anason cayi

Anason Çayı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Maydanozgiller ailesinden gelen anasonun anavatanı Asya’dır. Mısır, Girit, Yunanistan ve Asya kıtasının bazı bölgelerinde yetiştirilen anason, ilk kez Mısırlılar tarafından işlenmiştir. Anasonun boyu 50 santimetre civarındadır. Beyaz renkli çiçekleri ve küçük meyveleri vardır. 

Anason, halk arasında rakının hammaddesi olarak da bilinmektedir. Şifalı bitkiler içinde yer alan anason bitkisinin tadı ve kokusu yakıcı olmasına rağmen lezzetlidir. Orta Çağdan beri tıp alanında kullanılmaktadır çünkü insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.

Anason Çayı Faydaları

Peki, anason çayının insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Anason çayı,Gaz söktürücü özelliği sayesinde gaz sancısına, mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi gelmektedir.Yatmadan önce içildiği takdirde uykusuzluk problemine yardımcı olmaktadır.Öksürüğe ve balgama karşı olumlu bir etkiye sahiptir.Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır.İdrar üretimini hızlandırarak böbrekleri temiz tutmaya yardımcı olur.Anne sütünü artırıcı etkisi vardır.Yatıştırıcı özelliği sayesinde sakinleşmenize ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı olur.İçerdiği magnezyum, potasyum, çinko gibi birçok mineralle vücut bağışıklığını güçlendirir.Migren ağrılarının şiddetini azaltıcı etkisi vardır.Astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları dolayısıyla ortaya çıkan problemleri önemli ölçüde giderir.İştahsızlık problemine son vermeye yardımcı olur.Metabolizmayı çalıştırarak yağ yakım sürecini hızlandırır ve tok tutar.Mide ağrılarının giderilmesinde etkilidir.Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır.Kişilerin kan dolaşımını hızlandırmaktadır.Tansiyon hastalıklarında tansiyonun dengede tutulmasını mümkün kılar.Bağırsaklarda bulunan faydasız parazitlerin vücut dışına atılmasını sağlar.Regl dönemindeki ağrıları azaltır ve adet periyodunu düzenler.Menopoz döneminde kullanılması halinde, semptomları azaltarak süreci kolaylaştırır.

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Anason çayı taze veya kurutulmuş yaprakları kullanılarak hazırlanabilir. Bir kupa çay için yarım tatlı kaşığı kuru anason yaprağını kaynamış suyun içine atınız. Ardından, 10 dakika kadar dinlenmeye bırakınız.

Eğer çayı kuru anason çayı tohumlarından yapacaksanız, 1 çay kaşığı tohumu havanda ezmeniz gerekmektedir. Ardından, kaynamış suyun içine atarak 10 dakika kaynamaya bırakabilirsiniz.

Anason Çayı Bebeklere Verilir Mi?

Anason çayı, emziren anneler için tüketilebilecek ideal bitki çaylarındandır. Süt artırıcı özelliği sayesinde emziren annelerin favori içeceği sayılabilir. Bir diğer soru, anason çayı bebeklere verilir mi?

Çocuk hastalıkları ve sağlığı tıbbi biriminden bir uzman doktora sormadan bebeklere anason çayı verilmesi tavsiye edilmez. Sakinleştirici etkisi, gaz giderici özelliği ve uyumayı kolaylaştırmasına rağmen, bebeğinize anason çayı vermeden önce mutlaka bir uzman görüşü almalısınız.

Bebeklere Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Doktorunuzun uygun görmesi halinde, yarım tatlı kaşığı anason bitkisini 2 bardak suda 10 dakika kaynatarak demleme işlemi yapabilirsiniz. Ardından, kaynayan su süzülür ve 1 yaşından küçük bebeklere yarım damla, 6 aydan küçük bebeklere ise en fazla üç damla olacak şekilde verilebilir.

Anason Çayı Zayıflatır Mı?

Anason çayı zayıflatır mı sorusuna istinaden anason bitkisinin içinde yer alan Omega 3 yağından bahsetmek doğru olacaktır. Omega 3 yağı, tokluk hissi vererek az yemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, yağ yakıcı etkisi sayesinde zayıflama sürecini de hızlandırabilir. 

Sağlıklı zayıflama için, anason bitkisinin tüketim biçimine ve miktarına dikkat etmeli, sağlıklı beslenme programınıza uymalı ve fiziksel aktivitelerinizi aksatmamalısınız.

Anasonun İçinde Alkol Var Mı?

Anason, anason bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Anason bitkisi, rakı gibi alkollü içeceklere aroma katmak için de tercih edilebilir. Ancak, anason bitkisinin içerisinde doğal bir alkol bulunmaz. 

Anason Çayı Zararlı Mıdır?

Anason bitkisi, içinde bulunan mineral ve vitaminlerden dolayı östrojen hormonunu taklit etmektedir. Çok tüketilmesi halinde, özelliklerle kadınlardaki hücre yapısını bozabilir. Bu da, uterin, yumurtalık ve meme kanseri gibi çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Ek olarak, alerjik reaksiyon oluşturmada güçlü bir etkisi olduğu için, anason çayı tüketilmeden önce alerji testi yaptırılması önerilmektedir. 

Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?