tonsilit magnet

Bademcik İltihabı (Tonsilit)

Bademcik enfeksiyonu anlamına gelen tonsilit (bademcik iltihabı), bakteri ve virüslerin bulaşmasyla ortaya çıkmaktadır. Bademcikler boğazın her iki tarafında bulunan, boyutları kişiye göre değişebilen ve vücudun savunma sisteminde yer alır.  Üç tip vardır ; Tonsilitin akut, subakut ve kronik akut tur.

AKUT TONSİLİT NEDİR?

Tonsilit, bademciklerde oluşan ve epey  ağrılı geçen enfeksiyon olarak tarif edilebilir. Bademcik enfeksiyonuna, bakteri ve virüsler sebep olur.

Bademcik enfeksiyonunda yapılan muayede bakteri kaynaklı bir durumdan şüphe duyuluyorsa, streptokok bakterisinin olup olmadığı tespit edilmelidir. Özel Ankara Magnet Hastanesi KBB polikliniklerimizde uzman hekimlerimiz tarafından hastanın öyküsü dinlenir .Hastalık öyküsüne göre gerekli tetkikler Özel Ankara Magnet Hastanesi’nde yapılmaktadır. Beta mikrobu  olarak tanımlanan, streptokok cinsi bakteriler bademciklere yerleşerek  sürekli  tekrarlayan bademcik enfeksiyonuna  neden olmaktadırlar. Bademciklerden alınan sürüntüler ile yapılan hızlı testler ve boğaz kültürüyle beta mikrobu olup olmadığı tespit edilir. Yapılan sürüntü testleriyle  beraber hastanın kan değerlerine de bakılarak bakteriyel enfeksiyon olup olmadığı tespit edilir. Kan testindeki CRP değeri kandaki enfeksiyon oranını gösterdiği için teşhis için  önem arz etmektedir. Yine  lökosit ve nötrofil değerlerinin yükselmesi, lenfosit değerlerinin ise azalması bakteriyel enfeksiyon olduğu düşünülerek bakılan değerler dir. Bakterilerin ve virüslerin  sebep olduğu bademcik enfeksiyonlarında yapılan testler  ve bu  test sonuçları  doğrultusunda hastanın tedavi planı oluşturulur. Bademcik iltihabında bakteriden kaynaklı enfeksiyonlarda  tedavi planına göre antibiyotik tedavisine başlanır.

Viral enfeksiyonlarda ise boğazdan alınan sürüntü  ile  yapılan hızlı testler ve boğaz kültürü testi negatif değer çıkabilmektedir. Viral enfeksiyonlarda da  kan değerlerinde yine  CRP ve Lökosit değerleri yüksek çıkabilir aynı zamanda  nötrofil değeri  düşmeye lenfositler ise artmaya başlamaktadır. Bu değişken  değerler  enfeksiyonun viral olduğunu gösterir ve tedavi planı bu değerlere göre düzenlenmektedir. Ayrıca  Adenovirüs ve CMV gibi virüslerde bademcik enfeksiyonuna sebep olduğu tespit edilmiştir. Viral enfeksiyolarda tedavi ise , sadece  hastalığın semptomlarını  hafifletmek için  destek tedavisi olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, vitamin ve spreyler kullanılmaktadır.

SUBAKUT TONSİLİT NEDİR?

1 ay ile 3 ay arasında devam eden tonsilitlere (bademcik enfeksiyon)  subakut tonsilit adı verilmektedir.  Subakut  tonsilit’e  genelde viral enfeksiyonlar sebep olmaktadır. Yine burada da viral enfeksiyonda olduğu  gibi tedavi yolu izlenmektedir.

KRONİK TONSİLİT NEDİR?

Bir kişinin yılda birkaç defadan fazla yani sık sık  tonsilit (bademcik  enfeksiyonu ) oluyorsa artık kronik hale gelmiş boyuttaysa kronik  tonsilit denir. Bademcikler savunma görevini yerine getiremez hale gelir, sağlığa zarar verir. Kronik  tonsilitin akut ataklarında tedavide olduğu gibi bakteriyel veya viral kaynaklı oluşuna göre ilaçlar kullanılmaktadır.

