Profiloplasti

Asimetrik Yüz Ameliyatı ( Profiloplasti )

Asimetrik Yüz Ameliyatı Profiloplasti, yüzün sağ tarafında ve sol tarafında yüz orantısına bütünsel yaklaşım sağlayan bir operasyondur. Asimetri bazen yalnızca gülerken, konuşurken, çiğnerken yada çeşitli mimikler yaparken kendini daha çok belli etmektedir. Yaklaşık olarak her bireyde bir miktar asimetrik uyumsuzluk mevcuttur. Kişinin yüz asimetrisi normalden daha fazla belirgin olması durumunda kişiyi estetik veya fonksiyonel olarak rahatsız etmektedir.

Yüz asimetrisi doğuştan ortaya çıkabildiği gibi çene eklem rahatsızlıklarıyla, travmayla veya dişsel bir herhangi problemlerden fonksiyonel kaydırma ile ve tek taraflı çiğneme gibi kötü alışkanlıklar ile ortaya çıkabilmektedir. Yüz asimetri ameliyatında hedef; yüzün tüm dinamik yapıları arasında oransal denge ve harmoninin sağlanmasıdır.

Yüz asimetrisi kişide hareket bozukluklarına sebep olmaktadır. Burada en önemli nokta kişi estetik görünüm olarak burnunda gözle görülecek büyüklük varsa, kişinin yüz asimetrisi düzeltilmeden sadece burun estetiği yeterli olmayacaktır. Kişi fonksiyonel olarak burun ameliyatından sonra ne kadar doğal görünüm sağlarsa sağlasın, tüm yüz tam değerlendirmeye alınmadan kişiler bütünsel asimetriden mutsuz olabilmektedirler. Bu nedenle burun estetiği hastalarını tek başına değerlendirmek yeterli sayılmamaktadır.

Günümüzde asimetrik yüz ameliyatları sıradanlaşmış ve çok kolay bir şekilde uygulanabilen operasyonlardan birisi olmaktadır. Ankara Özel Magnet Hastanemizde asimetrik yüz ameliyatı yapılmaktadır. Sizlerde hastanemize gelerek uygun hijyen şartları altında, son derece konforlu ve güvenli bir şekilde Estetik ve Plastik Cerrahi doktorumuz ile ön görüşme yaparak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Yüz Asimetrisinin Sebepleri

Yüz asimetrisi genellikle doğuştan gelen bir uyumsuzluktur. Kişinin gelişim çağı sırasında sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin çiğneme alışkanlıkları, uyuma şekilleri, çiğneme ve benzer alışkanlıkları yüz simetrisinde bozulmalara yol açar ve yüz asimetrisinin gelişimine sebep olurlar.

Tüm bunların dışında yüzde asimetrik görüntüsünün ilerlemesine sebep olabilecek bir diğer etkenler bulunmaktadır. En belirgin faktörler ; görme bozuklukları, bir kulağın daha az duyması, boyundaki omurlarda meydana gelen sinirsel yada ortopedik sorunlar gibi uyumsuzluklar aynı şekilde yüzün asimetrik görüntüsünü büyütmektedir.

Asimetrik yüz orantısının en sık karşılaşıldığı bölgeler ağız ve çene bölgesidir. Dolayısıyla gülme sırasında yüz asimetrisi daha belirgin hale geldiği için kişiyi rahatsız etmektedir. Ağız ve çene bölgesinde meydana gelen yüz asimetrisi sorununu bazı hastalar, gülüş tasarımı tedavisiyle düzenlemeye başvurmaktadırlar.  Ancak bu sorun estetik sorunlara yol açtığından dolayı yüz asimetrisi tedavisini doktora başvurmadan  herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Sadece yüz asimetrisine sebep olan durum, yumuşak dokulardaki farklılıklar ise gülüş estetiği ve ortodontik tedavinin yanı sıra botoks uygulamaları da gerekebilmektedir.

Yüz Asimetrisinin ve Simetrisinin Değerlendirilmesi

Kişinin yüz simetrisinin değerlendirilmesinde klinik bir muayene yapılmaktadır. İlk olarak kişinin yüzünde yumuşak ve kemik dokusu değerlendirmeye alınmaktadır. Dişlerin orta hattı ve yüzdeki orta hattında bulunan bulgulara bakılmaktadır. Bileteral gonial açı arasındaki simetri, mandibular kemik alt kenar sınırı, diş etleri-gingiva ve üst ve altta ve sağ ve solda görünebilirlikleri, kapanma kusur ve simetrisi, ön dişlerin kapanması, ön dişler arasındaki maksimum açıklık-kapanıklık, mandibular eğrilme ve temporomandibular ekleme bakılmaktadır.

Kişinin yüz simetrisinin değerlendirilebilmesi için ön ve sağ – sol yan sefalogram röntgenleri çekilmektedir. Sefalogram sayesinde orta hat belirlenir. Sağ ve sol yapıların bu orta bölümde olan uzaklıklarına bakılarak sefalogram baş ve yüzde majör anomaliler, diş kayıpları, mandibula ramusu ve condyl yapıları iki taraflı karşılaştırılır. 

