man, headache, depression-6370592.jpg

Bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk erişkin psikiyatri ve çocuk psikiyatri alanında sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Bipolar bozukluk, kişinin aniden kendini çok iyi hissetmesine, ardından bir süre sonra küçülmesine neden olabilir. Bipolar bozukluk, bir kişinin ruh halini manik depresyon tanımına uydurabilir. Bu nedenle hastalık teşhisi aşamasında bir psikolog tarafından değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

Bipolar bozukluğun en büyük özelliği insanların aşırı duygusallığıdır. Bipolar bozukluk en üst düzeyde olduğunda kişi hiperaktif hale gelir ve kendini çok mutlu hisseder. Ancak depresyona girdiğinde kendisini dış dünyadan soyutlayabilir ve hatta intihar eğilimi gösterebilir.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri

Bipolar bozukluğun kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte, kişilere bipolar bozukluk tanısı konulmasına neden olan birçok faktörün birlikte geliştiği öngörülmektedir. Bu faktörler arasında psikiyatri; beyindeki kimyasal dengesizlikler, genetik transfer ve tetikleyici faktörleri inceler.

Beyindeki Kimyasal Dengesizlik

Bipolar bozukluğun sonucu, beynin kimyasal dengesindeki bir dengesizlik olabilir. Beyin işlevlerini kontrol eden kimyasallara nörotransmitterler denir. Bir veya daha fazla nörotransmitter dengede değilse, bipolar bozukluk belirtileri ortaya çıkabilir.

Genetik

Bazı durumlarda, bipolar bozukluk genetik olarak ilişkilidir. Ailedeki birinci derece akrabalardaki genetik aktarım, psikolojik rahatsızlıklar açığa çıkarabilmektedir. Bipolar bozukluğu olan anne, baba veya kardeşlere bir doktora görünmelerini tavsiye edin. Bununla birlikte, tek bir gen bipolar bozukluğa neden olamaz. Belirli genetik ve çevresel faktörler tetikleyici olarak kabul edilir.

Tetikleyici Unsurlar

Yaşanan stresli durumlar veya travma genellikle bipolar bozukluk için tetikleyicidir. Bunlar; bir ilişkinin sona ermesi, fiziksel, cinsel veya duygusal istismar, yakın aile bireylerinin veya sevdiklerinin ölümü veya beyin travması da bipolar bozukluğu tetikleyebilir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?