Bakteriyel kaynaklı kronik tonsilitde, beta streptokok bakterisinin bademciğe yerleşmesiyle oluşur. Hastalık uykusuzluk, stres, yorgunluk  gibi çeşitli sebeplerle bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ya da hasta soğuğa maruz kaldığında ve ağız florası bozulmaya başladığında bakteri aktifleşmektedir. Yapılan muayene bulguları  ve  testlere  göre bakteriyel kaynaklı bir enfeksiyonsa hastanın genel durumunu rahatlatacak  tedavilere ek olarak antibiyotik tedavisiyle ortaya çıkan yakınma ve şikayetler ortadan kaldırılır.

Bademcik enfeksiyonuna  çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülmesinin nedeni hijyen kurallarına tam  anlamıyla uymamaları, ellerini sık sık ağızlarına götürmeleri  neden olmaktadır. 12- 13 yaşlarından sonra  akut  tonsilit ve kronik tonsilitte görülme sıklığı azalmaktadır. Ayrıca bu bakterinin bademciklere yerleşmesi ve bağışıklık sisteminin düşmesiyle ilişkidir.

TONSİLİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Şiddetli boğaz ağrısı,
 • Kuruluk ve kaşıntı,
 • Ağızda tat kaybı,
 • Bademciklerde kızarıklık ve şişme,
 • Yüksek ateş,
 • İştahsızlık,
 • Yutma ve yutkunma zorluğu görülmektedir. Yutma zorluğundan dolayı  yeterli besin ve sıvı alımı olmaz. Yeterli sıvı alınamadığı için vücut susuz kalır  ve yüksek ateş gözlenir.
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik, yorgunluk, vücutda  kırgınlık
 • Genel vücut, kas ve eklem ağrıları
 • Kötü nefes ve ağız kokusu

TONSİLİT NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Uzman hekimlerce yapılan fizik muayene bulguları  ve hasta hikayesi  tonsilit tanısının konulmasında genellikle yeterlidir. Muayene sonrası , enfeksiyonun viral mi bakteriyel mi olduğunu anlamak için  alınan sürüntü örneklerinden ve yapılan diğer testler belirler. Yapılan testler hızlı streptokok antijen testi ve boğaz kültürüdür. Enfeksiyonun bakteri mi, virüs kaynaklı mı olduğu belirlendikten sonra tedaviye  bu doğrultuda  yön verilmektedir. Özel Ankara Magnet Hastanesi ‘nde  alanında uzman hekimlerimizin muayene sonrası  istediği gerekli tetkiklerin yapılması için hastanemiz tüm donanıma sahiptir.

TONSİLİT TEDAVİSİ NASILDIR?

Akut bademcik enfeksiyonlarında  iyileşme evresi 1 hafta- 10 gün civarında sürmektedir. İlaç tedavisine başlanmasının ardından 3-4 gün yine ateş ve ağrı görülmektedir.

Bakteriyel enfeksiyon tedavilerinde antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçla verilmekte. Bunların yanısıra boğazı rahatlatan pastiller ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini destekleri  önerilmektedir.

Viral enfeksiyonlarda ise  erişkin ve çocuklara verilen ilaçlar farklılık gösterir ayrıca ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, bağışıklık sistemini destekleyen vitamin ve mineraller, boğazda oluşan ağrıları ve diğer semptomları rahatlatmak için pastillerverilmektedir.Hastalığın daha agır seyrettiği durumlarda serum  takviyesi verilebilmektedir. Özel Ankara Magnet Hastanesi  Acil Servisi ile 7/27 hizmet vermektedir.

Bir erişkin ya da çocuk 1 sene boyunca  7 defa ya da 3 sene boyunca her sene  düzenli olarak 5 defa bademcik enfeksiyonu geçiyorsa  bademcik operasyonu yapılması ön görülmektedir.

