cocukluk caginda beslenme

Çocukluk Çağında Beslenme

Anaokulundan lise dönemine kadar olan bir süreci kapsayan, büyüme ve gelişmenin en hızlı dönemi olması nedeniyle beslenmede en önemli dönemlerden birisidir.

Bedensel büyüme ve gelişme ile duygusal ve ruhsal gelişimi de kapsadığından,çocuğun bedeninde olması gereken tüm elzem vitamin ve mineralin , aynı zamanda protein,karbonhidrat ve yağın uygun miktarlarda alınması önem kapsamaktadır.Bu dönemde beslenmenin, normal büyüme ve gelişimi sağlayıcı ürün çeşitliliği bakımından zengin,anneye veya bakıcıya bağlı beslenmeden,kendi kendine beslenmeye geçiş dönemi olacağından dolayı kontrol altında olması gereken , okul ve hayat başarısını arttırıcı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için gün içinde alınması gereken besin öğeleri aşağıda sıralandığı gibi olmalıdır.

-Süt yoğurt grubu 3-4 porsiyon
-Et veya kuru baklagil grubu 2-3 porsiyon
-Meyve grubu 2 porsiyon
-Ekmek ve tahıl grubu 3-6 porsiyon
-Yağ ve yağlı tohumlar 2-3 porsiyon

Bu dönemde sağlıksız,yetersiz veya dengesiz beslenme gerçekleşirse,çocuğunuz şişmanlık veya aşırı zayıflık, demir,yetersizliği, D vitamini yetersizliği,kalsiyum yetersizliği gibi problemler yaşayabilir.Bu yüzden bu yaş grubu çocuklarımızın günde en az 5 öğün tüketmelerini ve her besin grubundan almalarını sağlamalıyız.Günün en önemli öğünü olan kahvaltının evde yapılması, öğle ve akşam yemekleriyle beraber, en az meyve-kuruyemiş ya da meyve-süt ürünleri grubu gıdalardan oluşan ara öğün alması da sağlanmalıdır. Gün içinde 2 litre civarında su tüketmeleri de önemlidir.

Fast-food,asitli içecekler,cips,mısır şurubu içeren bisküvi,şerbetli tatlı,pasta ve hamur işlerinin az tüketilmesini sağlamak ve bu konuda çocuklarımızı bilinçlendirmek gerekir.

Ancak sağlıklı beslenmeyip yukarıda bahsedilen yiyecek ağırlıklı beslenen çocuklarda büyümede gerelik,enfeksiyonlara yakalanma riskinin artması,kemik ve diş sağlığının zayıflaması,zihinsel ve fiziksel gelişimde yavaşlama ve bunlara bağlı olarak da okul başarısında azalma şekillenecektir.

Sağlıklı yeterli ve dengeli beslenme ile uygun fiziksel aktivite yapmasını sağlayarak çocuklarımızın gelişmesine önem vermeli ve gerekenleri yapmalıyız.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?