agiz kokusu

Ağız Kokusu

Tanımlanmış üç tür ağız kokusu vardır;

Gerçek Ağız Kokusu

Dışarıdan net olarak fark edilen, kötü ağız kokusudur ve ikiye ayrılır:

Fizyolojik Geçici Ağız Kokusu

Sabahları kalktığımızda çoğumuzda var olan ağız kokusu bulunmaktadır ve bu duruma yol açacak belirgin bir hastalık yoktur. Tükürük, normalde kokusuz bir salgıdır. Ancak proteinden zengin beslenme, az su içme, tükürük salgısında azalma, kuruma vb. gibi nedenlerle ağız içinde dil kökünde yerleşen bakteriler, özellikle de gece tükürük salgısının azalmasını da fırsat bilerek, besin artıklarını eritip, kötü kokuya yol açar. Bu tür koku, genellikle sağlıklı beslenme ve ağız hijyeniyle yok olmaktadır.

Patolojik (Hastalığa Bağlı) Ağız Kokusu

Diş ve dişeti iltihabı, burun, bademcik, geniz, sinüsler, gırtlak, akciğer, yemek borusu gibi üst solunum yolları ve üst sindirim yolları kaynaklı hastalıklar ile tüm vücudu etkileyen şeker hastalığı, siroz, böbrek yetmezliği gibi nedenlere bağlı olarak ağız kokusu oluşur. Kokuya neden olan hastalık tedavi edilince koku da genelde ortadan kaybolur.

Yalancı Ağız Kokusu

Yakınları tarafından ağız kokusu saptanmadığı halde hastanın kendisinde var olduğunu iddia ettiği kokudur. Sorun, ağız hijyeni ve diyete dikkat etmekle çözülebilir.

Ağız Kokusu Fobisi

Tedavi sonrası, koku olmadığı halde kişinin ağzının koktuğunu iddia etmesi olarak tanımlanır ve rahatsızlığın tedavisi için psikolojik destek önerilir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Ağız kokusu tedavisi, kokuya neden olan rahatsızlığın giderilmesiyle sağlanır. Eğer;

Tedavi sonrası, koku olmadığı halde kişinin ağzının koktuğunu iddia etmesi olarak tanımlanır ve rahatsızlığın tedavisi için psikolojik destek önerilir.

  • Koku, fizyolojik yani geçici bir ağız kokusu ise bu tür koku, genellikle diyete dikkat etmekle ve ağız hijyeniyle yok olmaktadır.
  • Koku, bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıktıysa, kokuya neden olan hastalık tedavi edilince genelde ortadan kaybolur.
  • Yalancı ağız kokusunda da sorun ağız hijyeni ve diyete dikkat etmekle çözülebilir.
  • Eğer, ortada bir koku yoksa ve kişi psikolojik olarak ağzının koktuğunu iddia ediyorsa bu durumunda psikolojik yardım alınması çözüm sağlayabilir.
Yukarıya Kaydır
Canlı Yardım
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Magnet Hastanesi
Merhaba
Bu gün size nasıl yardımcı olabiliriz?