diz artroskopisi

Artroskopi Ameliyatı

Eklemleri ilgilendiren cerrahi bir işlem olup, eklem içerisine küçük tüpler yerleştirilerek eklem içini görmemizi sağlayan görüntülü muayene olarak bilinmektedir. Kamera ve ışık sistemleri kullanılarak eklemleri ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisi için kullanılır. Artroskop eklem içini görmemizi sağlayan bir alettir. Yapılan bu işlemde bir lens ve iç aydınlatma sistemi kullanılarak eklem dokuları büyütülür ve aydınlanır. Artroskopi yöntemiyle kapalı olarak eklemler açılmadan inceleme sağlanabilir. Bu inceleme içerisinde kişide görülen eklemlerdeki sakatlık, yaralanma ve hastalıkları doktorunuz teşhis edebilir ve gerekli muayene için bilgilendirme yapabilir. Kişiler artroskopi de en çok diz eklemi sorunuyla karşımıza çıkmaktadırlar. Doktorumuz genellikle 4mm çapında artroskopik tv kullanarak işlemini gerçekleştirmektedir. Artroskopi tedavisinde genellikle diz, omuz, ayak bileği, el bileği, dirsek ve kalça eklemi ile beraber bu sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Eklem içerisindeki görüntüler lens ve iç aydınlatma yardımı ile eklem içindeki yapılar detaylı olarak ekrana aktarılıp incelenebilmektedir.

Ankara Özel Magnet Hastanesi olarak Ortopedi ve Travmatoloji Cerrahi Bölümü, uygun hijyen şartları altında alanında uzman Doktorlarımız tarafından tedavi süreci başlatılmaktadır. Sizde Özel Ankara Magnet Hastanesine gelerek Artroskopi (Eklem) problemlerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Artroskopi Hangi Durumlarda Uygulanır ?

  • Kalça eklemi önünde – arkasında sıkışma yaratan durumlarda
  • Ayak ve ayak bileği artritinde
  • Kalça ekleminde sinovyal hastalıkları
  • Eklem iltihabı oluşumunda ve eklem içerisinde bulunan serbest kemik ve parçalarının çıkarılmasında
  • Dirsek ve kalça eklemi yırtıklarında
  • Diz kapağı kemiğinde ortaya çıkan sorunlarda ve dizde enfeksiyon oluşumunda
  • Kişinin eklemlerinde hareket kısıtlamalarının olması
  • Çıkık omuz, sıkışmış omuz sırasında
  • Bağ dokusu ve kıkırdakta oluşan hasarlanmalar
  • Parmak eklemleri, güç kaybı yakınmalar

Artroskopi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Ameliyattan önce kişinin periyodik olarak muayene edilmesi istenir. Sonuçlara göre hangi ameliyat

tipine uygun olup olmadığı değerlendirilir. Ameliyat yapılacak olan kişi midesini boşaltmak için 6 saat aç kalması önerilir. Artroskopi genel anestezi altında yapılmaktadır. Kişide ortaya çıkan tanı basit bir işlem ise lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Bu basit olan operasyonda sadece tedavi edilecek bölgeye genel anestezi uygulanır. Cilt üzerine kesiler açılarak işlem gerçekleştirilir. Artroskopik cerrahi için en az iki kesi kullanılmaktadır. Bu kesiler yaklaşık olarak 0,5 cm. boyutundadır. Açılan ilk keside eklem içerisini görmemizi sağlayan bir cihaz yerleştirilir. Bölge içerisindeki yapılar kamera aracılığı ile ekrana aktarılır. İkinci keside ise tedavi için yapılacak olan cihazlar yerleştirilerek ameliyat yapılır. Yerleştirilen aydınlatmalı lens kurşun kalem büyüklüğünde olduğu için çok büyük kesilere ihtiyaç duyulmaz. Ameliyat sırasında ışık artroskopi cihazının ucundaki fiber optik yardımı ile sağlanmış olmaktadır. Tanı sonucunda ortaya çıkarılan tüm sorunlar onarılarak ameliyat gerçekleşir. Ameliyat sonrasında artroskop ve vücuda aktarılan aletler çıkarılarak açılan kesilere dikiş atılır ve bandaj yolu ile kapatılır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 30 dakika ile 1,5 saat arasında değişiklik göstermektedir. Artroskopi tedavisinin sıklıkla kullanıldığı eklem ve rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:

Antroskopik Diz Ameliyatı : Çoğunlukla menisküs sorunu yaşayan hastalar için oldukça başarılı sonuçlar ortaya sunmaktadır. Bunlara ek olarak ön ve arka çapraz bağlarda, kıkırdak doku problemlerinde, romantizmal hastalıklarda, kişide hareket kısıtlılığında ve eklemde görülen yabancı cisim çıkarılması gibi bir çok rahatsızlıklarda artroskopik diz ameliyatına sıkça başvurulmaktadır.

Antroskopik Omuz Ameliyatı : Omuz ekleminde yapısal sıkışma, kasların uygunsuz ve aşırı kullanımı, hareket kısıtlılığı, omuz eklemi içerisinde gelişen hastalıklar gibi bir çok omuz ameliyatında tercih edilmektedir.