Kronik tonsilitin akut atakları ilaç tedavileriyle düzeltilebilmektedir fakat  çok sık akut atakları geçirilmesi vücuttaki diğer mekanizmaların bozulmasına sebep olabilmektedir.

Özellikle streptokok bakterisinin  yani beta mikrobunun sebep olduğu kronik tonsilit, akut romatizmal ateş denilen kronik başka bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden  olabilir. Akut romatizmal ateş ise kalp ve kalp kapakçığına zarar veren, böbrek yetmezliğine neden olan bir hastalık olduğu  görülmektedir .  Bütün bu hastalıkları da önleyebilmek için hastanın bademcik ameliyatı  olması gerekmektedir.

Genelde  çocuklarda görülen ve ateşin  sürekli  yükseldiği  durumlarda nedeni bilinmeyen ateşden dolayı bademcikler alınabilmektedir. Burada yüksek ateşin  bademcik  kaynaklı  olduğu düşünülmektedir. Bademciklerde  bu durumu destekleyen bulgular olmayabilir fakat  çocuğa yapılan çeşitli testlerde CRP gibi  bazı değerlerin  yüksek çıkması  bademcikden kaynaklandığı düşünülmesine sebep olmaktadır.

Bademcik enfeksiyonuna bağlı olarak bademciklerde  bazen aşırı bir büyüme gözlenmektedir. Bu büyümeden kaynaklı  hasta da yutma zorluğu ya da ateş yapmamaktadır  fakat  hastanın nefes yolunu kapanabilmektedir. Buna öpüşen bademcik denir. Öpüşen bademcik  ise erişkin ve çocuk apnesini tetikleyerek ,  kişinin kaliteli uyku uyuyamaz hasta  gelmesi ve horlamaları artmasına sebep olmaktadır. Yine bu durumda  bademciklerin alınmalıdır.

SIK SORULAN SORULAR

Tonsilit bulaşıcı mıdır?

Tonsilit bulaşıcı bir hastalıktır. Tonsilite sebep  olan bakteri ve virüsler havadan damlacık yoluyla  bulaş olabilmektedir. Hasta olan kişinin, hapşırma sırasında tükürüğüne maruz kalınması  ya da hasta biriyle temas halinde olmak  sağlıklı bir insana kolayca bulaş olmasına sebep olur.

Tonsilit belirtileri kaç gün sürer?

Tonsilit ( bademcik iltihabı) hastalığının  belirtileri genellikle 3-4 gün sürer ama bu süre 10 güne kadar da çıkabilmektedir.

Bademcik neden iltihaplanır?

Bazı virüs ve bakterilerin bademciklere yerleşerek enfeksiyon oluşmasına neden olmalarından dolayı bademcikler iltihaplanmaktadır.

Bademcik tek taraflı şişer mi?

Bademciğin tek taraflı şişmesi durumu , Adenovirüs ve Epstein -Barr virüslerinin neden olduğu bazı bademcik enfeksiyonlarından meydana gelmektedir. Öpücük hastalığı olarak da  bilinen Adenovirüs ve Epstein -Barr sebebi ile tek bir bademciğin şişmesi durumu görülmektedir.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir?

 1. Evde hazırladığımız tuzlu su ile gargara yapmak  bademcik iltihabının neden olduğu boğaz ağrısını ve acısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.
 2. Pastiller
 3. Bal ile hazırlanmış ılık bitki çayları
 4. Buzlu parmak dondurmaları veya buz parçaları
 5. Hava nemlendiricileri ,solunum yolundaki kurulu engelleyerek ağrı  ve acıyı hafifletir.

Bademcik iltihabı tedavisi ne kadar sürer?

Bakteriyel bademcik iltihabından dolayı  ortaya çıkabilecek durumların önlenmesi için uzman hekim tarafından öngörülen süre boyunca antibiyotik tedavisinin (genellikle 10 gün) kullanılması önemlidir. Verilen tedavi ile bademcik iltihabının belirtileri genellikde 3-4 gün içinde şikayetler azalır.

