dermatokozmetoloji

Cilt Bakımı

Cilt bakımı son derece gerekli bir uygulama işlemidir. Vücudumuzda ön plana olan cildimiz, daima parlak ve nemli gözükmelidir. Bu noktada belirtmek gerekir ki cildimiz her zaman mükemmel görünmeyebilir. Çevresel koşullara sürekli açık olan cilt yapısı, çabuk yıpranır, pürüzlenir, lekelenir ve yaşlanır. Aynı zamanda sivilcelenme, siyah noktalar, beslenme alışkanlıkları, makyaj yapmak, alkol ve sigara tüketimi de cildin görünümünü etkileyen en önemli faktörlerdir diyebiliriz.

Cilt bakımı konusunda her durum göz önüne alınarak detaylı bir süreç benimsenmektedir. Bedenimizin en hassas bölgelerinden biri olan cildimize ihtiyacı olan temel bakımı vermemiz çok önemlidir. Bahsedilen bu temel bakım cildimiz için kusursuz bakım rutinidir. Cildimizin yapısını iyileştirmek ve iyi tutmak için gereken her şey bu temel rutinin içinde yer alır. Bu rutinlerden kendimize en uygun olanı düzenli olarak uygulamamız gerekmektedir.

Cilt bakımı nedir sorusunun cevabını bulmak için sizler için hazırladığımız bu yazıyı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bilindiği üzere cilt yapısını iyileştirmek için düzenli olarak uygulanan bakımların tümüne dikkat etmemiz gerekmektedir. Bahsedilen cilt bakımların içine temizleme, nemlendirme, maske gibi cildin yararına olan tüm bakımlar girmektedir. Detaylı bir temizlik süreciyle ilerleme sağlamanız son derece önemlidir.

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, temelde yüzünüze uygulamanız gereken tüm bakımları kapsamaktadır. Temel olarak parlak ve pürüzsüz bir görünüm, cildinize en uygun cilt bakımı ile başlar. Yaşınızdan daha genç görünmek ve cildin güzelliğini korumak için yapılması gereken cilt bakımı, cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek için yapılan uygulamaları kapsar. Bu durumları analiz ederek kusursuz bir ilerleme sağlayabilirsiniz.

Herkes sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak ister elbette. Bu sebeple detaylı analizleri yaparak cilt bakımı rutinlerini oluşturmanız gerekmektedir. Temiz, sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak hem güzel bir görüntü için hem de ruh-beden sağlığı için önemli bir unsurdur. Bu bağlamda cildin doğal işlevini yerine getirebilmesi açısından da cilt bakımı oldukça gerekli bir uygulamadır. Bireylerin cilt tipine uygun düzenli olarak bakımların yapılması zamanla ve yaşam koşullarıyla birlikte meydana gelebilecek kırışıklık, sarkma, leke, akne gibi sorunların oluşmasını engellemek açısından da oldukça önemlidir. Cilt bakımı fiyatları konusu da son derece merak edilmektedir.

Cilt Bakımı Fiyatları

Cilt bakımı konusunda ki gerekli tüm bilgiler firmamız bünyesinde mevcuttur. Temel olarak cilt bakımında amaç güzellik gibi görünse de öncelik cilt sağlığının korunması olmalıdır. Peki, sağlığımızı koruyarak cilt bakımı nasıl yapılır? Bu duruma şu şekilde bir cevap verebiliriz;

Düzenli cilt bakımının faydaları şu şekilde sıralanabilir. Bu bağlamda ilk olarak,

·        Cildinize sivilce, siyah nokta, akne sorunlarının giderilmesi ve leke tedavisi

·        Yaşlanma kırışıklıklarının giderilmesi ve kolajen üretiminin arttırılması

·        Gözenek yapılarının sıkılaştırılması, pigment farklılığının önüne geçilerek cilt tonunun eşitlenmesi,

·        Siyah ve beyaz noktaların yok edilmesi, cilt bakımıyla donanımlı bir şekilde devam ettirilmektedir.

Yukarıda yer alan bilgilerden hareketle yaklaşık 30-60 dakika kadar sürecek bir bakımla cilt bakımı rutinine sahip olabilirsiniz. Bu bağlamda genç yaşta cilt bakımın dâhil olmanız gerekmektedir. Bilindiği üzere her yaş dönemi için cilt tipinin bakımı farklıdır. Özellikle belirtmek gerekir ki cilt bakımına başlamanın en ideal zamanı ergenlik dönemidir. Uzmanınız tarafından belirlenen cilt bakımları sizler için muazzam olanak sunacaktır.