Artroskopi Ayak Bileği Ameliyatı : Ayak bileğinin uygulandığı rahatsızlıklar; eklem zarının alınması, ekleme ait kıkırdak tedavisi, ayak burkulması sonucu meydana gelen doku sıkışmaları, erken dönemde oluşan kireçlenme, geçmeyen ağrı ve şişlik tedavisi gibi bir çok sorunlarda sıkça başvurulmaktadır.

Artroskopi Kalça Ameliyatı : Kalça artroskopisi diğer eklemlerden farklı olarak vücudun derinliklerinde yer alan, yoğun kaplama görülen, özel cerrahi aletler gerektiren bir işlemdir. Bunlar serbest eklem parçaları, belirsiz kalça ağrıları, kıkırdak hasarı veya yaralanma gibi sorunların iyileştirilmesi için tercih edilmektedir.

Artroskopi Tedavisinin Avantajları

Ameliyat 0.5 cmlik kesilerle yapıldığı için açık bir ameliyata göre daha çabuk iyileşme gösterir. Kişi bir kaç gün sonra günlük hayatına  dönebilir. Kesi küçük olduğu için cerrahi sonrası yara iyileşme sorunları ve enfeksiyon gibi sorunlar çok nadir ortaya çıkmaktadır. Ayrıntılı olarak eklemlerdeki sorunları görebilme imkanı oldukça önemlidir. Kişi ameliyat sırasında daha az acı ve minumum kan kaybı ve daha az yara izi gibi avantajlar sağlamaktadır.

Artroskopi Tedavi Sonrası İyileşme Süreci

Tedavi sonrası iyileşme çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Kişide ciddi bir ağrı oluşumu görülmez. Hastadan hastaya değiştiğinden dolayı ve uygulanan bölgeleye göre değişim gösteren artroskopi kişide oldukça başarı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kişi ev içerisinde günlük işlerini halledebilir ve hiçbir zorluk çekmez.

Artroskopi ile Açık Ameliyatın Farkı Nedir ?

Açık ameliyat sırasında ekleme ulaşabilmek için hastada büyük kesiler açılmaktadır. Açılan kesi ile eklemlerin kesiden görülebilen alanı oldukça zordur. Ameliyat sonrasında kişi daha fazla ağrı hisseder ve iyileşme süresi de buna bağlı olarak uzar.

Antroskopide ise eklemi görüntülemek ve tedavi etmek için kullanılan aletin kalınlığı yaklaşık olarak yarım santimetredir. Açılan kesi küçük olduğundan dolayı iyileşme süresi azalır ve kişide ağrı oluşumu nadir olarak görülür. Kişi ameliyattan sonra hareketlendirme olarak bir zorluk çekmez ve rahat bir şekilde rahat edebilmektedir.

En sık sorulan sorular ?

Antroskopi Ameliyatı Fiyatı Nedir ?

Hastanemizde ücretlendirmeler, yapılacak olan operasyona ve uygulayacak olan cerraha göre değişiklik göstermektedir. Ankara Magnet Özel Hastanemizde Tandoğan (Anadolu Meydanı) yapılmaktadır. Hastanemizi arayarak randevu oluşturup gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. ???? 312 212 80 80

Antroskopi Ameliyatı Sonrası Yürüme Ne Zaman Gerçekleşir ?

Hastanın yürüme işlemi yapılan işleme ve eklem bölgesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle hastalar bir hafta içerisinde günlük yaşamlarına dönebilmektedirler.

Antroskopi İçin Uygun Hasta Seçimi Nasıl Yapılır ?

Antroskopi için uygun hasta seçimi kişinin yaşına ve eklemde oluşan yaralanma tipine göre değişiklik göstermektedir.

Artroskopi Zor Bir Ameliyat Mıdır ?

Tedavisi oldukça kolay bir operasyon sürecinden geçmektedir. Açılan kesiler küçük olduğu için hastada ağrısız ve kolay iyileşme süreci görülür.

Antroskopi Hangi Durumlarda Faydalı Görülür ?

Artroskopi tedavisi vücutta eklem bulunan her bölgeye yapılabilmektedir.  Özellikla başta diz kapağı olmak üzere menüsküs yırtığı, ön – arka çapraz bağ yaralanması gibi hastalıklarda oldukça faydalı görülmektedir.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Duş Alınır ?

Kişi ameliyat olduktan 2 gün sonra pansuman için hastaneye geri geleceğinden dolayı kinin duş almasına izin verilmez. Kişi ameliyat sonrasında atılan dikişleri aldırdıktan 2 gün sonra duş alabilmektedir.

Ortopedide Artroskopi Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Vücutta eklem olan her bölgede tercih edilebilmektedir. Sıklıkla kullanıldığı eklem rahatsızlıkları ; diz ameliyatı, omuz ameliyatı, ayak bileği ameliyatı şeklinde farklılık göstermektedir.

Artroskopik Cerrahi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ???? 312 212 80 80 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Özel Ankara Magnet Hastanesi olarak sağlıklı günler dileriz.

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?