Boğaz iltihabı için hangi antibiyotik kullanılır?

Bademcik iltihabında en sık kullanılan tedavi  yöntemi , antibiyotikler, penisilin veya penisilin türevi ilaçlardır.

Bogaz iltihabı nasıl iyileşir?

 1. Boğazı nemli tutmak.
  1. Bol su tüketimi önemlidir.
  1. Hastalık döneminde  çok konuşmamaya,  boğazı yorarmamaya dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde  daha çok tahrişe neden olacaktır.
  1. Alkol ve sigara kullanmamalıyız.
  1. Kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı.
  1. Et ve tavuk suyu  içeren çorbalar , yemekler iyi gelebilir  tükeltilmesi faydalıdır.
  1. Ilık su ile bal karışımı içebilir. Yine bitki çayları iyi gelebilir.
  1. Tuzlu su ile gargara yapalırsa boğaz yumuşar.
  1. Pastil kullanarak boğazı  yumuşatabilinir.

Çocuğun boğaz ağrısına hangi ilaç iyi gelir?

Çocuklarda gelişen  boğaz ağrılarını hafifletmek için bir bardak ılık suyun içerisine 1 tatlığı kaşığı balı ve 2 tatlı kaşığı limon suyunun karıştırılıp verilmesi çocuğun biraz rahatlasını sağlar.  Bunun yanısıra tuzlu su ile yapılan gargara da boğazın rahatlamasını sağlar.

Boğaz iltihabına ne iyi gelir ilaç?

Yeterli sıvı alımı: Bol sıvı almak, boğazı nemli tutar, kurumasını önlemek  ve böylece ağrıyı, boğazdaki kuruluğu  engeller. Tavuk suyuna  çorba, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, nane-limon gibi bitki  çayları ile boğazınızı yumuşatabilir.

Boğazda enfeksiyon nasıl anlaşılır?

Bununla birlikte hastalarda genel olarak görülen belirtiler şunlardır:

 • Boğazda ağrı, hassaslık ve şişlik
 • Ses kısılması ve sesde değişiklik
 • Ateş ( Yüksek Ateş )
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Yutkunmada zorlanma, iştahsızlık
 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Geniz akıntısı
 • Kulak ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Eklem ve vücudun çeşitli bölgelerinde  görülen  kas ağrıları
 • Deride döküntü
 • Yorgunluk , halsizlik
 • Gözlerde kızarıklık, yanma hiss 

Boğaz tahrişine ne iyi gelir?

Boğaz yanması , tahrişe ve öksürüğe iyi gelen evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Tuzlu suyla gargara yapmak.
 • Çok sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durmak  ve ılık olmasına dikkat edilmeli boğaz tahrişini önlemek için.
 • Aşırı acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak  gerekli tahrişi önlemek için.
 • Nane, papatya, zencefil, ıhlamur gibi bitki çayları tüketmek boğazda ağrı ve yutkunmayı rahatlatır

Boğaz tahrişi kaç gün sürer?

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısı ve tahrişi genellikle 5-7 sürer ve tıbbi tedavi gerektirmeyebilir. Fakat  soğuk algınlığı ve grip vakalarının yol açtığı boğaz ağrısı bol miktarda sıvı tüketimi ve dinlenme ile ancak hasta şikayetlerini engeller.

Boğazda ağrı ve yanma neden olur?

Boğazda ağrı ve  yanma  hissi hastalığa bağlı gelişen  belirtilerdir. Bu nedenle boğaz yanmasına ve ağrıya  neden olan virüs ve bakteriyi yani hastalığı tespit etmek uzman hekimce   tedavi sürecini yönetmesi açısından önemlidir. Boğazda ağrı ve  yanmasına neden olan hastalıklardan  bazıları; farenjit, tonsilit, GÖRH (Gastroözofageal Reflü Hastalığı) ve alerjik rinittir.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?