Cilt Bakımı Sırası

Başarılı bir cilt bakımı, her cilt tipine özel ve cildin ihtiyacına göre planlı yapılmalıdır. Cilt bariyerinin yapısını ve kullanılacak ürünleri doğru analiz edebilecek bir uzman tarafından yapılan cilt bakımı ancak istenilen etkiyi sağlayabilir. Eksik yapılan işlemlerin ve yanlış seçilen ürünlerin sonuçları çok ağır olabilmektedir. Cilt bakımında yapılacak en önemli unsur uzman seçimidir. Cilt yapınız için bakım konusunda en doğru dermatolojik analizi, bu konuda uzman doktor tarafından yapılır.

Cilt bakımı aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Belirtmek gerekir ki dermokozmetik cilt bakımı uygulaması öncelikle bir uzman tarafından dermatolojik cilt analizi ile oluşturulmaktadır. Bahsedilen bu analizle cilt ihtiyaçları belirlenir.
  • Cilt bariyerinizi yağ, makyaj kalıntıları ve kirden arındırmak için ilk öncesinde detaylı bir temizlik işlemi uygulanacaktır.
  • Cildinizde yer alan siyah ve beyaz noktalar, birikmiş yağ dokuları ve sivilcelerin temizliği uzman doktorlar tarafından el aletleriyle yapılır.
  • Peeling ile cilt yüzeyindeki ölü deriler uzaklaştırılır, temizlenen gözeneklerin sıkışması sağlanır. Gözeneklerin sıkışması cildinizde muazzam etki yaratacaktır. Genel görünümde de muazzam bir olanak sunacaktır diyebiliriz.
  • Nemlendirici ve bakım maskesi uygulanarak cilt bakımı aşamaları analiz edilecektir. Bunun yanı sıra ışık tedavisiyle cilde uygulanan içeriklerin cilde emilimi kolaylaştırılır.

Cilt bakımı son derece önemli bir işlemdir. Bu işlem sürecinin sonrasında kişinin rutin olarak kendi yapması gereken bakım konusunda doktorlar tarafından çeşitli öneriler de verilebilir. Aynı zamanda sosyal ilişkilerde de cilt bakımı muazzam bir etki yaratmaktadır. Özgüveninizin artması konusunda bakım yapmak son derece etkili bir durumdur. Belirtmek gerekir ki cilt bakımını kadın-erkek, genç-yaşlı herkes yaptırabilir ve düzenli yaptırılması atlanılmaması gereken bir konudur. Temiz ve sağlıklı cilt bakımı konusunda uygulanacak bakım hastanın ihtiyacına göre ve cilt yapısına göre belirleneceğinden, cilt bakımı fiyatları değişiklik gösterebilir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı için doğal yöntemler evde kolayca yapabileceğiniz bir imkân sunmaktadır. Özellikle uygun fiyatlı ürünlerle yapılan cilt bakımı, sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hindistan cevizi yağı: Bu ürün cilt bakımında sıkça kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirtmek gerekir ki hindistan cevizi yağı; epidermal dokuyu güçlendirmek, ölü deri hücrelerini yok etmek, güneş yanığından korumak ve anti bakteriyel, antiviral, antifungal, antioksidan özelliklere ile cildi korumak gibi olumlu etkileri bünyesinde bulundurmaktadır. Hindistan cevizi yağı cildi temizlemeye, nemlendirmeye, makyajı temizlemeye, yaraları iyileştirmeye veya yara izine yardımcı olmanın yanında saçınıza da son derece yararlıdır. Temiz ve sağlıklı bir cilt vücudunuzda yer alan bir elmas niteliğindedir.
  • Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı da cilt bakımında yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Özellikle ciltteki aknelere, kızarıklık ve iltihap ile savaşmak için sıklıkla kullanılmaktadır diyebiliriz. Çay ağacı yağı taşıyıcı yağla kombine edildiğinde kötü yan etkilerin görülmesi durumu çok az olur.
  • Salatalık: Salatalık yapısında bulunan su oranı yüksek bir besin değeridir. Aynı zamanda kozmetik sektöründe de birçok cilt bakım ürününün ana maddesi olan salatalık, içerdiği vitaminler sayesinde cilde taze bir görünüm katmaktadır. Kullanım olarak salatalığın suyunu sıkıp bir pamuk yardımıyla cildinizi kirden arındırmak son derece faydalı olacaktır. Bahsedilen bu kullanımın yanı sıra suyunu tamamen çıkarmak yerine salatalığı rendeleyip püre haline getirebilir, yüzünüze maske olarak sürüp 10 dakika bekledikten sonra suyla temizleyebilirsiniz.
  • Elma sirkesi: Elma sirkesi birçok konuda kullanılan bir üründür diyebiliriz. Birçok farklı konuda kullanılan uygun bir doğal cilt bakımı ürünü olan elma sirkesi yararları arasında; patojenleri (bakteri gibi) öldürmeye yardımcı olmak, bağırsak sorunlarından kaynaklanan cilt problemlerini gidermek, cildi temizlemek ve sivilceleri durdurmaya yardımcı olmak ve antifungal özellikleri sağlamak gibi faydaları içerir.
Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?