İlk olarak yüz ve baş algoritmasının değerlendirilmesi yapılırken;

  • Simetrinin ölçümler yapmaksızın yüz ve başı oluşturan spesifik estetik alanlarının simetrisinin değerlendirilmesi yapılır.
  • Sonrasında simetrinin yüzde açılar ve estetik alanların sayısal ölçüm değerlerinin simetrik analizi yapılmaktadır.
  • Yüz ve baş büyümesinin değerlendirilmesi alınarak bilgisayar destekli programlar ile simetri değerlendirilir.

Burada en önemli nokta; kişinin yüz simetrisinin değerlendirilmesinde hasta doğal baş pozisyonunda olmalıdır. Çünkü hasta  bu pozisyonda durmadığı zaman yüz asimetrisi doğru değerlendirilemez. Yüzün orta çizgisi belirlenerek burun, ağız ve çenenin simetrik değerlendirilmesi yapılır. Yüzün orta çizgisi belirlendikten sonra bu çizgiye paralel olarak sağ ve sol tarafın ölçümü için yüz orta hattına olan mesafelerine bakılabilir.

Asimetrik Yüz Ameliyatı

Küçük dokunuşlarla iyileştirilmesi mümkün olmayan , ileri seviyelerdeki yüz asimetrileri vakalarında cerrahi operasyon yapılmaktadır. Eğer kişinin yüz asimetrisi dental kökenli problemler ise estetik cerrahların yanı sıra ortodontislerde tedavi sürecine dahil olmaktadırlar. Estetik operasyon yapıldığı zaman kişi normal koşullarda bile asimetrik sonuçlara ulaşabilmektedirler.

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta yüz asimetrisi ameliyatı yüzün her iki tarafının milimetrik olarak eşleşmesi değildir.  Yüz asimetrisinin amacı asimetri tolere edilir bir hal aldırmak ve yüzün genelinde simetrik bir fotoğraf elde etmektir.

Botoks ile yüz asimetrisi yöntemi

Botoks işlemi ameliyatsız bir yöntemdir. Medikal estetik uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Minik dokunuşlarla yüzdeki asimetriyi önemli bir ölçüde düzeltilebilir. Cerrahi bir operasyon olmadığı içinzahmetsizdir vetedavi konforu üst seviyededir. Burada amaç estetik olarak orantılı ve hoş bir yüz kurgulamak asimetriye sebep olan yumuşak dokunun hareketlerini ve mimik efektlerini takip ederek kas spazmları çözülür. Botoks ile kişi daha dengeli ve uyumlu yüz hareketi elde edebilir.

Yüz yogası ile yüz asimetrisi yöntemi

Yüz yogası; uyku sırasında hep aynı tarafta yatmak, yemek yerken çenenin hep aynı tarafını kullanmak gibi nedenlerden oluşan yüz asimetrisini gidermek için kullanılmaktadır. Yüz yogası; yüzün spazm oluşan bölgesindeki kasların gevşemesini sağlar ve yüzde daha dengeli bir görünüm yaratır. Yüz yogası ile yüz asimetrisi iyileştirilmesi için etkili alternatif tedavilerden biridir. Yüz yogası sayesinde yüz kasları dengeli bir şekilde çalıştırılmış olmaktadır.

Yağ enjeksiyonu ile yüz asimetrisi yöntemi

Estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılan yağ enjeksiyonları, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu ile gerçekleştirilmektedir. Yüz asimetrisi tedavisinde çok nadir kullanılan bir yöntemdir. Burada yağ alınması işleminde liposuction uygulaması yapılmaktadır. Karın bölgesinden alınan yağ dokusu ile daha önce yapılan estetik planlamaya göre kişinin yüzünde dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Dolgu ile yüz asimetrisi yöntemi

Dolgu işlemi botokstan sonra en kolay teknik olarak bilinir. Dermal dolgular ile yüz yüz asimetrisi tedavisi gerçekleştirilir. Tamamen simetrik görünüm sonucu vermese de mevcut estetik sorunların giderilmesi için etkili bir yöntemdir.

Asimetrik yüz ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Asimetrik yüz ameliyatı fiyatları nedir ?

Asimetrik yüz ameliyatı fiyatları yapılacak olan işleme, cildin durumuna göre ve kişine isteğine göre değişiklik göstermektedir. Asimetrik yüz ameliyatı yaptırmak isteyen kişiler Ankara Özel Magnet Hastanemizi arayarak veya doktorumuzla birebir görüşme sağlayarak net fiyat alabilmesi mümkündür. Asimetrik yüz ameliyatı için, doktorumuz kişide kullanılacak olan malzemeye göre fiyat belirlemektedir. Sizlerde Ankara Özel Magnet Hastanemizi arayarak  0312 212 80 80 kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Asimetrik yüz düzelir mi ?

Evet, düzelebilir. Hasta kişinin asimetri derecesine göre cerrahi yada cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Yüz asimetrisi zamanla değişiklik gösterir mi ?

Yüz asimetrisi yaşlandıkça yüzümüzü düzgün ve pürüzsüz tutan yağ dokuları yüzün alt kısmına doğru kaymaya başlar, Yağ dokusunun kayması ile kişi de daha yaşlı görünen ve dengesiz bir yüz şekline, ifadesine sebep olur. Ankara Özel Magnet Hastanesi olarak sağlıklı günler dileriz.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?