçük kesimlerle ve robotik kollar ile işlem yapılması sayesinde daha az invazif ve daha az ağrılı bir işlem olarak kabul edilir.

Herz-Kreislauf-Chirurgie

Bu, arterlerdeki tıkanıklıkları veya anevrizmaları tedavi etmek için kullanılan bir minimal invaziv işlemdir. Bu işlem, bir katateri bir artere yerleştirerek yapılır ve tıkanıklığı veya anevrizmayı tamir etmek için gerekli cihazları kateter ile iletilir.

Nach oben scrollen
Lebenshilfe
Brauchen Sie Hilfe?
Magnetkrankenhaus
Hallo
Wie können wir Ihnen heute behilflich sein?